Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ALERJIK HASTALAR DOMUZ GRIBINE DIKKAT!

Domuz gribi alerjik hasta gruplarini vuruyor. Alerjik hastalari en çok etkileyen geniz akintisi, gribal enfeksiyon ile birlikte akcigerleri olumsuz etkiliyor. Grip nedeniyle akcigerlerde olusan bronsit, alerji yüzünden zatürreye çevirerek, hastanin hayatini tehdit ediyor.

Memorial Hastanesi KBB Bölümü’nden Op. Dr. Pinar Korlu, domuz gribinden en çok etkilenen hasta grubunun alerjik hastalar oldugunu belirtiyor.

Alerjik hasta grubu, alerjik nezle ve alerjik astim hastalari arasindaki alerji ile baglantili tüm hastalari kapsamaktadir. Alerjik hasta grubunun gribal enfeksiyonlara karsi çok daha dikkatli davranmasi gerekir. Çünkü alerjik hastaliklar gribin, özellikle de domuz gribinin etkilerinin daha çok ortaya çikmasina neden olur; hasta yataga düser ve hastalik daha agir bir tabloyla seyreder.

Alerjenlerin solunum yollari daha çabuk tikanir!

Domuz gribinin en karakteristik tablosu, burun ve kulak yollari ile solunum yollarini tikayici bir etkiye sahip olmasi, dolayisiyla akcigerlere dogru hizla ilerleyerek solunum yetmezligine neden olmasidir. Hastanin geniz yolu tikandiginda kulak tikanmasi ve bununla birlikte basinç ortaya çikar. Kulaklarda açilip kapanma hissi ve tikaniklik alerjik olmayan kisilerde bile ortaya çikabilen bir durumdur. Alerjik bir kisinin solunum yollarinda ödem de oldugu için, araya giren ödem artirici faktör olan grip, bu sikayetleri daha da artirir. Domuz gribi solunum yollarini çok çabuk etkileyerek hizla yayildigi için akcigerlerde zatürre gelisebilir ve hasta solunum yetmezligi tehlikesi ile karsi karsiya kalabilir.

Alerjik hastalar gribe karsi önlem almali!

Alerjik hastalar genel olarak sürekli doktor kontrolünde hastaliklarini baskilayici tedavi altinda olmalidir. Ancak alerjik hastaliklarin alevlendigi ve hastalarin özellikle dikkatli olmalari gereken dönemler vardir. Ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde hastalik belirgin bir sekilde ortaya çikmadan doktora basvurmak ve baskilayici ilaçlari düzenli olarak kullanmak çok önemlidir. Alerjik hastalarin özellikle ilaçlarinin ayarlanmasi ve doktor kontrolünde olmalari gerekir.

Alerji vücudun direncini düsürür!

Gribal enfeksiyonlarda vücut direncinin önemi çok büyüktür. Halsizlik, kirginlik, yüksek ates ve burun akintisi gibi belirtilerle kendini gösteren hastalik, düsük bir bagisiklik sistemi ile karsilastiginda hastayi kisa zamanda yataga düsürür. Dinlenme, beslenme aliskanliklari, yorgunluk, stres gibi faktörler de bir araya gelince hastaligin seyri olumsuz etkilenir. Alerjik hastalar vücut dirençleri düsük oldugundan, akciger enfeksiyonlarina neden olan geniz akintisinin durdurulmasina yönelik ilaç tedavisinin uygulanmasi, bu hastalarda çok önemlidir.

Alerji hastalari hastalik alevlenmeden doktora basvurmali!

Özellikle sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde alerji sikayetleri alevlenmektedir. Alerji hastalarinin özellikle bu dönemlerde mevsimsel sikayetlerini kontrol altinda tutmak için doktora basvurmalari ve ilaçlarini aksatmamalari çok önemlidir. Kis dönemine girerken de hastalarin bagisiklik sistemini güçlü tutmak için ilaç tedavisi ile birlikte gribal enfeksiyonlardan korunmak için beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri gerekir. Gribe yakalanmak bir yerden sonra hastanin elinde olmayan bir durumsa da korunmak ve daha hafif bir sekilde atlatmak için, alerji hastasinin durumunu takip etmesi koruyucu bir önlem olacaktir.

Çocuklari alerjik olan aileler de dikkat etmeli!

Alerjik çocugu olan ailelerin çocuklarinin durumlarini doktorlari ile düzenli olarak takip etmeleri, ilaçlarini kullanmalari, ev ortamini alerjenlerden uzaklastirilmalari, beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeleri ve kalabalik ortamlarda bulunmamalarina özen göstermeleri gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası