Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN BAYRAMINDA GEBELERIN BESLENMESI: DOGRULAR VE YANLISLAR

Kurban Bayrami’nin yaklastigi su günlerde gebeler için de yanlis beslenme alarmi çalmaya basladi. Memorial Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Koordinatörü Op. Dr. Cihangir Yilanlioglu “Kurban Bayrami’nda gebelerin beslenmesi hakkindaki dogrular ve yanlislar” hakkinda bilgi verdi.

KIRMIZI ET YEMELI MI YEMEMELI MI?

Kirmizi etin kolesterolü yüksek ve genel sagligi korumak için her ögün yenmemesi gereken bir besin maddesi oldugunu hepimiz biliyoruz. Ancak gebelik döneminde artan protein gereksinimini karsilamak için kirmizi et gibi proteinden zengin besinler önerilir.

Kesim ve pisirme yöntemi çok önemli

Kurban Bayrami sirasinda etin kesimi ve pisirilme yöntemi gebe kadinlar için hayati önem tasir. Veteriner kontrolünden geçmemis hayvanlarin insan sagligini bozan mikroorganizmalar tasidigini unutmamak gerekir. Gebeler bu etleri yemek için en az 24 saat eti bekletmelidirler. Pisirirken de etin çok pismemesine, üzerinde kahverengi bir tabaka olusmamasina dikkat etmek gerekir. Eger çok piserse gebeler için çok önemli olan folik asit ve protein kaybi olur. Ayrica günde 100 – 120 gr.’dan fazla et tüketimi de önerilmemektedir.

MISAFIRLIKTE NE IÇILMELI?

Gebelik döneminde sivi alimi hem anne sagligi hem de bebek sagligi için çok önemlidir. Bol sivi alimi; idrar yolu enfeksiyonu, erken dogum, solunum yolu enfeksiyonlari, kabizlik, ishal gibi pek çok durumdan koruyucudur.

Çay, kahve ve koladan uzak durun

Ancak Kurban Bayrami sirasinda özellikle misafirlikte ikram edilen içeceklerden; çay, kahvenin az alinmasi, kola ve benzeri içeceklerden uzak durulmasi gerekiyor.

Çay, içerdigi “tein” maddesiyle demir eksikligine yol açtigi için uzak durulmasi gereken içeceklerden biridir. Kahve de içerigindeki “kafein” sebebiyle tercih edilmemelidir. Gebelikte yüksek miktarda kafein alimi, özellikle ikinci trimester dönemde düsük nedeni ile iliskilendirilebilir. Içilecekse Türk kahvesi tercih edilmeli (günde 1 fincan), granül / filtre kahvenin kafein orani yüksek oldugu için uzak durulmalidir.

Misafirlikte Bitki Çaylarini Tercih Edin

Çay, kahve ve kola yerine dogal ve katki maddesi içermeyen ihlamur, kusburnu, papatya, nane – limon gibi bitki çaylari tercih edilmelidir. Eger gittiginiz yerlerde bu bitki çaylari bulunmuyorsa su ya da maden suyu tercih etmelisiniz.

ÇIKOLATA YERINE SÜTLÜ TATLI

Gebelik döneminde fazla kilo alimindan kaçinilmali, ideal vücut agirligi korunmalidir. Bu yüzden sekerli, unlu ve yagli gidalardan uzak durulmasi gerekmektedir. Bayramlarda her misafirlikte ikram edilen baklava, çikolata ve pastalarin asiri tüketimi gebelerde; gaz, hazimsizlik, mide bulantisi gibi olumsuzluklara neden olabilir. Bu sebepten konuk olunan her evde ikram edilen tatlilari tüketmemek, çikolata, baklava gibi tatlilar yerine mideyi yormayacak olan sütlü tatlilari tercih etmek gerekmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası