Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AIDS HASTALARI ARTIK ÇARESIZCE ÖLÜMÜ BEKLEMIYOR

“Edinilmis Bagisiklik Yetmezligi Sendromu” yani bilinen adiyla AIDS dünyada ve Türkiye’de yayilmaya devam ediyor. Önceleri toplumun marjinal kesimlerinin hastaligi olarak bilinen sendrom dikkat edilmedigi takdirde ev hanimlarindan çocuklara kadar herkesi etkileyebiliyor. Ancak yaygin inanisin aksine HIV pozitif yani AIDS virüsü tasiyan kisiler artik ölümü beklemiyor. Gelisen teknoloji ve günümüzdeki tedavi olanaklari ile AIDS, artik kronik bir hastalik olarak tanimlaniyor.

Memorial Hastanesi; Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani Dr. M. Servet Alan, “AIDS hastaligi ve korunma yollari “ hakkinda bilgi verdi.

1980’lerin basinda Amerika Birlesik Devletleri’nde homoseksüel erkeklerde “Kaposi sarkomu” olarak adlandirilan ve daha çok yaslilarda görülmesi beklenen bir tümörün ve “Pneumocystis carinii” adli etkene bagli akciger iltihabinin sikliginda artis görüldügü dikkati çekmistir. Daha sonra kan ve kan ürünü verilenler, damar içi uyusturucu bagimlilari ve bunlarin cinsel eslerinde de benzer tablolarin görülebildigi ortaya çikmistir. 1983 yilinda etken olan HIV (Insan Immün Yetmezlik Virüsü) tanimlanmistir. 1985 yilinda tani testleri kullanima girmistir. 2007 yilinda tüm dünyada 33 milyon insanin HIV virüsü ile yasadigi tahmin ediliyor. Her yil saptanan yeni olgu sayisi 2001 yilinda 3 milyon iken, 2007 yilinda 2. 7 milyona düsmüstür. Küresel yayilim dengelenmekle birlikte hala yüksek düzeydedir. 2007 yilinda 2 milyon kisi AIDS nedeniyle yasamini yitirmistir.

Anne adaylari bilinçlendirilmeli, mümkünse test yapilmali

HIV, kan ve cinsel temas yolu ile bulasir. En sik bulasma yolu cinsel temastir. Hastaligi tasiyan anneden bebege, dogum öncesinde, dogum sirasinda veya dogum sonrasinda bulasmasi mümkündür. Anne sütü virüsün bulasmasina neden olabilir. Eger HIV tasiyan bir kisi ile bulasmaya neden olabilecek bir temas gerçeklesmisse (cinsel temas veya kan bulasmasi olan bir yaralanma gibi) koruyucu önlem alinmasi ve izlem için, hemen bir enfeksiyon hastaliklari uzmanina basvurulmalidir. Dogurganlik çagindaki tüm kadinlarin AIDS konusunda bilgilendirilmesi ve gerekiyorsa test yapilmasi önerilmektedir. Eger gebe HIV tasiyorsa, gebeye ve dogum sonrasinda bebege koruyucu ilaç tedavisi verilerek bulasma önemli oranda önlenebilir.

Prezervatif de kalici çözüm degil

Cinsel temas sirasinda prezervatif kullanmak bulasma riskini azaltir, fakat tamamen ortadan kaldirmaz. Kan ve kan ürünleri HIV, hepatit B, hepatit C ve frengi için test edilmektedir. Damar içi uyusturucu kullaniminin azaltilmasi ve bu kisilerde ortak igne kullaniminin önlenmesi bulasmayi azaltacaktir. Saglik personelinin tüm kan ve vücut sivilarini enfekte kabul ederek koruyucu malzeme (eldiven vb) kullanmasi gereklidir.

AIDS’li Bir Hasta Ile Ayni Ortamda Olmaktan Çekinmeyin Ancak Dikkat Edin

Yanak yanaga öpüsmek, tokalasmak, isyerinde ayni ortamda çalismak, ayni telefonu, ayni bardagi kullanmak, sivrisinek ve tahtakurusu gibi böcekler bulasmaya neden olmaz. HIV virüsü hava yolu ile bulasmaz.

Gribal bir enfeksiyon gibi basliyor

HIV enfeksiyonu bulasma sonrasinda gribal bir enfeksiyon gibi baslayip, daha sonra yillar süren bir sessiz döneme girer. Bu uzun dönemde virüs vücutta varligini sürdürür. Bagisiklik sistemi ile virüs arasinda mücadele sürer. 10 yili asabilen bir süre sonunda bagisiklik sisteminde yetersizlik ortaya çikmaya baslar. Kandaki virüs miktari artar, bagisiklik sisteminin bazi özel hücrelerinin miktarinda azalma ve bagisiklik sistemi islevlerinde bozulma yasanir. Bunun sonucunda, agizda yaygin, tekrarlayan pamukçuk, uzun süreli ishaller gibi enfeksiyonlarda artis görülür. Normalde seyrek görülen bazi enfeksiyon hastaliklari ve ilerleyen dönemde bazi kanser türleri bu hastalarda daha sik görülür.

Erken tanisi çok önemli

Tanida vücutta HIV virüsüne karsi olusan, anti-HIV antikor olarak adlandirilan madde aranir. Bu amaçla genellikle ELISA testi kullanilir. ELISA pek çok hastaligin tanisinda kullanilan bir testin adidir, yalnizca AIDS’e özel bir test degildir. Bu testin pozitif bulunmasi durumunda anti-HIV antikoru daha detayli olarak gösteren dogrulama testleri (Western Blot) uygulanir. Virüsün genetik maddesinin varligini ve miktarini saptayan testler (HIV-RNA viral yük) hem özel durumlarda tanida yardimci olarak, hem de tedavinin ve ilaçlarin etkinliginin izlenmesinde kullanilir. Virüsün genetik maddesinde ilaç direncini gösteren bazi bölgelerin arastirilmasi özellikle tedaviye yeterli yanit alinamayan olgularin yönetiminde yardimci olur.

Ömür boyu ilaç kullanimi gerekir

HIV enfeksiyonunun tedavisinde kullanilan çesitli ilaçlar mevcuttur. Günümüzde kullanilan üçlü ilaç tedavileri kandaki virüs miktarini çok azaltmakta ve bagisiklik sisteminin uzun süre korunmasini saglayabilmektedir. Fakat ilaç tedavisi ile HIV enfeksiyonunu tamamen ortadan kaldirilmasi mümkün degildir. Bu ilaçlarin ömür boyu kullanilmasi gereklidir.

HIV asisi için arastirmalar sürmektedir. Su anda kullanimda olan veya önümüzdeki birkaç yil içinde kullanima girmesi beklenen bir asi yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası