Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KURBAN ETI YEMEYEN ÇOCUGUNUZA ISRAR ETMEYIN

Bayramlar çocuklarin gözünde yeni giysiler, ayakkabilar, bayram harçliklari, sekerler-çikolatalar, hediyeler demektir. Istediklerinin daha çok yapildigi, izinlerin kolay alindigi günlerde ailelerine nazlari daha çok geçer. Ancak kurban kesim töreni kanli bir süreç oldugu için çocuklarin alisik oldugu görüntüler degildir. Bu nedenle kurban bayrami boyunca çocuklarin oldukça hassas olan psikolojilerinin bozulmamasi için anne babalarin bilinçli olmasi gerekir. Memorial Hastanesi; Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uz. Dr. Leyla Benkurt Alkas kurban bayraminda anne babalar için önerileri siraladi.

Çocuklar kurban eti yemesi ve kurban kesilirken izlemesi için zorlanmamalidir.

Normal et yemesine ragmen kurban eti yiyemeyen, çig et kokusundan rahatsiz olan, ete dokunamayip, kesemeyen, hatta hiç et yiyemeyen veya sadece yemeklere kiyma formunda katilirsa kabul eden birçok yetiskin vardir. Et yemekle iliskili sorun yasayan kisilerin bir kisminda erken çocukluktaki olumsuz kurban deneyimler vardir. Kesim aninda hayvani yakindan izlemek; kani, çikan hiriltiyi, kokuyu, ölürken ayaktaki segirmeyi görmek, günümüz insaninin pek de hazirlikli olabildigi bir süreç degildir.

Istemeden de olsa bu yasantilara sahitlik edenlerde, et yememe, yemek yememe, aileye yapisma, çesitli korkular, nefes alamama, aglamalar, uykuda siçrama-sayiklamalar olabilir. Ailenin çocugun üzüntüsüyle alay etmesi, umursamamasi, “unutur, çocuktur” diye yaklasilmasi uygun degildir. Sicak, yumusak davranip, soru sormasina müsaade etmek, güven vermek yararli olacaktir. Bazen psikiyatrik destek almayi gerektirecek kadar sorunlar büyüyebilir.

Kurban bayrami süresince et veya kirmizi et yemek istemeyen kisilere saygi gösterilmeli, bayram sofrasinda onlar için de kurban eti disinda güzel yiyecekler hazirlanmalidir. Kurban bayrami boyunca evde oturmak istemeyen, kavurma kokusunda sikinti yasayan kisilerin hassasiyetini asagilamamak, tatmasi için israr etmemek yerinde olur. Zorlama durumunda bayramin asil amaci olan paylasmak, hosgörü ve beraberlik yasantilari olusamaz. Ergenlik ve çocuklukta kokulara karsi daha hassas olunur ve kaygilarla bas etmek daha zordur. Onlara hosgörü ile yaklasinca, büyüdüklerinde bu durumlari ortadan kalkabilir.

Kaç yasinda olursa olsun, çocuk veya yetiskin hiç kimse bu töreni izlemek için zorlanmamalidir. Okul öncesi çocuklara hatta bazen daha da büyüklere kesinlikle izletilmemeli, kurbanin kani alnina sürülmemelidir. 11 yasindan sonra çocuk istiyorsa uzaktan izleyebilir. Bu bazen bir güç-dayaniklilik gösterisi olarak, kendini ispat için yapilabilir. “Babasindan görsün, gerçekleri bilsin, ileride o da yapacak” diye çocugu zorlamak tüm hayati etkileyen üzücü anilara sebep olabilir. Ölümle, ayrilikla, kayipla, kanla yüzlesmek gereklidir fakat bunu birden bire ve küçücükken yapmak yarar degil, ciddi zarar getirir.

Kurban çocuklar için anlasilmasi kolay bir kavram degildir

Kirsal kesimde hayvanlarla, dogayla hasir nesir olan çocuklar için hayvanlarin kesilip yenilmesi, son derece dogal ve siradan olabilir. Sehirlerdeki çocuk içinse; çok merak uyandiran, bir o kadar da korkutucu bir deneyimdir. Çocuklar dogalari geregi, hayvanlari tanimak, beslemek, korumak, ilgilenmek isterler. Modern çagda, birakin bir çocugu, biz yetiskinler bile bir koyuna agzi sulanarak bakmayiz. Eti kasapta bile görmeyen, soslanmis, islenmis ürünleri marketlerde gören insanlar için bu ürünleri yemek dogal bir durumdur. Fakat bir hayvani kesmek, kan akitmak, parçalamak, pisirip-yemek son derece uzak yasantilardir.

Bu yüzden çocuklar sormadikça “kurban nedir, neden kurban edilir, o koyunun annesi var mi, yavrusu var mi, üsüyor mu …” anlatilmaz. “Ölüm, kurban edilmek, çocuklarin kurban edilmesi, kurbanin yenilmesi, insan yenilir mi” kavramlari çocuk için çok karmasik ve ürkütücüdür.

Eskiden kurbanlik hayvanlar günler, aylar öncesi alinip, evde beslenilirdi. Çocuklar da hemen sevgiyle baglanir, besler, isim koyar ve sahiplenirdi. Kinalar yakilip süslenen, özenle en iyi yiyecekler verilen bu kutsal hayvanin kurbanlik oldugunu çocuk ya bilmez ya da bilip de anlamini kavrayamazsa, ailesinin onu günü gelince kurban etmesini çok travmatik yasayacaktir. Çocuk bu süreci anlayamayacak kadar küçükse; eve erken kurban almamak veya çocugu yaklastirmamak uygundur.

Çocugunuza kurban bayramini güzellikleri ile anlatin

Asil üzerinde durulmasi gereken isin sosyal boyutudur. Etin, kiymanin pahali ama büyümek, saglikli olmak için çok gerekli yiyecekler oldugu, fakir insanlarin bu bayramda bu olanaga kavustugu anlatilabilir. Yine paylasmak, büyükleri saymak, tanimasak bile insanlarla bayramlasip-selamlasmak, çocuklari sevindirmek, çocuklarimiza asil ögretecegimiz konulardir.

Kurban kesmek bir ibadettir. Fabrikasyon seklinde üretilip, kesilip, islenmis olarak marketlerde yer almak yerine, o gün hayvanlar kutsal bir görev için var olurlar. Dolayisiyla hayvani olabildigince rahat ettirmek, saygi duyarak örselemeden, en az aciyla kurban etmek gerekir. Bu töreni; temiz, hijyenik, gözlerden uzak mahrem ve tevazu ile yerine getirmek uygundur. Ortalikta, kan ve çamur arasinda, diger kurbanliklarin gözü önünde, kesmeyi iyi bilmeyen kisilerce, uygunsuz aletlerle kurban etmek, parçalarini ortalikta saygisizca birakmak, gösteris yapmak zaten kurban kesme törenine uymayan tutumlardir.

Kurban kesilip, büyüklerin evinde, tüm akrabalarin bir araya gelip, güzel yemekler hazirlayip, temiz ve özenli giyindikleri bayram sofralarinda, geçmisten gelecege baglarin arasinda, çocuklarin kendilerini güvenli hissettigi, kimlik olusumu, bütünün parçasi olma duygusu olumlu gelisecektir. Her güm binlerce hayvan bizim ihtiyaçlarimiz için kesiliyor, kurban bayramin da ise baskalarina sunulmak, paylasilmak, birlik olmak için kesiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası