Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kurban Bayram’inda et yerken sagliginizdan olmayin!

Her yil Kurban Bayrami’nin gelmesi ile birlikte ülkemizde et tüketiminde artis meydana geliyor. Ancak besin degeri açisindan vücudumuz için faydali olan et, yanlis pisirme yöntemleri sonucunda son derece zararli bir gida maddesine dönüsebiliyor. Hatta bazi hazirlama yöntemleri insanlarda kanseronejik etkiler görülmesine neden olabiliyor. Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, et tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri açikliyor ve Kurban Bayrami’ni daha saglikli geçirmek için öneriler sunuyor.

Fazla pismis et ve tavuk gerçekten kanserojen mi?

Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay, fazla pismis hatta kararmis izgara et, tavuk ve hindinin içerisindeki bir maddenin bu gidalarin DNA’sinda mutasyona sebep oldugunu ve insanlarda kanserojenik etki gösterebilecegini söylüyor. Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay’in açiklamasina göre yapilan çalismalar etini veya tavugunu çok pismis yiyen kisilerde, az pismis veya orta pismis yiyenlere göre çesitli kanserlerin (prostat,pankreas, kolon,gögüs gibi) ortaya çikma sikliginda artis görülüyor. Izgarada yapilan ette, 175 dereceyi geçtikten sonra HCAs denilen kanserojen maddeler olusmaya basladigini vurgulayan Tatay, bu olusumun etin yapisini olusturan amino asitlerin çok yüksek isiya maruz kalmasiyla meydana geldigini ekliyor.

Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay söyle devam ediyor: “Et piserken ne kadar kurursa, yani ne kadar yüksek isiya maruz alirsa yapisinda kanserojen madde o kadar çok artiyor. Çok pismis mangalda bir köfte, firinda pismis bir köfteden 8 kez daha fazla kanserojen madde içerebiliyor. Bu durum tavuk ve hindi etleri için de aynen geçerli. Baliga gelince; balik güvenli tarafta yer aliyor. Çok kurutularak ve yakarak pisirilmemek sartiyla (ki o zaman bile et ve tavuktan daha az kanserojen içeriyor) balik yapi bozukluguna ugramiyor.”

Kanserojenlerin olusmamasini nasil saglayabiliriz?

Kadiköy Sifa Tip Merkezi - Atasehir Beslenme ve Diyet Uzmani Seda Bahtiyar Tatay tükettiginiz etlerde kansorejenlerin olusmamasi için en kesin çözümlerden birinin yanmis - kararmis veya çok pismis etleri yememek olacagini söylüyor. Bununla birlikte farkli pisirme önerileri de sunuyor.

Marine edin: Etinizi pisirmeden önce marine ederseniz bu DNA bozuklugunu olusmasini önlemis olursunuz. Mesela tavugu pisirmeden önce 40 dakika zeytinyagi, sirke, sarimsak, hardal ve limon suyu içerisinde marine ederseniz bu kanserojen olusumu %90 oraninda azaltmis olursunuz. Burada önlem tamamen etin yüzeyinin kurumasini önlemekten geçiyor.

Önce mikrodalga firinda pisirin: Bu yolla kimyasal degisimin %90’ini engelleyebilirsiniz. Tek yapmaniz gereken eti önce mikrodalgada 1 - 2 dakika pisirip tabaga akan suyunu bosaltmak. Bu suyla beraber bozulmus yapidaki amino asitleri yiyeceginizden uzaklastirmis olursunuz.

Deniz ürünlerini tercih edin: Kömürlesinceye kadar pisirmediginiz sürece balik en iyi tercih olacaktir.

Sulu pisirin: Sivi içerisinde pisirilen (kaynatmak, buharda pisirmek gibi) etler bu tür yapi degisimleri olusturmazlar. Dolayisiyla kanserojen etkileri ortadan kalkar. Yagin içerisinde pisirmekte (kalori artislarina dikkat etmek sartiyla) sicaklik çok yükseklere ulasamadigi için bu tür yapi bozulmalarina izin vermez ve HCAs olusmaz.

Pisirirken sürekli çevirin: Yüzey isisini düsürüp HCAs elimine etmek için etinizi pisirirken düzenli olarak çevirin. Böylece bir yüzeyde sicaklik çok yükseltmeden diger yüzeye geçebilirsiniz. En ideal zaman dilimi her 6 dakikada bir taraftan diger yüzeye geçmek olacaktir. Bu süre 10 dakikaya yükseldigi zaman HCAs olusumu %70 artis gösterir. Eger bir taraftan diger tarafa 1 dakikada bir geçis oluyorsa HCAs hiç olusmaz.

Firinda, rosto, stir-fry (Çin usulü pisirme) :Izgara ve mangal en fazla HCAs üreten pisirme sekilleridir. Sonrasinda tavada izgara, ve kavurma geliyor. Bütün bunlar yerine

firinda, pisirmeyi, rosto yapmayi veya Çin usulü stir-fry tercih ederek HCAs olumunu büyük oranda düsürebilirsiniz.

Tavada kalan suya dokunmayin: Eti veya tavugu pisirdikten sonra olusan su ve yag karisimina ekmek banmayi aklinizdan bile geçirmeyin. En çok kanserojen madde birikimi olan bu kisim direkt çöpe atin.

Bol sebze yemege devam: Çalismalar brokoli, karnabahar ve brüksel lahanasi gibi turpgiller ailesinden düzenli beslenmenin bu kimyasallari vücuttan uzaklastirdigini göstermistir. 12 gün boyunca her gün bu gruptan sebze yemek kandaki HCAs oranlarini %20 - 30 oraninda düsürebiliyor. Üstelik unutmayin sebzeburgerler hiçbir seklide HCAs içermez.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası