Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ögretmenleri tehdit eden hastaliklar: Farenjit ve Durus Bozuklugu

Kadiköy Sifa Hastanesi doktorlari kendilerine basvuran ögretmenlerde en çok teshis ettikleri farenjit ile durus bozuklugu rahatsizliklari ile ilgili önlem ve önerileri açikladilar.

Kadiköy Sifa Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Engin Aktas, meslek hayatlari boyunca sürekli seslerini kullanmak zorunda kalan ögretmenlerin karsilastigi en önemli saglik sorununun genellikle ses tellerinde ve bogaz bölgesinde olustugunu belirtti. Kendisine basvuran ögretmenlerde sikça bogazda yanma, agri, yabanci cisim hissi, kuruma, gicik tarzinda öksürük gibi Farenjit bulgularina rastladigini söyleyen Op. Dr. Engin Aktas, bu duruma sürekli kapali ve kalabalik bir ortamda çalismanin, özellikle tebesir tozu gibi bogazda tahris yaratan maddelere maruz kalmanin ve sik konusmanin yol açabilecegini vurguluyor. Ayrica sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmek, sigara kullanimi, mideden bogaza dogru asit kaçagi (reflü), burun tikanikligi gibi etkenlerin de farenjit ataklarini siklastirdigini veya hastaligin daha agir seyretmesine neden oldugunu ekliyor.

Kadiköy Sifa Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Engin Aktas, egitimcilerin bir baska saglik sorununun da ses kisikligi ve diger ses hastaliklari oldugunu söylüyor. Sesin yogun kullanimi sonucu ses tellerinde sislik ve kizariklik, ses teli nodülü ve poliplerin olusabilecegini açiklayan Op. Dr. Engin Aktas, ses tellerinin fazla zorlanmasinin cerrahi tedavi gerektirebilecek nodüllere (ses telleri üzerinde sert çikintilar) ve poliplere (Ses telinin belirli bir noktada fazlaca siserek sapli bir çikinti halini almasi) yol açabilecegini vurguluyor. Rahatsizliklari artiran diger nedenler arasinda sigara kullanimi ve irritan maddelere (tebesir tozu gibi) maruz kalmak sayilabilir.

Kulak – burun – bogaz rahatsizliklari için öneriler

Kadiköy Sifa Hastanesi Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Engin Aktas ögretmenlere öncelikle seslerini tasarruflu kullanmalarini, sik sik kisa molalar vermelerini ve bu arada su içmelerini öneriyor. Op. Dr. Engin Aktas’in diger tavsiyeleri ise söyle: “Büyük amfilerde ve siniflarda mikrofon kullanilmak, kara tahta ve tebesir yerine, beyaz tahta ve kalem tercih etmek, siniflari sik havalandirmak ögretmenlerin alabilecekleri önlemlerden bazilari. Ayrica ses kisikligi ve farenjitin belirgin nedenlerinden biri olan sigara kullanimindan, reflü (mideden bogaza dogru asit kaçagi) nedeni olabilecek ve mide asidini arttiran yiyecek ve içeceklerden uzak durmak zaten risk altinda olan ögretmenleri rahatlatir. Sayet 5 günü asan ses kisikliligi mevcut ise mutlaka bir KBB Hekimine basvurmak gerekir.”

Kadiköy Sifa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op. Dr. Ali Canpolat ögretmenlerin özellikle durus bozuklugu sikayetleri ile kendisine basvurdugunu söylüyor. Op. Dr. Ali Canpolat bunun nedeni söyle açikliyor: “Özellikle ilkögretim okullarinda görevli ögretmenler sinif donaniminin küçük yastaki çocuklara uygun olarak tasarlanmasindan dolayi, sikça egilmek veya uzun süre ayakta durmak zorunda kaliyorlar. Bunun sonucunda eklemlere inen kuvvet dengeli dagilmadigindan pek çok ögretmende durus bozuklugu ve kas iskelet sisteminde zayiflama görülüyor.”

Durus bozukluklari için öneriler

Kadiköy Sifa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op. Dr. Ali Canpolat’in ögretmenlere önerileri söyle:

Bol hareket etmek. Uzun süre oturmak zorunda kalan kisilerin her 40 dakikada bir ayaga kalkip tekrar oturmalari gerekir. Bunun disinda düzenli hareket etmek, yürüyüs yapmak veya egzersiz yapmak kaslari rahatlatir.

Dogru çalisma kosullari. Masa, sandalye, bilgisayar gibi donanimlarin dogru seçilmesi ve yerlestirilmesi kisinin durus bozuklugu sikayetlerini giderir. Masa ve sandalye boylari birbirine uygun olmali ve kisinin rahat oturmasina izin vermeli.

Bilgisayar tam kisinin karsina yerlestirilmeli. Klavye ve farenin konumu kullanim rahatligi saglamali.

Kisinin oturus biçimi. Oturma pozisyonunda en çok dikkat edilmesi gereken hususlar omuzlar ve kollarin rahat olmasi ayrica ayaklarin yere tam basmasi.

Dengeli tasima biçimi. Tasima esnasinda yük en aza indirgenmeli. Bilgisayar, çanta, kitaplari bir seferde tasimak yerine parça parça tasimak daha uygun. Agirliklar mutlaka sag ve sola paylastirilip dengelenmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası