Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAMILELIKTE DIS ÇÜRÜKLERI ARTAR MI?

Hamilelige bagli olarak meydana gelen hormon seviyelerindeki degisiklikler, agiz sagligini da etkiliyor. Bu sebeple anne adaylari hamilelik döneminde, agiz sagligina normal dönemlere oranla daha fazla özen göstermeli. Dis çürüklerinin halk arasinda çok yaygin olarak bilinenin aksine hamilelikte artmadigini belirten Acibadem Kadiköy Hastanesi Agiz ve Dis Sagligi Klinigi Protetik Dis Tedavisi Uzmani Dr. Umut Çakan, hamilelikte agiz ve dis bakimiyla ilgili dogru bilinen yanlislar ve dikkat edilmesi gereken konular hakkinda bilgi verdi:

Hamilelikte Sürekli Atistirma Dis Çürügüne Zemin Hazirliyor

Hamilelikte çürük egiliminin artmasi, enerji ihtiyacini karsilamak amaciyla alinan karbonhidrat miktarindaki artis ile ilgili olabiliyor. Dislerin üzerinde biriken yiyecek artiklari ve mikroorganizmalar (plaklar) disi çürütecek asitleri olusturuyor. Mikroorganizmalar varliklarini sürdürmek için ihtiyaç duyduklari nisastayi ise yenilen yiyeceklerden temin ediyor. Nisastali ya da sekerli besin yenildiginde agzin içinde çok güçlü bir asit ortam olusuyor ve bunun normale dönmesi yaklasik 20 dakika sürüyor. Gün içinde sürekli atistirma yapildiginda bu güçlü asit ortami nedeniyle disler hizla çürüyor.

Her Hamilelikte Bir Dis Kaybedilir mi?

Her hamilelikte bir disin kaybedildigi düsüncesi halk arasinda yaygin görülüyor. Ancak bunun hiçbir bilimsel dayanagi bulunmuyor. Hamilelikte disin kaybedilmesi, tamamen agiz bakiminin eksikligi ile ilgilidir. Nasil saglikli bir kisinin durup dururken disini kaybetmesi söz konusu degilse, anne adaylari da dikkatli olduklari takdirde dis kaybi veya diger dis sorunlarini yasamiyorlar. Yani hamilelikte dis kaybinin sebebi hamilelik degil, dislerin çürümesidir.

Beslenme, Hamilelik Ve Agiz Sagligi Arasinda Nasil Bir Iliski Bulunuyor?

Pek çok kadin hamilelik boyunca ana ögünler arasinda atistirmaya istekli oluyor. Bu, normal bir durum olmakla beraber, sekerli gidalari sik tüketmek dis çürüklerine davetiye çikarabiliyor. Gün içinde sikça yemek yemek gerekiyorsa, tercihin sekerli ve nisastali besinlerden çok meyve, sebzeler; asitli içeceklerden çok süt ürünleri ve su yönünde kullanilmasi daha dogru olur. Bu süreçte çocugunuzun dis gelisimi de bu etkilenebiliyor. Annenin A,C,D vitaminleri, kalsiyum, protein ve fosforu yeterli miktarda almasi çocugun saglikli dislere sahip olmasini sagliyor. Çocugun disleri için gerekli olan kalsiyumun kaynagi annenin disleri degil, beslenmeyle alinan kalsiyumdur. Eger yeterli miktarda kalsiyum alinmiyorsa, çocuk annenin kemiklerinden kalsiyum aliyor. Süt ve süt ürünleri, annenin beslenmesindeki kalsiyum kaynaklaridir.

Hamilelik Disetlerini Nasil Etkiliyor?

Hamilelige bagli olarak degisen hormon seviyeleri, (progesteron ve östrojen) dis eti sorunlarini dogrudan ve dis çürüklerini de dolayli olarak etkiliyor. Çogu hamilede, diseti dokulari agiz ortaminda bulunan bakteri plagina abartili bir yanit veriyor. Bu durum kendini disetlerinde kirmizilik, sislik, büyüme ve kanama olarak gösterebiliyor. Özellikle hamileligin 2. ve 8. aylari arasinda görülen bu dis eti hastaligina ‘hamilelik gingivitisi’ deniyor ve ilerlemesi halinde dislerin kaybina neden oluyor.

Hamilelikte Dis Tedavisi Yaptirilabilir mi?

Hamilelik süresince her türlü dis tedavisi yapilabiliyor. Ancak annenin daha önceden düsük hikayesi varsa veya düsük yapma ihtimali bulunuyorsa, hamileligin ilk üç ayinda çok acil olmayan tedaviler yapilmiyor. Dis tedavisi sirasinda annenin agri duymamasi için anestezik maddeler ve sonrasinda gerekli görülen bazi ilaçlar kullaniliyor. Kullanilan anestezik maddelerin anneye ve bebege zarari bulunuyor. Agri kesici veya antibiyotik kullanilmasi gereken hallerde ise, dis hekimi kadin dogum doktoru ile görüserek en güvenli ilaçlari anneye veriyor.

Hamilelikte Dis Röntgeni Çektirmek Sakincali midir?

Kural olarak, tüm gebelik boyunca, özellikle de bebegin organlarinin olustugu ilk üç ayda, X-isini radyasyonundan uzak durulmasi öneriliyor. Hamilelik süresince çok gerekmeyen durumlarda dis filmleri alinmiyor. Acil bir durumda tani veya tedavi için dis röntgeni gerekiyorsa, koruyucu kursun yelekler giyilerek ve çok düsük dozlarda röntgen isini kullanan cihazlarla bu sorun giderilebiliyor.

Hamilelik Süresince Agiz Ve Dis Sagligini Korumak Için Ne Yapmak Gerekiyor?

Anne adayinin dis çürüklerini ve dis eti hastaliklarini önlemek için günde 2 kez, 3 dakika süre ile dislerini “fluorid” içeren bir dis macunu ile firçalamasi, dislerinin arasini dis ipi ile temizlemesi ve fluoridli bir agiz gargarasi kullanmasi gerekiyor. Diger bir önlem ise hamilelik boyunca dis hekimi kontrolünde olmak. Dis klinigine düzenli olarak kontrole gelmek ve dis temizligi yaptirmak, hamilelik süresince anne adayinin acil bir durumla karsilasma ihtimalini azaltiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası