Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YOLCULUK AGRILARINA “6” ADIMDA SON

Uzun yolculuklarda yasanan bel, sirt veya boyun agrisi, tatil keyfini çogu zaman eziyete çevirir. Uzun süreli oturmak, bel, sirt ve boyun bölgesindeki yapilara bir süre sonra ek yük bindirir. Özellikle uzun süre koltukta otururken vücudun aldigi kötü pozisyon omurga üzerine daha fazla stres bindirir. Uzmanlar; uçak, otobüs ya da araba yolculuklari sirasinda düzenli olarak yapilacak esneme hareketlerinin yolculugun yol açtigi agrilarin azalmasina yardimci olduguna dikkat çekiyorlar.

Anadolu Saglik Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Semih Aki, herhangi bir ekipman olmaksizin yolculuk sirasinda yapilabilecek alti basit esneme hareketini anlatti.

Boynunuzu gevsetmek için basinizi sola çevirin ve yaklasik bes saniye süreyle bu konumda tutun. Basinizi yeniden öne çevirin; daha sonra saga çevirin ve bes saniye bu sekilde tutun. Bes kez tekrarlayin.

Omuzlarinizi ve boynunuzu gevsetmek için, kollarinizi vücudunuzu kenarinda tutarken omuzlarinizi yukari kaldirip bu pozisyonda yaklasik bes saniye durun ve daha sonra istirahat pozisyonuna dönün. Bes kez tekrarlayin.

Dik ve oturur konumdan öne dogru egilerek gövdenizi yavasça dizlerinize yaklastirin. Kollarinizi yana birakin ve daha sonra kollarinizla bacaklarinizi sarin. Derin nefes alip verirken bu pozisyonda 20 saniye durun, daha sonra normal oturur pozisyona dönün. Bes kez tekrarlayin.

Ayakta dururken ellerinizi sirtinizin alt kismina koyun ve belinizi geriye dogru yavasça esnetin. 10 saniye bekleyin, gevseyin ve vücudunuzu dik duruma getirin. Bes kez tekrarlayin.

Ellerinizi kalçalarinizin üzerine koyun ve vücudunuzu sola bükün. Bu pozisyonda 5 saniye süreyle bekleyin. Dik pozisyona geri dönün, saga esneyin ve bes saniye bekleyin. Bes kez tekrarlayin.

Oturur durumda iken ayaklarinizi, parmak uçlariniz yerle temas halindeyken topuklariniz üzerinde yükseltin. 10 saniye süreyle bu pozisyonda bekleyin. Topuklarinizi tekrar yere degdirin ve 10 kez tekrarlayin. Bu gerçek bir baldir gerdirme egzersizi olsa da tüm belinizin esnedigini hissedeceksiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası