Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLUK DÖNEMINDE YASANAN SPOR YARALANMALARI KALICI SAKATLIKLARA YOL AÇABILIR!

Özsezikli Group Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmani Prof. Dr. Tunç Alp Kalyon uyariyor:

“Çocuklarda özellikle büyüme kikirdaklarinin oldugu kemik kisimlarinda çesitli sorunlar ortaya çikabiliyor ve erken dönemde gerekli tedavi islemleri yapilmadigi zaman kalici sakatliklara yol açabiliyor.”

Çocuklarin spor yaralanmalari içinde en önemli olanlar travma ya da asiri kullanim sonucu olusan epifiz yaralanmalaridir. Epifizler, kemiklerin uç kisimlarindaki büyüme plaklaridir. Zamanla bu bölgeler kemikleserek son seklini alirlar; ancak çocuklarda henüz kemiklesmemis oldugundan zedelenmeleri halinde kemigin büyümesi de etkilenir ve kalici sorunlara yol açabilir. Ayni tür hareketlerin sürekli tekrarlanmasiyla olusan asiri kullanim sorunlarina çocuklarda oldukça sik rastlanir.

Sportif etkinlikler sirasinda en çok karsilasilan sorunlarin basinda hareket sistemi ile ilgili yaralanmalar gelir. Hareket sistemini olusturan tüm elemanlar, kemikler, kaslar, baglar, tendonlar (kirisler) ve eklem kikirdaklari yaralanmalardan etkilenebilir. Erken yasta futbol oynamaya baslayan çocuklarlarda, sut atma gibi sert diz hareketleri sonrasi dizkapaginin hemen altinda siskinlikle beraber agri ortaya çikabiliyor.

Genellikle diz, dirsek ve kalça bölgesindeki agrilarla ortaya çikan bu rahatsizliklarin baslicalari sunlardir:

Diz agrisi:

Çocuklarda çesitli nedenlere bagli diz agrilari olabilir. En sik rastlanan agri nedenlerinden biri “kondromalazi “ denen ve dizkapagi kemiginin arkasindaki kikirdagin asinmasindan ileri gelen agrilardir. Kilosu biraz fazla, uyluk kisimlari genis olan çocuklarda daha fazla görülen bu rahatsizlikta diz kapaginin altinda agri olur. Bu agri tipik olarak bir süre oturduktan sonra ayaga kalkinca daha çok hissedilir. Merdiven inip çikma ya da oyun oynama gibi aktivitelerden sonra da agri artabilir. Bu çocuklarin önemli bir kisminda ayakta içe basma veya taban düsüklügü gibi ek sorunlar da vardir.

Dizdeki ikinci önemli rahatsizlik tip dilinde “Osgood- Schlatter Sendromu” olarak adlandirilir ve dizkapaginin hemen altinda sislikle beraber agriya neden olur. Özellikle erken yasta futbol oynamaya baslayan çocuklarda görülen bu rahatsizlik, sut atma gibi sert diz hareketlerinden sonra artan agri ve sislikle karakterizedir.

Tedavide bir süre istirahat öngörülür; gerekli görülürse atel adi verilen eklem destekleri kullanilabilir, o bölgeyi travmalardan korumak için ped seklinde bir koruyucu bant takilabilir.

Diz eklemini yapan kemiklerde görülen bir diger rahatsizlik Osteokondritis Dissekans olarak adlandirilir. Eklem kemiklerinden küçük bir parçanin ayrilmasi soncu ortaya çikar. En çok dizde görülmekle birlikte dirsekte ve ayak bileginde de olabilir. Erkek çocuklarda, kizlardan 2 kat fazladir; 10-20 yas arasinda çok görülür. Kesin tani radyolojik incelemelerle konur ve derhal tedaviye baslamayi gerektirir.

Topuk agrisi:

Topuk bölgesinde agri ve duyarlilik artisiyla birlikte “Sever Hastaligi” denilen topuk kemiginin iki tarafli sertlesmesi görülebilir. Kesin tani radyolojik incelemeyle konur. Akut dönemde tedavinin esasi istirahat ve soguk uygulamadir. Ayakkabinin içine yumusak bir topuk destegi yerlestirmekte yarar vardir.

Dirsek agrisi:

Firlatma aktivitesini sik yapan çocuklarda bilek ve parmak kaslarinin dirsege yapistigi noktada kemik dokusunun zorlanmasiyla bir reaksiyon gelisir, agri ve duyarlilik olur.

“Dirsek apofiziti” denen bu durum daha çok 10- 14 yas arasindaki erkek çocuklarda olur ve genellikle tek taraflidir. Akut dönemde istirahat önerilir, buz tedavisi de yapilabilir. Daha sonra giderek artan tempo ile sportif hareketlere baslanabilir.

Kalça agrisi:

Çocuklarda çok çesitli nedenlerle kalça agrilari olabilir; bunlarin çogu önemsiz olup birkaç gün içinde kendiliginden geçebilir. Ancak agrinin devam ettigi durumlarda daha ciddi nedenleri düsünmek gerekir. Ciddi kalça agrisi nedenlerinden biri Perthes hastaligi olarak bilinir. Bu rahatsizlik, 3- 12 yas arasindaki çocuklarda, uyluk kemiginin boynunda gelisen bir tür nekrozdur. Daha çok erkek çocuklarda ve tek tarafli olarak (% 85) görülür ve bir kisminda ailesel geçiskenlik mevcuttur. Nedeni tam olarak bilinemeyen bu rahatsizligin travmalarin etkisiyle olusan damarsal bir hasar sonucu gelistigi kabul edilmektedir.

Klinik belirtiler baslangiçta çok azdir. Çocugun kalçasinda ve dize dogru yayilan agrilar baslar, topallamaya neden olur, bedensel aktivitelerden sonra agri artar. Sonraki dönemde kalça ekleminde hareket kayiplari gelisir. Tedavi, hastaligin radyolojik evresine göre belirlenir

Çocuklarda Gelisme ve Spor :

Gelisme çagindaki çocuklar için sporun hem bedensel hem de ruhsal saglik bakimindan yararli oldugu herkes tarafindan kabul edilmektedir. Çocuklarin ergenlik öncesi ve sonrasi dönemlerde yaptigi sportif etkinlikler bir taraftan saglikli beden gelismesine yardimci olurken diger taraftan ruhsal ve moral gelisime katkida bulunur; karsilikli yardimlasma, paylasma ve arkadaslik duygularinin güçlenmesini saglar.

Günümüzde bazi aileler çocugun spontan hareketliligini yaramazlik saydigindan engel olmaya çalismaktadir. Bu nedenle çocuklarin TV ya da bilgisayar ekrani karsisinda geçirdigi saatler giderek artmaktadir. Bazi aileler ise çocuklarinin bir taraftan en iyi okullarda ögrenim görmesini, iki yabanci dil konusmasini, bilgisayarda harikalar yaratmasini, piyano çalmasini ümit ederken, diger yandan iyi bir tenisçi ya da basketbolcu olmasini beklemektedir.

Birbirine zit gözüken her iki beklenti de çocugun bedensel ve ruhsal gelismesine aykiri stresler ortaya çikarmakta ve çocuk gelisimini olumsuz yönde etkilemektedir.

Çocukta en hizli büyüme, doguma yakin dönemde olur ve dogumdan sonra büyüme hizi azalmaya baslar, ergenlik yasina kadar kiz ve erkek çocuklarda ayni oranlarda gider. Kizlarda ergenlik yasi 10-11 yas dolayinda, erkeklerde 12-13 yas dolayindadir. Ergenlik döneminden sonra kizlarda boy uzamasi artar ve erkeklerle aradaki fark açilir. Erkeklerde boy uzamasi yaklasik iki yil geriden gelir. Ancak kizlardaki uzama 16-17 yaslarinda durdugu halde erkeklerde 20 –21 yasina kadar devam edebilir.

Temel hareket becerilerinin gelistirilmesi için en uygun dönem 6- 10 yas arasidir. 10 yasin altindaki çocuklara spor yaptirirken spesifik sporlar yerine arkadaslariyla birlikte oyun seklindeki aktivitelere katilimlari tesvik edilmelidir. Topla oynanan oyunlara da bu yaslarda baslamakta yarar vardir.

Gençlerin belli bir spor bransina yöneltilmesi için ideal yasin ne oldugu konusu oldukça tartismalidir. Ince hareket becerisi isteyen jimnastik, yüzme, masa tenisi gibi sporlara 8-9 yaslarinda, futbol ve tenise 10 yas civarinda, voleybol, atletizm, hentbol ve kayaga 11 yasinda, gürese 12, basketbola 13 yas dolayinda baslanmasi önerilmektedir. Halter ve boks gibi agir sporlara 14-15 yasindan sonra baslanmasi uygundur. Çocuklarin vücut kapasitelerinin zaman içinde degisiklige ugrayacagi ve bu degisikligin yastan çok gelisme düzeyi ile ilgili oldugu hatirdan çikarilmamalidir. Bu nedenle takim ya da gruplar olusturulurken gelisme ve olgunlasmanin esas alinmasi daha uygundur.

ÖZSEZIKLI GROUP HAKKINDA

Özsezikli Group, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon konusunda farkli bir anlayis çatisi altinda kurulmustur. Fizik tedavi ve Rehabilitasyon alanindaki hizmetlerini evde, ayaktan ve yatarak olmak üzere Darüssafaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sürdürmektedir.

Group, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ekibi, Ortez & Protez, Mümessillik ve Meslek Danismanlik birimlerini tamamlayarak multidisipliner yaklasimi ile uzman oldugu konuda en iyi hizmeti hasta ve hasta yakinlarina sunabilmek için çalismaktadir.

Medikal ekipleri, konularinda uzman doktorlar, uzman fizyoterapistler, hidroterapistler, konusma terapisti, psikolojik danisma ekibi, rehabilitasyon hemsiresi, yardimci saglik personelleri, ortez protez uzmani ve engelli mimarindan olusmaktadir.

Amaç fizyoterapi ve rehabilitasyon alaninda farkli ekip anlayislarini yayarak, saglik sektöründe çalisan hastanelere ve kurumlara bu fikri benimseterek, sistem kurmalarini saglamak ve sürdürmeleri için destek vermektir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası