Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GÜNDE 45 DAKIKA YÜRÜ INSÜLIN DIRENCINI DÜSÜR!

Günümüzün önemli saglik sorunlarindan biri haline gelen diyabetin baslangiç noktasi sayilan insülin direncini düsürmek için günde ortalama 45 dakika yürümek gerekiyor. Haftada en az, toplam 150 dakika yürünmesi gerektigini söyleyen International Hospital ve Acibadem Bakirköy Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Ender Arikan, insülinin yürüme ya da spor yoluyla harcandigina dikkat çekerken sunlari söyledi:

“Insülin direncinin olustugu yerlerden biri, kaslarimizdir. Ama kaslarimizda ilginç bir mekanizma var. Normal sartlarda, kas hücresi ihtiyaci olan glukozu, insülin sayesinde kullanabiliyor. Insülün sekerin kaslara girmesini kolaylastiriyor. Ama kaslarda adeta bir sigorta sistemi var. Bu sigorta sistemine göre, kaslar glukoz ihtiyaci olmadan da insülini kullaniyor. Ancak bu sigorta sistemini harekete geçirmek için egzersiz yapilmali. Yürüyüs önemli bir egzersiz öyle ki, 45 dakika süren tempolu yürüyüsün olumlu etkisi 48 saat sürüyor.” Günde 45 dakika yürüyen kisilerin insülin direncine karsi önemli bir avantaj elde ettigini belirten Dr. Arikan, yürüyüs yapmak için saglik sorunu olmamasi gerektigini vurguluyor. Egzersizin yani sira, kilo verilmesinin de insülin direncini düsüren baska bir faktör oldugunu belirten Arikan; özellikle belinde yaglanma görülen sismanlarin, zayiflamalari gerektigini söylerken sözlerine söyle devam etti:

“Insülin direncinin sadece obezlerde olacagi görüsü dogru degil. Daha az rastlansa da, zayiflarda da ayni sorun ortaya çikabiliyor. Ancak obezlerin kilo vermesi, insülin direncini kirabiliyor. Kilosunun yüzde 10’unun kaybetmesi bile büyük avantaj haline geliyor.”

Türkiye’de Yaygin Bir Sorun

Insülin direnci, dünyada ve Türkiye’de yaygin görülen bir sorun. 40-45 yas arasindaki erkeklerde yüzde 40’lar civarinda görülüyor. Kadinlarda ise en sik görüldügü dönem; 45-50 yas arasi.

Insülin Direnci Nasil Olusuyor?

Insülin pankreasta salgilanan ve kandaki glukoz seviyesini düzenleyen bir hormon. Glukoz ise besinlerden alinarak kana karisan basit bir seker. Kandan hücreler araciligiyla aliniyor ve enerji olarak kullaniliyor. Kandaki glukoz seviyesinin artmasi, pankreastaki bazi hücrelerin insülin salmasina neden oluyor. Insülin, kandaki glukozu çesitli dokulara tasiyan ve kan sekerinin düsmesine neden olan bir nevi araci görevi görüyor. Ancak insülin direncinde hücreler, insüline karsi duyarsizlik gelistiriyorlar. Insülin direncinin oldugu durumlarda ise salgilanan insülin yeterli gelmiyor. Vücut 2-3 kat daha fazla insülin salgilamak zorunda kaliyor.

Insülin direncinin mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum oldugunu söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari uzmani Doç. Dr. Ender Arikan, “Tedavi edilmeyen kisilerde diyabet gelisme riski yükseliyor. Tip 2 diyabetin baslangici olabiliyor. Bu nedenle Tip 2 diyabete dönüsmeden tedavi edilmesi gerekiyor.”

Insülin Direnci Oldugu Nasil Anlasilir?

Insülin direnci olup olmadigini anlamak için çesitli ölçüler var. Ama öncelikle basit bir kan testi yaptirmak gerekiyor. Kisi, açken kanindaki seker ölçümü yapiliyor. Bu testte, kan sekeri ve insülin ölçümü yapiliyor. Normalde bir kisinin açlik kan sekerinin 100’ün altinda olmasi gerekiyor. Kan testinde taranan kan sekeri 100’ün altinda kalirken insülin yüksek bulunuyorsa, direnç kazanildigini söylemek mümkün.

Doç.Dr. Arikan test yoluyla insülin direncinin anlasilmasi söyle açikladi. “Örnegin kan sekeri 90, insülini ise 15 çikmistir. Bu durumda direncin varligindan söz etmek dogrudur. Ancak kan sekeri 105, insülin 30 ise, bu kez ciddi bir insülin direnci var demektir.”

Doç. Dr. Arikan’a göre, insülin direncini anlamayi saglayan diger ölçüler sunlar:

Kisi obezse,
HDL (iyi kolesterol orani) düsüklügü (kadin için HDL 50’nin, erkek için 40’in altindaysa)
Trigliserid orani 150’nin üstündeyse,
Kan sekeri 100’ün üstündeyse,
Tansiyon sorunu varsa,
Bel çevresinin erkekte 94 cm, kadinda 80 cm’nin üstündeyse.

Kiside bu kriterlerden 3’ünün bulunmasi, insülin düzeyine bakmadan da Insülin Direnci Sendromu teshisinin konulabilmesi için yeterli sayiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası