Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KÜÇÜK ÇOCUKLARDA ANNEDEN AYRILMA ENDISESI

- Anneleri tuvalete girdiginde bile kapinin önünde durup aglayan, anneleri disari çiktiginda bir daha geri gelmeyecegini düsünen çocuklar vardir. Böyle bir durum neden görülür?

Özellikle 1 yasini tamamladiktan sonra çocuklarda yogun bir ebeveynden ayrilma endisesi gözlemlenir. Annenin ise gitmek ya da alisverise çikmak gibi günlük isler için çocuktan ayrilmasinin ötesinde, tuvalet girmesi bile sorun olmaya baslar. Çocuk güçlü bir sekilde aglayarak annenin gözden kaybolusuna tepki gösterir. Aslinda çocugun bu protestosu, ayrilikla basa çikabilmek için kullandigi saglikli bir yöntem olarak degerlendirilmelidir. Çocuklarin 13-14 aylik dönemden itibaren istek duygusu ve kendini ortaya koyma ihtiyaci yükselir. Ayrica, ilk defa sevdigi kisilerin yaninda olmadigi zamanlarda baska bir yerde var olmaya devam ettigini algilamaya baslar. Bu gelisim düzeyine ulasmis bir çocuk dogal olarak annesiyle birlikte olmayi ister.

- Normal bir durum mudur? Yoksa ciddi bir yardim almak gerekir mi?

Özellikle yasamin 2. yilinda görülen ebeveynden ayrilma endisesini normal olarak görmeli ve saglikli gelisimin bir asamasi olarak degerlendirmeliyiz. Ancak bu durumun normal oldugunu bilmemiz ciddiye alinmamasi gerektigini göstermez. Çocuk, ayrilik sirasinda gerçek bir sikinti ve yogun duygusal zorlanma yasamaktadir. Bu güçlükle basa çikabilmesi ve saglikli sekilde atlatabilmesi için ebeveynin dogru adimlari atmasi gerekir.

- Onlara nasil davranmaliyiz/nasil sakinlestirmeliyiz?

Çocugun ayrilikla basa çikabilmesine yardimci olmanin ilk adimi çocugu önceden hazirlamaktir. Örnegin, günlük bir isiniz için disari çikacaginiz ve çocugunuzu bir baskasiyla birakacaginiz zaman çocugunuza sunlari söyleyin: ‘Ben birazdan gidecegim. Senin ögle uykundan önce eve dönmüs olurum. Dönünce sana neler aldigimi gösterecegim.’ Bu noktadan sonra ebeveyn çocugun ayrilik sirasinda aglamasina hazirlikli olmalidir. Bu sirada ebeveyn dönecegine söz vermeli ve gidis sahnesini çok uzatmadan ayrilmalidir. Dönüste verdiginiz sözü tuttugunuzu çocugunuza hatirlatin. Bu, gelecekte size güvenmesinin temelinde yatan seydir. Ayrica, ebeveyn gittikten sonra çocukla kalan kisinin tavri da önemlidir: çocuga sevecen sekilde sarilmak, sakinlestirmeye çalismak, annesinin döneceginden bahsetmek ve adim adim keyifli bir aktiviteye geçisini saglamak gerekir.

- Bu tip çocuklar nasil tedavi edilebilir?

Günlük ayriliklar sirasinda yapilan en büyük hata çocuk fark etmeden gitmeye çalismaktir. Bu durumda anne çocugun protestosuyla karsilasmamis olur ancak çocuk açisindan daha ciddi sakincalar ortaya çikar. Anne fark ettirmeden gittiginde çocuk, annesinin ortadan kayboldugunu önünde sonunda fark eder ve bu durum güven duygusuna normalden daha fazla zarar verir çünkü annenin gidisi çocugun kendi kontrolü disinda gerçeklesmistir. Annenin ne zaman gidecegi ne zaman dönecegi belli degildir. Bu sebeple de anne eve döndükten sonra tuvalete girme gibi kisacik ayriliklara bile tahammül göstermek zorlasir. Eger bir süredir çocugunuza fark ettirmeden gidiyorsaniz çocugunuzun ayrilma endisesi iyice tetiklenmis olabilir. Bu durumu çözmek için sabirli olmaniz gerekir. Bu asamadan itibaren her ayrilisinizi çocugunuza önceden bildirin, çocugunuz gidisinizi görsün ve mümkünse kisa ayriliklarla baslayip ayrilik süresini adim adim yükseltin. Döndügünüzde çocugunuza söz verdiginiz gibi döndügünüzü hatirlatin ve sarilma gibi yakin temas içeren aktivitelere vakit ayirin.

- Çocuklar böyle bir obsesyondan nasil kurtarilabilir?

Çocuklarin ebeveynden ayrilma endisesi zamanla hafifler. Bu süreç içerisinde çocugunuza ‘anne ve baba her zaman geri dönüyor’ mesajini vermeniz faydalidir. Çocugunuzla, sevdigi bir oyuncagi battaniyenin altina saklayip sonra açarak ce-eee oyunlari yapin ya da odanin içinde koltugun ya da perdenin arkasina saklanip çikarak saklambaç oynayin. Bu, ayrilma-birlesme oyunlari çocugunuzun gitseniz bile döneceginiz algisini gelistirmesine yardimci olur. Ayrica, ayrilik zamanini asamali olarak yükseltmek de etkilidir. Aylarca bebeginizle hiç ayrilmadan beraber olduktan sonra bir anda ise baslamak ya da çocugunuzu bir anda tam zamanli anaokuluna göndermek gibi seyler yapmayin. Ayrilik süresini asamali olarak arttirmak en dogrusudur.

- Büyüdüklerinde karakterlerini etkiler mi?

Bazi arastirma ve gözlemler çocuklarin ebeveynden ayrilma durumuna verdigi tepkinin karakteriyle ilintili oldugunu göstermektedir. Çocugun annenin ayrilisina gösterdigi tepkinin siddeti, kisilik olarak kararliliginin ve kendini ortaya koyma konusundaki güveninin göstergesi olabilir. Eger çocuk ebeveynin ayrilmasi durumunda sesli bir protesto yerine kendi içine kapanarak yas tutuyorsa bu durum çocugun karakteriyle ilgili olarak güven eksikligi ve depresif egilim gibi seyleri düsündürür. Yine de, erken dönemdeki ayrilma endisesini ebeveyn dogru sekilde yönetebilirse çocuk üzerinde karakter gelisimi bakimindan kalici olumsuz bir etkisi olmayacaktir.

Gelisim Uzmani Psikolog Sinem Olcay
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası