Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAHIM AGZI KANSERINDE MERAK EDILENLER

Rahim agzi kanseri, saglikli kadinlarda yapilan düzenli tarama ile önlenebilen tek kanser türü. Kadini ölümcül rahim agzi kanserinden koruyan rahim agzi kanseri asisi HPV tip 6, 11, 16 ve 18’in neden oldugu kanser öncesi düsük dereceli lezyonlari ve genital sigilleri önlüyor. Anadolu Saglik Merkezi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Fatih Güçer, rahim agzi kanseri asisi ile ilgili sorulari yanitladi.

Rahim Agzi kanseri nasil olusur?/ Neden olusur/ olusma sebepleri nedir?

Rahim agzi kanseri, rahim agzinda anormal hücre çogalmasidir. En önemli nedeni Human Papilloma Virüs yani HPV’dir. Rahim agzi kanseri, HPV enfeksiyonuna yanit olarak rahim agzi duvarinda anormal hücrelerin kontrolsüz bir sekilde çogalmasiyla gelisir. Bu anormal hücreler bir araya gelerek tümör adi verilen kitleleri olustururlar. HPV, temas ve cinsel iliski yoluyla bulasir. HPV virüsünün kuluçka süresi yaklasik dokuz aydir. Enfeksiyon etkilerinin ortaya çikmasi için virüsü aldiktan sonra yaklasik bir yilin geçmesi gerekir. Bir çok vakada enfeksiyon sessiz kalip, birkaç yil HPV virüsünün etkileri ortaya çikabilmektedir.

Rahim agzi kanserini önlemek için çocuk yasta uygulanan asilar kimlere uygulanabilir?

HPV asisi, özellikle 9-13 yas araligindaki kiz çocuklarina uygulanmalidir. Bu yas araligi istege bagli olarak 26 yasina kadar uzatilabilir. HPV asisinin canli bir asi olmadigi ve hepatit asilari gibi genetik teknoloji ile hazirlandigi için birçok kisiye rahatlikla uygulanabilmektedir. Asi üç doz olarak, alti aylik süre içinde, koldan uygulanmaktadir. Asi, oral seks yoluyla geçen HPV’nin neden oldugu agiz içi ve girtlak kanserlerine karsi da koruyucu. Çünkü ayni mekanizma o bölgede de isliyor.

Bu asiyi her kadin yaptirmali mi?

Bu asinin risk altinda oldugunu düsünen herkese yaptirmali. Aslinda tüm toplumu asilayacak olursak bundan 20-30 yil sonra Türkiye'de hiçbir rahim agzi kanseri kalmaz. Ancak sunu da muhakkak belirtmek lazim. Su anda piyasada bulunan HPV asisi kansere sebep olan tiplerden tip 16 ve 18’e karsi koruyucu, diger tiplere karsi koruyucu degil. Kansere sebep olan HPV virüsleri içinde 16 ve 18 tüm kanserlerin yüzde 70'ini olusturuyor. Demek ki, kanserlerin yüzde 30'u asinin korumadigi türden HPV tipleri ile olusuyor. Yani asi olmak demek kansere yakalanmama garantisi degil. Asi olundugu zaman da smear taramasinin ayni sekilde devam etmesi gerekiyor

Bu asiyi cinsel iliskiye giren kadinlarin yaptiramayacagi söyleniyor. Bunun dogruluk payi nedir?

Asi henüz hiç cinsel deneyim yasamamislarda daha etkili olmaktadir. Ancak cinsel iliski burada tek kriter degil. Kadin, cinsel iliski yasamis olsa dahi, yüze yakin çesiti olan HPV virüslerinden, kansere yol açan tipleriyle karsilasmadiysa; bu asi koruyacaktir.

Gebelere yapilabilir mi?

Gebelik sirasinda önerilmiyor ama emziren kadinlara uygulanabilir. Gebelikten önce baslanmissa, devam edilmez, gebelik sona erdikten sonra yeniden asilama yapilabilir.

Erkekler de yaptirabilir mi?

Erkeklerin asilanmasi hâlâ tartisiliyor. Çünkü onlarda da kansere yol açmayan genital sigiller olusuyor. Tercih ederlerse erkeklerin de tasiyici olmama adina 9-15 yas arasinda asilanabilecegi bildiriliyor.

Cinsel iliskide prezervatif kullanimi HPV bulasmasini engelleyebilir mi?

Prezervatifle HPV'den maalesef degisik oranlarda olan koruma belki saglayabiliyor ama tam olarak korunma için prezervatif bile yetersiz. Çünkü bulasma için illa ki bir sivi alisverisi gerekmiyor, ten temasi ile bile bulasabiliyor.

HPV enfeksiyonu cinsel iliski sonrasi her kadina bulasmamakta. Virüs ile karsilasan insanlarin %80’i bu virüsü hiç farkinda olmadan yenmekteler. Ancak %20 insanda bu virüs uzun dönem süren gizli enfeksiyona sebep olmaktadir. Hatta gizli enfeksiyonun da %70’i bagisiklik sistemi tarafindan yenilmektedir. Ancak geriye kalan insanlarda rahim agzinda yillar içerisinde kanser öncüsü lezyonlar ortaya çikmakta ve bazi kisilerde öncü lezyonlar kansere ilerlemekteler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası