Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetle ilgili en önemli 15 soru

Kadiköy Sifa Hastanesi Dahiliye Uzmani Dr. Deniz Hizlibacak, 14 – 21 Kasim Diyabet Haftasi nedeniyle Diyabetle ilgili en çok merak edilen 15 soruyu cevaplandirdi.

Diyabet nedir? Ne degildir?

Diyabet kisaca, vücudun kan sekerini uygun sekilde kullanamamasi ve depolayamamasi olarak tanimlanabilir. Vücudumuza gerekli enerjiyi saglayan glikoz, seker, ihtiyaçtan fazla alindiginda, gerektiginde kullanilmak üzere karaciger ve yag hücrelerinde depolanir. Sekerin vücutta enerji olarak kullanilmasi ve depolanmasi için, sekerin kanda yükselmesini önleyen bir hormon olan ensüline gereksinim vardir ve ensülin pankreasin hücrelerinde yapilir ve salgilanir. Gida aliminin ardindan, kan sekeri yükselince pankreastaki ensülin yapan hücreler uyarilir ve kana ensülin verilir. Insülin kan sekerinin hücre içine girmesini saglayarak kan sekeri normal düzeyde tutulur. Hücrelere giren seker burada yakilir ve enerji olarak kullanilir. Insülin eksikliginde veya etkisizliginde seker hastaligi "diyabet" ortaya çikar. Kanda seker miktari artar ve böbreklerden idrarla disari atilir.

Diyabet tipleri?

2 tipi vardir;

1) Insüline bagimli diyabet (Tip 1) Pankreastan ensülin yapimi çok azalmis veya durmustur. Kanda ensülin yoktur. Kan sekeri düzeyini dengelemek için disaridan ensülin vermek zorunlulugu olur.

2) Insüline bagimli olmayan diyabet (Tip 2) Pankreasta ileri yaslara kadar normale yakin, hatta bazen daha da fazla düzeyde ensülin yapimi olur. Fakat ensülin yeterli etkiyi saglayamaz. Kilo fazlaligi ve yanlis beslenme ensülinin istenen etkiyi göstermesini engeller, kan sekeri yükselir.

Gizli Seker nedir?

Kisinin kan sekeri düzeyi normalden yüksek olmasina karsin, diyabet tanisi koymaya yeterli yükseklikte degilse, bu durumda kisi pre-diabetik (gizli seker hastasi) olarak tanimlanabilir. Diyabet Önleme Programina katilan pre-diyabetiklerin % 11'inde diyabet gelismistir. Pre - diyabetik olan kisilerin çogunda 10 yil içinde Tip 2 diyabet gelistigi çalismalarla tespit edilmistir. Yani Pre-diyabet Tip 2 diyabete adaylik durumu olarak adlandirilabilir.

Diyabet belirtileri?

Diyabetli kisilerde siklikla asagidaki belirtiler görülür;

- Halsizlik

Asiri istah
Asiri susama ve su içme
- Sik idrara çikma
- Kilo kaybi
- Bulanik görme
- Cilt enfeksiyonlari
- Iyilesmeyen yaralar

Diyabet nasil tespit edilir?

12, 13 saatlik açlik kan sekerine bakilir. Asagidaki kriterlerden birisi varsa, kisi diyabetli olabilir. Hemen doktora basvurulmalidir.

• Açlik kan sekeri 126 mg/dl'den yüksek
• Diyabet belirtileri varsa ve rastgele ölçülen kan sekeri düzeyi 200mg/dl' den yüksek
• Seker yükleme testi sirasinda kan sekeri düzeyi 200mg / dl veya üzerinde

Doktor önerisi ile yapilmasi gereken ve “Seker Yükleme Testi” olarak bilinen Oral Glikoz Tolerans Testi (OGTT), diyabet tanisinda önemlidir.

Diyabet takibinde kullanilan diger laboratuar testleri:

HbA1c: 1-3 ay boyunca ortalama kan sekeri düzeylerini yansitan bir test parametresidir.

Fruktozamin; 2 hafta boyunca ortalama kan sekeri düzeylerini yansitir.

C – Peptid; Insülin tedavisi gören diyabetik hastalarda vücut ensülin deposunun göstergesidir.

Diyabete bagli sikâyetler nelerdir?

Diyabet hastalari beslenme, ilaç tedavisi ve egzersiz açisindan özenli davranmalidirlar. Aksi durumlarda uzun vadede bazi tibbi sorunlar ile karsilasabilirler.

Körlük
Damar bozukluklari
Kalp krizi
Böbrek yetmezligi
Inme

Diyabetli hastalarin, saglikli kisilere göre grip ve zatürreye bagli komplikasyonlardan ölüm orani daha fazladir. Grip asisi diyabetli hastalar için koruyucu olur.

Kimler risk altinda?

Diyabet herkeste olabilir. Yas artisiyla beraber diyabet gelisme riski artar. 40 yasin üzerinde ve sisman kisiler diyabete daha yatkin olurlar. Yakin akrabalarinda diyabet olanlar risk altindadirlar. Gebelikte diyabet gelisen kadinlarda ileriki yillarda Tip 2 diyabete yakalanma sikligi fazladir.

Eger bir kiside Tip 2 diyabet varsa ailenin diger üyeleri de risk altindadir.

Vücut Kitle Indeksi (VKI) 30 ve üzerinde olanlarin diyabete yakalanma riski normal kisilere göre 5 kat fazladir.

Tip 2 diyabet için risk faktörleri sunlardir:

Asiri kilo

Hareketsiz yasam tarzi
Ailede diyabet olmasi

Diyabet ilaçlarinin kullanimi ve dikkat edilecek hususlar (özellikle ensülin)

Hastanin yemek yiyemeyecek bir durumu varsa, (bulanti, kusma gibi) ensülin uygulamadan önce doktora danisilmasi gerekir. Günde iki kez yapilan ensülinlerde iki enjeksiyonun arasinda 10 – 12 saat olmalidir. Hipglisemi riski açisindan hastalarin yanlarinda meyve suyu bulundurmalari iyi olur. Ensülin dozlarini hasta kendisi degistirmemeli, her gün ayni saatte uygulanmasina dikkat edilmelidir. Insülin yaptiktan sonra ara ve ana ögünler atlanmamalidir.

Diyabetin göz, ayak ve iç organlara etkisi nedir?

Gözler: Uzun dönemde göz damarlarinda kanamalar ve görme kaybi olusabilir. Diyabet hastasinda yilda bir kez göz muayenesi yapilmalidir.

Böbrekler: Böbreklerin normal çalismasini bozularak önce idrarda protein kaçagina daha sonra böbrek yetmezligine neden olabilir.

Dis / dis eti sagligi: Yüksek kan sekeri dis ve dis etlerinde kolayca enfeksiyon gelismesine neden olur ve bu enfeksiyonlar kan sekerinde daha da fazla artisa yol açabilir.

Diyabet cinsel yasami etkiler mi?
Diyabet, cinsel yasam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Diyabet kadinlarda vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik ve enfeksiyonlara, erkeklerde cinsel güçsüzlüge yol açabilir.

Stresin diyabet hastalarina etkisi var midir?

Diyabet, kisinin sürekli bedenine dikkatini ve disiplinli olmayi gerektirir. Hastaligin seyri, diyet, egzersiz, kilo verme, günlük kan sekeri ölçümü, düzenli ilaç kullanimi ya da düzenli ensülin ignesi yapmak gibi hastanin sorumluluk almasini gerektiren kisisel bakimlar uygulandigi sürece hastalik çogunlukla iyi huyludur. Ancak, bunlar ayni zamanda hayatin kisitlanmasi demektir ve bu durum ömür boyu sürecektir. Bu nedenle kisi hastalik teshisini ögrendigi andan itibaren bir uyum sürecine girmek durumundadir. Iste bu uyum süreci kisilerde zamanla stres olusumunu tetikleyebilir.

Diyabetin ortaya çikmasinin engellenmesi veya kalici olarak tedavisi edilmesi mümkün mü?

Tamamen iyilestirici bir tedavisi yoktur. Diyabet, ömür boyu tedavi gerektirir. Uygun ve dogru ilaç kullanimi, bilinçli bir beslenme ve egzersiz plani ile yasam kalitesi çok olumsuz etkilenmez.

Diyabet hastalari için uyarilar ve öneriler

Diyabetlilerde, hastaligin ilerleyen safhalarinda vücut sinirleri fonksiyonlarini kaybeder. Diyabetli hastanin iyi tedavi görmediginde olusan sinir fonksiyonlari kaybi, vücudun sicagi, sogugu ve agriyi hissetmesini engeller. Yasam boyu tedavi gerektiren bir metabolizma hastaligi olan diyabette bilinçli bakim ve egitimle yasanan sorunlar önemli ölçüde önlenebilir. Hasta sicaga, soguga ve agriya karsi duyarsizlastigini bilmelidir. Özellikle banyo yaparken suyun sicakligi mutlaka derece ile kontrol edilmeli ya da aile fertlerinden birinden yardim istenmelidir özen gösterilmelidir, ayni ayakkabi her gün giyilmemelidir. Çünkü, bu durum ayakkabida terlemeye, mantar ve deride bozulmalara neden olur. Farkli ayakkabilar giyildiginde, mantar olusumu önlenir ve ayak sagligi korunur.

Diyabet hastasi çocuklar ve gençlerin diger diyabet hastalarina göre avantaj ve dezavantajlari nelerdir?

Diyabet kronik bir saglik sorunudur. Çocugun yasamini sürdürebilmesi için, ömür boyu günlük ensülin enjeksiyonu, kan sekeri ölçümü gibi islemler yapilmasi gerekir. Beslenme düzenli olmali, egzersiz ve spor programli biçimde yürütülmelidir. Enerjinin en yüksek seviyede oldugu, oyunun, merakin her seyden daha ön planda oldugu bu çaglarda çocugun veya gencin yemesini kontrol altina almak, bu tür programli ve sürekli uygulamalara sürekli dikkat etmesini saglamak daha güçtür. Sürekli bir egitim gerekmektedir.

Diyabet ile ilgili hasta istatistikleri (Türkiye ve dünya) ve bu istatistiklerin diger bazi hastaliklarla (kanser, kalp damar hastaliklari vb) karsilastirilmasi

Diyabet, ülkemizde ve dünyada çok yaygin görülmektedir. 1995 yilinda dünya diyabetli nüfusu 30 milyon iken, 2000 yilinda bu sayi 177 milyon olmustur. 2025 yilinda ise dünyada 300 milyon diyabet hastasi olacagi tahmin edilmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası