Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dünya Prematüre Günü

Dünya Prematüre Günü’nde Hacettepe Tip Fakültesi Ögretim Üyesi ve Türk Neonatoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Murat Yurdakök Türkiye’de prematüre bebekler ve sorunlarina iliskin açiklamada bulundu.

Prematüre bebeklerin çok iyi bakima ihtiyaci var

Ülkemizde her yil dogan 1.3 milyon bebekten yaklasik %10’u prematüre dogmaktadir. Prematüre bebekler, solunum yetersizligi, sindirim sisteminin gelismemis olmasi, dolasim yetersizligi ve bagisiklik sisteminin yetersizliginden kaynaklanan çesitli riskler altindadir. Prematüre bebekler uzun dönemde görme, isitme, hareket, dikkat daginikligi ve okul sürecinde ögrenme güçlükleri ile karsilasabilmektedir. O nedenle dogumlarindan itibaren takip ve bakimlari titizlikle yapilmalidir. Amaç yalniz büyük bebekleri degil, küçük prematüre bebekleri de saglikli olarak annelerine verebilmektir.

Türkiye’de Neonatolog Sayisi ve Yenidogan Yogun Bakim Ünitesi Yetersiz

Yaptigi açiklamada Türkiye’deki Neonatolog ve Yenidogan Yogun Bakim Ünitelerinin yetersizligine dikkat çeken Prof. Yurdakök, Yenidogan Yogun Bakim Ünitelerinin sayilarinin artirilmasinin tek basina yeterli olmadiginin, ünitelerde kalitenin de artirilmasi gerektiginin altini çizdi. Prof. Dr. Murat Yurdakök, “Türkiye'de küçük prematüre bebeklerin bakimi konusunda yeterli alt yapi yok. Çogul gebeliklerin dogumlari, yalniz çocuk hekimlerinin degil, konularinda deneyimli çocuk kardiyolojisi, çocuk nörolojisi, göz hastaliklari, odyoloji (isitme), fizik tedavi ve diger uzmanlarin bulundugu yerlerde yaptirilmali” dedi.

Çogul gebelik prematüre dogum riskini artirmaktadir

Prematüre dogum riskinin özellikle çogul gebeliklerde ortaya çiktigini vurgulayan Prof. Yurdakök, çogul gebeliklerde ikiz bebeklerde genellikle önemli bir sorun görülmezken, üçüz bebeklerin çogu kez gebeligin 32. haftasinda dogdugunu ve rahim içindeki fetus sayisi arttikça bu sürenin daha da kisaldigini belirtti.

Prof. Yurdakök, özellikle tüp bebek uygulamalarinda çogul gebelik riskine dikkat çekti.

Aileler, Domuz Gribinin yani sira Prematürelerde Mevsimsel RS Virüsü Enfeksiyonlarina Dikkat

Prof. Dr. Yurdakök, oldukça bulasici olan RSV’nin (Respiratuar Sinsityal Virüs) Ekim-Nisan aylari arasinda salginlar yaparak solunum yollarinda enfeksiyona yol açabildigini, RSV enfeksiyonlarinin çok küçük (gebelik yaslari 32 haftanin altinda olanlarda) ve özellikle uzun süre solunum cihazlarina bagli kalmis kronik akciger hastaligi gelismis bebeklerde hastaneye yatirilmayi gerektirecek, bazen de ölümle sonuçlanacak ciddiyette problemlere neden olabilecegine dikkat çekerek, her yil RS Virüs enfeksiyonlarinin sik görüldügü aylarda, ayda bir kez koruyucu bagisiklamanin hastaliktan korunmada önemli oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası