Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA TUZ INSÜLIN DIRENCINE YOL AÇIYOR!

Beslenme de uzak durmamiz gereken 3 beyazdan biri olan tuz (sodyum klorür), fazla kullanildiginda insülin direncinin gelismesine yol açiyor. International Hospital ve Acibadem Bakirköy Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Ender Arikan, insülin direncinin altinda yatan nedenlerden birinin fazla miktarda tüketilen tuz olduguna dikkat çekerken sunlari söyledi:

“Beslenmede sofra tuzunu az kullanmak gerekiyor. Ayrica sodyumun yogun oldugu içeceklerden de uzak durmakta yarar var. Çünkü fazla tuz, insülin direncine yol açabiliyor. Insülin direnci ise birçok hastaliga zemin hazirliyor. Çagimizin önemli hastaliklarindan biri olan kalp krizi bunlardan biri. Bunun yani sira; karacigerde yaglanma, damar sertligi, tansiyon, meme ve rahim kanseri gibi hastaliklarin gelismesinde önemli rol üstleniyor. Erkeklerde kalinbagirsak kanseri ve prostat gelisiminde de etkili.”

Insülin direncinin saptandigi kisilerin mutlaka tedavi edilmesi gerektigini belirten Doç. Dr. Ender Arikan, tedavi yoluyla birçok hastaliktan korunabilecegini belirtti. Bazi ilaçlarin insülin direncinin kirilmasinda etkili oldugunu söyleyerek sözlerine söyle devam etti:

“Bu ilaçlar, insülin direncini kirmak amaciyla üretilmese de, etki mekanizmasinda bu var. Ama rasgele de kullanilmasi sakincali. Kullanim miktarina ve süresine mutlaka bir doktor karar vermeli. Tedavinin bitmesi için yalnizca ilaç kullanmak yeterli degil. Biz, kisiye kilo vermesini, spor yapmasini da öneriyoruz. Önerilerimize uyuyorsa ve kanindaki insülin düzeyi de düsmüsse ilaç tedavisini kesebiliyoruz.”

Insülin direncinin, dünyada ve Türkiye’de yaygin görülen bir sorun olduguna dikkat çeken Doç.Dr. Arikan, bu duruma en sik rastlanilan dönemin, erkeklerde 40-45 yas, kadinlarda ise 45-50 yas arasi oldugunu belirtti.

Insülin direnci nasil olusuyor?

Insülin pankreasta salgilanan ve kandaki glükoz seviyesini düzenleyen bir hormon. Glukoz ise besinlerden alinarak kana karisan basit bir seker. Kandan hücreler araciligiyla aliniyor ve enerji olarak kullaniliyor. Kandaki glukoz seviyesinin artmasi, pankreastaki bazi hücrelerin insülin salmasina neden oluyor. Insülin, kandaki glukozu çesitli dokulara tasiyan ve kan sekerinin düsmesine neden olan bir nevi araci görevi görüyor. Ancak insülin direncinde hücreler, insüline karsi duyarsizlik gelistiriyorlar. Normalde vücuda bir birim seker girdiginde, bir birim insülin salgilaniyor. Insülin direncinin oldugu durumlarda ise salgilanan insülin yeterli gelmiyor. Vücut 2-3 kat daha fazla insülin salgilamak zorunda kaliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası