Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEKER HASTALIGININ IKI ADIM ÖNCESI: TEPKISEL HIPOGLISEMI

Kanda sekerin normal seviyenin altinda olmasi durumu olan “Hipoglisemi”, halk arasinda “seker hastaligi” olarak bilinen “diyabet” kadar yaygin görülen bir hastalik. Hipogliseminin bir çesidi olan “tepkisel (reaktif) hipoglisemi”nin diyabete giden yolda, diyabetin iki adim öncesi olarak kabul edildigini belirten Acibadem Kadiköy Hastanesi Iç Hastaliklari Uzmani Dr. Sedef Altinisik “tepkisel hipoglisemi” ile ilgili sorularimizi cevapladi:

Tepkisel Hipoglisemi nasil olusur?

Tepkisel hipoglisemi, aslinda halk arasinda yaygin olarak “hipoglisemi” denilince anlasilan durumdur. Sekerli veya sekere çabuk dönüsen bir gidanin alinmasindan belirli bir süre (genellikle 2- 4 saat) sonra ortaya çikar. Tepkisel olarak adlandirilmasinin nedeni vücutta sekerli gida alimina bir tepki olarak ortaya çikmasidir. Tepkisel hipoglisemi, insülin direnci nedeniyle, vücudumuzun sekeri kullanmayi bilememesi ve sekerin kullanilabilmesi için gereginden fazla insülin salgilamasi sonucu bir süre içinde hizla sekerin yakilmasi ile olusur.

Kisinin tatli gidayi daha çok talep etmesi, dolayisiyla tükettigi gidalarda hizli enerjiye dönüsecek yanlis karbonhidratlari seçmesi, aldigi kaloriyi kaçinilmaz olarak arttirir ve kiloda artis gerçeklesir. Kilo artisi insülin direncini arttirir. Insülin direnci arttikça, insülin fazla salgilanir. Ancak zamanla insülin üreten organimiz pankreas yorulur, yeteri kadar insülin üretememeye baslar ve kanda seker yükselir. Bu durum da, seker hastaligina giden yolu olusturur.

Tepkisel hipoglisemi disinda, açlikta, kanda seker hormonu olarak adlandirabilecegimiz insülinin fazla salgilanmasi nedeniyle de hipoglisemi olabilir. Bu durum insülin salgilayan bir tümörün varligi gibi oldukça ender rastlanan durumlarda görülebilir. Ayrica seker düsürücü ilaçlarin yanlis/fazla kullanimi ve bazi kötü huylu hastaliklar gibi özellikli durumlarda da hipoglisemi görülebilir.

Tepkisel Hipoglisemi en çok hangi yaslarda görülür?

Tepkisel hipoglisemi, en çok 30'lu yaslardan sonra görülür. Ancak eriskin yaslarin basinda da hipoglisemiye rastlanabilir. Ailede 1. derece akrabalarda seker hastaligi öyküsü olmasi, kisinin ideal kilosunun üzerinde olmasi gibi faktörler hastaligin ortaya çikma yasini erkene alacaktir.

Tepkisel Hipogliseminin belirtileri nelerdir?

Belirtileri halsizlik, konsantrasyon kaybi, asiri sinirlilik, ellerde titreme, gözlerde kararma, soguk terleme, fenalik hissi, ölüm korkusu, çarpinti olabilir. Hatta bayilma, koma durumu da görülebilir. Tatli gidalara veya sekere hizli dönüsebilecek basit karbonhidratlara (beyaz unlu gidalar gibi) asiri düskünlük vardir. Tepkisel hipoglisemide belirtilerden biri görülebilir, birkaçi bir arada olabilir veya belirtisiz seyredebilir. Yani belirtileri kisiden kisiye degiskendir. Ancak bir kiside hipoglisemiye hangi belirtiler eslik ediyorsa, bu durum olustugunda o kiside hipogliseminin hep ayni belirtileri ortaya çikacaktir.

Tepkisel Hipoglisemi teshisi nasil konulur?

Kanda seker seviyesine bakilir. Öncelikle açlikta seker ve gerekli görülürse insülin bakilir. Süphe durumunda hekimin belirleyecegi dozda agizdan verilecek glukoz solusyonu (basit seker çözeltisi) ile hekim tarafindan belirlenecek uzunlukta ve siklikta seker ile, gerekirse insülin seviyelerine de bakilarak, seker yükleme testi yapilir.

Yanlis beslenme mi tepkisel hipoglisemiye yol açar?

Genetik yatkinlik hipogliseminin altinda yatan faktörlerin basinda gelse de, yanlis beslenme ve yillar içinde kilo alinmasi hipoglisemiyi daha erken yasta ortaya çikarir, seker hastaligina gidisi hizlandirir.

Tepkisel hipoglisemi nasil tedavi edilir?

Uzman bir diyetisyen tarafindan tibbi beslenme tedavisi düzenlenmeli.

Reaktif hipogliseminin engellenmesi için sekerli ve sekere çabuk dönüsecek gidalardan uzak durulmali.

Uzun açliklar engellenmeli.

Kompleks karbonhidratlari içeren dogru gidalarin önerilecegi günde 3 ana ve en az 3 ara ögün içeren bir beslenme sisteminin olusturulmasi saglanmali.

Hipoglisemi olustugu zaman kaçinilmaz olarak hastanin seker almasi gerekecektir. Insülin direnci saptanmissa hekim tarafindan ilaç tedavisi de önerilir. Hasta düzenli araliklarla takip edilmeli.

Tepkisel hipoglisemi dogru tedavi edilmezse nelere yol açabilir?

Hipoglisemi vücudun yakiti olan sekerin ani düsmesi oldugu için tehlikeli bir durumdur. Hipogliseminin kiside yaratacagi huzursuzluk, dikkat güçlügü, sinirlilik durumlari kisinin toplum içindeki konumuna zarar verebilir. Araç kullanirken istenmedik kazalarin yasanmasina neden olabilir. Tatli gidalara düskünlük yaratacagi için, kilo artisina neden olacak seker hastaliginin ortaya çikmasini hizlandirir. Gözlerde kararma, soguk terleme, fenalik hissi gibi nispeten hafif sayilabilecek belirtilerle seyredebilen tepkisel hipoglisemi, bayginlik, koma hatta ölüme bile neden olabilecek kadar ciddi olabilir. Reaktif hipoglisemi acil müdahale edilmesi gereken sonuçlariyla, ciddi ve kalici olabilecek bir durumdur.

Reaktif hipoglisemi, gizli seker ve seker hastaligi ayni yol üzerinde yer alan birbirini takip eden kilometre taslaridir. Genetik yapidaki yatkinlik nedeni ile olusurlar; ancak dogru beslenme, düzenli egzersiz, takip ve ideal kilonun korunmasi ile ertelenebilirler, ötelenebilirler. Kan sekerinin belirli sinirlar içinde tutulmasi ile kisi sagligini kazanir, saglikli ve uzun bir ömür sürebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası