Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI BEBEKLER IÇIN DIYABETINIZI KONTROL ETTIRIN

Gebelik ve diyabet iliskisi hem anne adayi, hem de bebek için olusturabilecegi riskler açisindan önem tasiyor. 14 Kasim Diyabet Günü nedeniyle bir açiklama yapan Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji, Metabolizma Hastaliklari ve Diyabet Uzmani Dr. Mithat Biyikli, diyabet hastasi anne adaylari ve hamilelik sirasinda diyabet tanisi konan gebelerde dikkat edilmedigi taktirde anne adayi ve özellikle de bebek açisindan tehlikeli durumlar ortaya çikabilecegini söyledi.

Anne adayi ve özellikle bebek sagligi açisindan büyük önem tasiyan diyabet açisindan iki durum söz konusu: diyabetli kadinlar gebelik yasayabiliyor ya da kadinlar gebeyken diyabet olduklari anlasilabiliyor. Diyabetin ilk kez gebelikte ortaya çikmasina gestasyonel yani diyabete bagli gebelik deniyor. Gestasyonel diyabet, gebeligin sonlanmasiyla gerileyebildigi gibi dogum sonrasinda da kalici olabiliyor. Konuyla ilgili Anadolu Saglik Merkezi Endokrinoloji, Metabolizma Hastaliklari ve Diyabet Uzmani Dr. Mithat Biyikli su bilgileri verdi:

“Gebelik sirasinda varolan diyabet hem anne adayi, hem de bebek için tehlikeli durumlarin olusmasina yol açabileceginden hastalarin bir kadin dogum uzmani ve endokrinolog tarafindan takip edilmesi gerekiyor. Insülin ihtiyaci gebelikle birlikte önemli derecede artiyor. Diyabetli gebelerde özellikle hamileligin son üç ayinda çok daha belirgin olarak gözleniyor. Bu nedenle insülin doz ayarlamasinin mutlaka yapilmasi gerekiyor. Aksi taktirde kan sekeri yüksekligine bagli seker komasi yani ketoasidoz gibi ciddi saglik sorunlari ortaya çikabiliyor.

Kontrolleri ve takibi yetersiz yapilan gebelerde ciddi idrar yolu enfeksiyonlari, vajinal kandidiyazis gibi enfeksiyonlara yakalanma olasiligi ve preeklampsi olarak bilinen gebelige bagli ciddi hipertansiyonun ortaya çikma olasiligida belirgin bir sekilde yükseliyor.

Kontrolsüz kan sekeri anne karninda ölüm riskini artiriyor

Kan sekeri yüksekligi sadece anneyi degil bebegi de etkiliyor. Gebeligin erken döneminde, kan sekerinin yüksek seyretmesi bebekte ciddi gelisim bozukluklarina ve erken düsüklere neden olabiliyor. Özellikle kan sekeri kontrol edilmemis bir sekilde gebelige baslayanlarda anomalili çocuk dogurma riski üç dört kat artiyor. Gebelik sirasinda olasi sorunlarin tespiti için gerçeklestirilen uygulamalar konusunda Dr. Biyikli su bilgileri veriyor:

“Normal seyreden gebeliklerde tek basina yeterli olan üçlü test incelemesine ek olarak bu gebelerde 18. gebelik haftasinda bebegin ayrintili incelenmesini saglayan ultrason ve 20. gebelik haftasinda kalp ve damar anomalilerini saptayabilmek için fetal ekokardiografi yapilir. Rutin tarama amaciyla kullanilan bu incelemelerde bir patoloji saptanmasi durumunda amniosentez ya da kordosentez adi verilen daha özel ileri girisimsel incelemeler gerekebilir.”

Gestasyonel diyabet

Gebeliklerin yüzde 5’inde anne adayi daha önce diyabetik olmasa da, hamileliginde diyabet ortaya çikabiliyor. Daha önceki gebeliginde iri bebek (4 kg’dan fazla), anomalili bebek dogurmus, birden çok düsük yapmis, gestasyonel diyabet geçirmis, hamilelik öncesi asiri kilosu olan, birinci dereceden akrabalarinda diyabet bulunan; bebegi gebelik haftasindan iri olan, bebegi karnindayken ölmüs olan, amnios sivisinda fazlalik saptanan, beklenenden fazla kilo alan gebelerde gestasyonel diyabet ortaya çikma riski artiyor. Gestasyonel diyabet tanisini almis gebelerin ancak yarisinda bu risk faktörlerinden biri bulunuyor. Bu nedenle hiç bir sikayeti olmasa bile tüm gebeler 24.-28. gebelik haftalarinda diyabet tarama testine tabi tutuluyor.

Gestasyonel diyabette takip ve tedavi

Gebelikte diyabet tanisi konan gebelerin derhal tüm organ sistemleri fonksiyonu açisindan gözden geçirilmesi gerektigini belirten Dr. Mithat Biyikli sunlari söyledi:

“Bu asamadan sonra hastanin takibi normal bir gebeninki gibi devam etmez. Daha sik muayeneye gelinmesi, diyet ve/ veya insülin tedavisinin kan sekeri degerlerine etkisinin degerlendirilmesi gerekir. Kontroller esnasinda ultrason incelemesiyle bebekte irilesme, polihidramnios aranir. Gebeligin 36. haftasindan sonra bebegin iyilik hali özel testlerle haftada bir ve belli bir gebelik haftasindan sonra haftada iki kez takibe alinir. Gebeligin son haftalarinda (38. hafta) insülin kullanan anne adayinin hastaneye yatirilmasi, kan sekeri düzeylerinin daha siki takip edilmesi ve dogumun nasil yapilacagina karar verilmesi gerekir. Diyetle kan sekeri düzenlenen diyabetik gebede dogumun kendiliginden baslamasi beklenebilir, insülin kullananlarda ise siklikla 40. gebelik haftasinin geçmemesi istenir. Bunun için 40. haftaya giren insülin kullanan gebede dogum kendiliginden baslamamissa indüksiyon denen yöntemle disardan müdahale ile baslatilir.”

Gestasyonel diyabet geçirmis olan kadin tamamen normale dönse bile ileriki dönemler ve sonraki gebelikler için risk devam ediyor. Lohusaligin bitiminde seker yükleme testi bu riski anlamada siklikla yol gösterici oluyor. Bu hastalara dogum sonrasinda bir endokrinoloji ya da dahiliye uzmani gözetiminde olmalari öneriliyor.

Gestasyonel diyabet yönünden kimler risk altinda?

• Yasi 25 veya daha fazla olan gebeler
• Normal vücut agirliginin üzerinde olan gebeler
• Birinci derece akrabalarinda diyabet öyküsü olan gebeler
• Daha önce bozulmus glikoz toleransi saptanmis olan gebeler
• Agirligi 4000 g üzerinde bebek dogumu, açiklanmayan intrauterin fetal ölüm, konjenital anomalili dogum, kötü obstetrik öyküsü olan gebeler gestasyonel diyabet riski tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası