Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Domuz Gribi’ne bagli Zatürre öldürücü olabilir

Tüm dünyada salgin halinde yasanan Domuz Gribi virüsü sonucunda olusan zatürre ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Kadiköy Sifa Hastanesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Hakan Solak zatürre ve alinmasi gereken önlemler hakkinda bilgi veriyor.

Halk arasinda zatürre olarak bilinen, (tibbi tanimlamasiyla pnömoni), bakteri, virüs ve nadiren de parazitlerin olusturdugu akciger enfeksiyonu olarak tanimlanmaktadir. Akcigerde meydana gelen enfeksiyon sonucunda, alveol adi verilen hava keseciklerinin içinin dolmasina, bu durum da solunum yetmezligine neden olmaktadir.

Zatürre daha çok, ileri yaslarda, kronik akciger ve kalp hastaligi olan kisilerde, sigara kullananlarda, alkolizm ve madde bagimlilarinda, bilinç bozuklugu olan kisilerde sik görülmektedir. Küçük çocuklarda, ileri yastakilerde ve kronik hastaligi olanlarda daha agir seyreder ve ölümle sonuçlanabilir.

Hastalik genellikle ates, halsizlik ve bogaz agrisi ile üst solunum yolu enfeksiyonu gibi baslayabilir. Birkaç gün sonrasinda, genellikle 39 dereceyi asan yüksek ates, titreme, nefes darligi, öksürük ve balgam çikarmayla beraber batici gögüs agrisi da eklenebilmektedir. Bazen atipik seyirli zatürrelerde bu bulgular belirgin olmayip karin agrisi, bulanti, ishal gibi belirtilerde ön planda olabilir.

Çok yasli hastalarda öksürük ve balgam çok az olabilecegi gibi, ates de fazla yüksek olmayabilir. Bazen zatürreye neden olan bakteriler kan yolu ile tüm vücuda yayilarak ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir tabloya da neden olabilir.

Zatürreye neden olan bakteriler normalde saglikli kisilerin bogaz florasinda bulunmaktadir ama hastalik olusturmazlar. Virüslerin neden oldugu gribal enfeksiyon sonrasinda bu bakteriler zatürreye sebep olmakta, esas tehlikeli ve solunum yetmezligine sebep olan tablo olusmaktadir.

Zatürre teshisi, muayene, akciger filmi ve bazi kan tetkikleri ile konulmaktadir. Hasta olan kisinin saçacagi damlacikla (öksürme, hapsirma, hatta konusma esnasinda) temas eden kisilere (1-2 metre mesafe) zatürre bulasabilmektedir. Insanlarin kalabalik olarak bulundugu, okul, cezaevleri gibi yerlerde zatürre salginlari olabilmektedir.

Virüsler de zatürreye sebep olabilmektedir, buna virüs direkt kendi sebep olabildigi gibi, grip salginlari esnasinda bakterilerin (özellikle streptekok ve stafilokok bakterileri) eklenmesiyle çok tehlikeli ve öldürücü olabilecek zatürreler gelismektedir.

Domuz gribi virüsü ile grip olmus kisilerde de bu bakteriler öldürücü zatürrelere sebep olabilecegi için çok dikkatli olunmalidir. Zatürreye karsi gelistirilmis asi bazi bakteri türlerine karsi koruyucu olabileceginden, risk gruplarinda bu asinin yapilmasi önerilmektedir. Zatürre olan kisiler hastaligin agirligina ve seyrine göre, ayakta ya da evde tedavi edilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası