Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOAH EN ÇOK SIGARA IÇENLERI SEVIYOR

Sigara içenler özellikle sabahlari gelen öksürük krizlerine ve merdiven çikarken nefes darligina alisiktir. Ancak bilmezler ki ayni belirtiler son derece tehlikeli bir düsman gibi içten içe seyreden ve bir gün öldürücü darbeyi vurmak için bekleyen KOAH hastaliginin en önemli habercileridir. Ülkemizde tam 3 milyon insan bu hastalikla karsi karsiya. Hastalarin büyük bir çogunlugu ise bu isaretlerin sadece sigaradan kaynaklandigini düsünüyor ve hastaligindan habersiz. Suadiye Memorial Tip Merkezi; Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Ilkay Keskinel, 18 Kasim Çarsamba “Dünya KOAH günü” öncesi “Sigaranin KOAH üzerindeki tetikleyici etkisi ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

Dünya da en sik görülen 4. ölüm nedeni

“Kronik obstrüktif (tikayici) akciger hastaligi”nin bas harflerinden olusan “KOAH”, aslinda iki hastaligi tanimlamakta kullanilir: kronik bronsit ve amfizem. Kronik bronsit, en az iki yil üst üste ve bu iki yilin en az üç ayinda öksürük ve balgamla seyreden ilerleyici bir rahatsizliktir. Amfizem ise, kana oksijen tasinmasini saglayan hava keseciklerinde harabiyete neden olan bir hastaliktir. Bunun sonucunda akcigerde elastikiyet kaybi ve nefes darligi görülür. Çogumuzun adini bile duymadigi KOAH, Dünya Saglik Örgütü’ne göre, kalp-damar hastaliklari, zatürre ve AIDS’ten sonra 4. en sik ölüm nedenidir. Ölüm nedenleri arasinda bu kadar üst siralarda yer almasinin ötesinde KOAH, yasam kalitesini bozan, isgücü kaybina neden olan ve kisiyi zaman içinde kendi bakimini bile gerçeklestiremeyecek hale getiren bir hastalik. Ülkemizde yaklasik 3 milyon kisinin KOAH’li oldugu tahmin edilmekte, tüm dünyada ise bu sayi 600 milyona ulasmaktadir.

Bu Bir Tesadüf Degil: Sigara Içen her 5 kisiden birinde KOAH görülüyor

Sigara içen kisilerde içmeyenlere göre KOAH riski 30 kat daha fazla. Yalnizca sigara degil, pipo ve puro kullanimi da KOAH’a yol açmaktadir. Sigara içenlerin beste birinde KOAH gelismektedir. Sigaraya erken yasta baslanmasi ve uzun süre çok miktarda içilmesi, KOAH’in daha agir seyretmesine neden olur. Sigara disinda bazi mesleki faktörler (madencilik, firin/tahil isçiligi, çiftçilik) ve isinma amaçli tezek yakilmasi da KOAH’a zemin hazirlar.

Öksürük ve eforla gelen nefes darligi KOAH’in baslica belirtileri

KOAH’da erken tani ve müdahale, hastaligin gidisini durdurabilir ya da yavaslatabilir ancak KOAH tanisi ihmal edilen bir hastalik. Toplumda yeterince bilinmiyor ve önemsenmiyor. Tanida öncelikle hastanin sikayetleri degerlendirilmekte ve solunum fonksiyon testleri ile akciger grafisi gibi tetkiklerden yararlanilmaktadir. Baslica belirtileri; öksürük, daha çok sabahlari balgam çikarma ve özellikle eforla gelen nefes darligidir.

Tanida gecikilmesinin en önemli sebebi, sigara içenlerin öksürügü ve balgami “normal” kabul etmeleridir

Biliyoruz ki, “normal öksürük” ya da “normal balgam” yoktur. KOAH’li kisiler, öksürük ve balgami çogunlukla o kadar kaniksamislardir ki; yakinmalari iyice artana kadar doktora basvurmayi düsünmezler. Oysa, KOAH’a erken tani konup zamaninda sigara birakilirsa, yillik akciger fonksiyon kaybi azalmaktadir. 35 yasindan sonra saglikli her insanin 1 saniye içinde disari verebildigi soluk hacmi yilda 30 ml azalma gösterir. Sigara içen KOAH’lilarda bu azalma 150 ml kadardir. Dolayisiyla KOAH’lilarda sigaranin birakilmasi, hastanin daha uzun yillar boyunca hayat kalitesinin yüksek kalmasi açisindan kritik önem tasimaktadir.

Vakit geçirmeden sigarayi birakma poliklinigine basvurun

Sigara, eroin ve kokain gibi bagimlilik yapici bir maddedir. Bu fiziksel bagimlilik nedeniyle kisi sigarayi birakmada zorluk çekmektedir. Kendi kendine sigara birakilamiyorsa, sigarayi birakma poliklinikleri devreye girmelidir. Günümüzde sigara bagimliliginin tibbi tedavisi mümkündür. Sigara Poliklinigimiz’de, öncelikle hastalarimizin fizik muayeneleri yapilmakta, gerekli görülen tetkikleri istenmekte ve fiziksel mi, yoksa ruhsal bagimliligin mi daha ön planda oldugu saptanmaktadir. Bundan sonraki asamada kisinin bagimlilik tipine göre, nikotin yerine koyma tedavisi ya da ilaç tedavisi önerilmektedir.

Sonuç olarak: kendinizi ihmal etmeyin. Nefes darligi, öksürük, balgam yakinmalariniz varsa, mutlaka bir gögüs hastaliklari uzmanina basvurun ve KOAH hastasi iseniz erken tani sansini yakalayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası