Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelik ve bilgisayar kullanimi

Bilgisayar ekrani karsisinda durmak veya çalismak bebeginize ya da size zarar verir mi? 1970'lerin 2. yarisindan itibaren video display terminal adi verilen monitörler yaygin olarak kullanilmaya baslandi. Internet ve bilgisayarlarin kullanimindaki son 5 yildaki inanilmasi güç artis bu teknolojik cihazlari neredeyse yasamimizin vazgeçilmez bir parçasi haline soktu. Su anda sedece A.B.D'de 50 milyon bilgisayar kullanicisi oldugu, ve bunlarin en az yarisinin üreme çagindaki kadinlardan olustugu tahmin ediliyor. Gelecekte hemen herseyin bilgisayar yardimi ile yapilacagi düsünülürse konunun önemi daha belirginlesiyor.

1980'lerin baslarinda yapilan çalismalarda VDT'lerin ölçülebilir miktarlarda X-isini yaymadigi tespit edildi. VDTler X-isini üretse bile bu isinin dogumsal defek yaratacak kadar yüksek olmadigi, ve isinin terminal tarafindan absorbe edildigi fark edildi.

Daha sonralari gebelikleri esnasinda VDT kullanan kadinlarda düsük ve dogum defekleri bildirilmesi üzerine, bu terminallerin bazi eski televizyon cihazlari gibi zararli olabilecek isinlar yaydigi iddialari ortaligi karistirdi.

Günümüzde bu tartisma hala daha devam etmektedir. Geçen yillar içerisinde teknoloji ve bilgilerdeki degisiklikler radyasyonun yanisira elektromanyetik alan (EMA) kavramini literatüre kazandirmistir. Elektrik kablolari ve elektrikli cihazlar EMA yaratirlar. Radyasyondan farkli olarak EMA hücrelerde ölüme yol açmaz, genlere hasar vermez ve uzunca bir süredir güvenli olarak kabul edilirler.

A.B.D.'de bir yüksek gerilim hatlarina yakin bölgelerde yasayan çocuklarda lösemi basta olmak üzere bazi kanser türlerinin nerdeyse 2 misli fazal görüldügünün fark edilmesi dikkatleri yeniden bu konu üzerine çekmistir. EMA'in gebelik üzerine etkilerini arastiran pekçok yapilmistir ve bu çalismalarin birkismi hala daha devam etmektedir. Bazi çalismacilar EMA'larin gebelik için büyük risk tasidigina inanirken diger bazi çalismacilar bunun tam aksini savunmaktadirlar.

Nielsen ve arkadaslari 6000'den fazla kadin üzerinde yaptiklari arastirmada VDT kullanimi ile düsük dogum agirligi, erken dogum, ölüdogum ve yenidogan döneminde ölüm arasinda herhangi bir iliski olmadigini ortaya koymuslardir (1). Bramwell ve arkadaslari ise gebelikleir esnasinda VDT kullanan kadinlari tüm gebelikleri boyunca izlemis ve yine gebelik üzerine herhangi bir olumsuz etki saptamamislardir. Yazarlar ayrica VDT kullanimi ile infertilite arasinda da bir iliski olmadigi sonucuna varmislardir (2).Grajewski ise telefon santrali operatörlerini incelemis ve yine benzer bulgular elde etmistir. Ayrica bu çalismada VDT karsisinda geçirilen süre ile de riskde artis olmadigi ortaya konmustur. Bütün mesaisini bilgisayar ekrani karsisinda geçiren kadinlarda bile olumsuz bir etki saptayamamislardir (3). Brandt ve arkadaslari ise Danimarkada konjenital anomalili bebek dünyaya getiren anneleri incelediklerinde monitör kullaniminin konjenital anomali riskini arttirmadigi sonucuna varmislardir (4). Yine ayni çalismaci baska bir arastirmasinda haftada 21 saatten fazla bilgisayar kullanan kadinlarda gebe kalmak için geçen sürede anlamli bir artis oldugunu, ancak bu sonucun hatali olabilecegini iddia etmektedir (5). Delpizzo 1984 ile 1992 yillari arasinda bu konuda yapilmis çalismalari yeniden degerlendirdiginde VDT'lerin düsük ve çok düsük frekansli elektromanyetik dalgalar yaydigini ve bu dalgalarin normal bir evde maruz kalinan EMA'dan daha fazla olmadigi sonucuna varmistir (6).

Huuskonen ve arkadaslari ise gebe fareleri VDT'lerin yaydigi miktarda elektromanyetik alana maruz birakarak yaptiklari çalismalarinda konjenital anomali oranlarinda hiçbir artis olmadigini tespit etmislerdir (7).

VDT ve düsük

1991 yilinda A.B.D. Ulusal Meslek Güvenligi ve Sagligi Enstitüsü tarafindan yapilan oldukça genis kapsamli bir çalisma tüm gün boyunca VDT ile çalisan kadinlarin, VDT ile temas etmeyen kadinlara göre düsük risklerinin daha yüksek olmadigini ortaya koymustur. Bu konuda yapilan diger çalismalarin çoguda benzer sonuçlar vermistir.

Yine bu çalisma VDT kullanicilarin evlerdekinden daha fazla elektromanyetik enerjiye maruz kalmadiklari sonucunu çikarmistir. Su an elimizde olan veriler gebelikte bilgisayar monitörü kullaniminin düsük riskini arttirmadigi ve güvenli oldugu yönündedir.

VDT'e bagli risk artisi olmamasina ragmen, bilgisayar kullanicilarinin çogunda ense, bilek, el ve omuz agrilari mevcuttur. Yine bu kisilerde gözlerde problemler ortaya çikabilmektedir. Bu durum çogu kiside stres yaratmaktadir ve stres gebelik üzerinde olumsuz etkiye sahiptir.

Önlemler

VDT'lerin olumsuz etkileri saptanmamis olmakla birlikte, konunun spekülatif olmasi önlem almayi uygun kilmaktadir. Bilgisayar kullanan gebe kadinlarin hem x-isinlarindan hem de EMA'dan korunmak için ekrandan en az bir kol boyu uzaklikta çalismalari önerilmektedir. Bu mesafe yaklasik 50 santimetre kadardir ve EMF ile radyasyonun gücü 50 santimden sonra kaybolmaktadir.

Bilgisayar ile çalismaya bagli psikolojik ve fizyolojik stres uygun sekilde ayarlanan çalisma saatleri ve molalar ile azaltilabilir. Yine çalisma ortami ve masasinin dizayni stres azaltmakta etkilidir. Rahat koltuklar ve masalar, belden destekleyici yastiklar yaararli olur.Uzun süre mola vermeden çalismak kaslarda gerginlik, tendonlarda ve baglarda inflamasyon ve dolasimda bozukluga yol açar. Bütün bunlar gebe kadinda huzursuzluk yaratir. Uygun zamanlada mola vermek sarttir. Bunun için 2 saatte bir 15 dakika ara vermek yeterlidir. Ayaga kalkip biraz dolasmak ve gerinmek çogu gebeye iyi gelir. Bu amaçla yapilan bas ve boyun hareketleri ile omuzlar ve ayaklari çevirmek dolasimi destekler.

Sonuç olarak bütün bu bilimsel verilerin isiginda, meslekleri geregi bilgisayar kullanmak zorunda olan kadinlarin yukaridaki önlemleri almak kaydi ile gebelikleri süresince güvenle monitör karsisinda çalisabileceklerini ve bununla ilgili endise duymalarinin gereksiz oldugunu söyleyebiliriz.

Amerikan Hastanesi
Kadin Hastaliklari ve Sagligi Bölümü
Dr. Alper Mumcu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası