Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CINSELLIGIN DÜSMANI DEPRESYON…

Bir tükenmislik ve çökkünlük tablosu olusturan, uyku ve istah sorunlari yasatan, hatta kisiyi intiharin esigine götürebilen depresyon, ayni zamanda cinsel problemlere de yol açabilir, hatta cinsel hayati bitirebilir.

Çagin hastaligi depresyonun, cinsel hayata verdigi olumsuz etkiyi anlatan Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, depresyona girmis erkeklerde basta cinsel isteksizlik, erken bosalma ve sertlesme sorunlari görülürken, kadinlarda ise daha çok cinsel isteksizlik gözlendigini söyledi.

Dr. Mehmet Yavuz; sözlerine söyle devam etti: “Çünkü cinselligin; cinsel istek, uyarilma ve orgazm olmak üzere üç asamasi vardir. Depresyonda basta cinsel istek libido azalir. Buna bagli olarak uyarilma ve orgazm sorunlari da ortaya çikabilir. Hatta birlesme olsa bile depresyonda ki kisi bundan zevk ve tad almaz. Ancak tüm bu sorunlar depresyonun tedavi edilmesiyle birlikte kendiliginden düzelmektedir.”

Depresyon cinsel sorunlara yol açabilirken, cinsel sorunlar da mevcut depresyonu agirlastirabilir.

Cinsel sorunlarin depresyona yol açtigini bilmeyen hastalarin, genellikle bu sorunlarin kendi yetersizliklerinden kaynaklandigini düsündügünü açiklayan Yavuz, bu durumun da mevcut tabloyu agirlastirarak, kisileri umutsuzluk ve karamsarliga sürükledigini, daha önce var olmayan cinsel sorunlara yol açabildigini belirtti.

Dr. Mehmet Yavuz; “Hasta cinsel hayatinin tamamen sona erdigini düsünerek, depresyonunu daha agir yasamaya baslar. Bu durumda yine basarili olamazsam düsüncesiyle performans anksiyetesine kapilan hastada, depresyon tedavi edilse bile cinsel islev bozuklugu kalici olabilir.

Her fert ve her vaka birbirinden farklidir, fakat eslerden biri depresyonda ise, tüm aile bundan etkilenir. Bu durumda diger esin sabirli ve anlayisli olmasi, esine yardim etmesi ve ona her konuda cesaret vermesi beklenir. Depresyonda olan kisinin duygusal olarak aileden kopmasi sebebiyle, bu bazen güç olabilir.” dedi.

Evlilik sürecinde yasanan yorgunluk ve gerilim cinsellikte olumsuz etkilere sebep olabilir.

Bazi evliliklerin ilk günlerinde, erkeklerde sertlesme sorunu nedeniyle iliskinin gerçeklesemedigini açiklayan Mehmet Yavuz: “Evlilik sürecinde yasanan yorgunluk, gerilim veya ilk gecede yasanan heyecan nedeniyle ortaya çikan bu durum karsisinda bazen panik yasanabilir. Böyle durumlarda erkegin esine karsi duydugu mahcubiyet, olayi daha da agirlastirabilir. Bu geçici iktidarsizlik olayi, genellikle bir süre sonra düzelmektedir. Daha uzun süren vakalarda ilaç destegi gerekli olabilir. Böyle bir olay karsisinda yeni evlenmis bayanin sabirli ve esini destekleyici pozisyonda olmasi düzelmeyi hizlandirir. Kirsal kesimde daha sik karsilasilan bu durumu büyü ile “erkekligin baglanmasi’’ gibi degerlendirenlere de rastlanmaktadir. Böyle yörelerde kisilerin, doktora götürülmeden geleneksel telkin yöntemleri ile iyilestirilmeye çalisildigini üzüntüyle görmekteyiz.” dedi.

Antidepresanlar cinsel gücü etkiliyor…

Depresyonda zaten var olan cinsel sorunlarin antidepresanlarla tedavi sirasinda daha da artabildigini ve depresyon ilaçlarinin cinsel fonksiyon bozukluguna yol açtigini ifade eden Yavuz; “Bugün depresyon tedavisinde kullandigimiz ilaçlarin çogu, cinsel sorunlara yol açmaktadir. Bu yan etkilerin baslicalari; sertlesmede azalma, istekte azalma ve orgazm yogunlugunda düsmedir. Bu durumda kisiler, depresyonun tedavisi ve cinsellik ikilemi arasinda sikisip kalabilirler. Depresyon hastalarinin birçogu kullandigi ilaçlarin cinsel güçlerini bozdugunu görünce tedaviyi birakmakta ve tedavi yarim kalmaktadir. Antidepresan ilaçlar nedeni ile cinsel sorun yasayan kisilere yan etkisi olmayan ve en az ilaçlar kadar etkili olan TMS tedavisini uyguluyoruz. ” diye konustu.

Dr. Mehmet Yavuz
Nöroloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası