Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUK PSIKOLOJISINDEKI DOGRU BILINEN YANLISLAR

Yeni nesil anne-babalarin çocuga sinirlarini ögretmekte tutuk davrandigini, özgüven asilamada abartiya kaçtigini ve net bir ses tonuyla ‘dur’ diyemedigini söyleyen Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir:

Çocuguna ‘hayir’ diyemeyen, böyle olunca da ‘parmakta oynatilan’ yeni nesil anne-babalara günümüzde hayli sik rastlamak mümkün. Oysa bu tarz çocuk yetistirme, sadece kendini önemseyen bir nesil yetismesine neden olabilir!

Çocugunun her davranisini büyüteç altina alan, ona sinirlarini ögretmede tutuk davranan, net ve yüksek bir ses tonu ile ‘dur’ diyemeyen, halk arasindaki tabire göre ‘parmakta oynatilmaya’ aday yeni nesil anne-babalar saglikli çocuklar yetistirebiliyor mu? Bu tarz çocuk yetistirmenin, abartili özgüven sisirmesi ile benmerkezci, sadece kendisini önemseyen, insani duyarliliklari zayif kalacak bir nesil yaratacagi uyarisinda bulunan Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir; çocuklarimizi büyütürken yaptigimiz ‘psikolojik hatalari’ anlatti:

ÖZGÜVEN HER KOSULDA IYIDIR: Bu bilgi, 1980 ve 90’li yillarda Amerika/Avrupa’daki ‘yeni çocuk yetistirme açilimi’na psikoloji biliminin ‘katkisi’ olarak ortaya sürülmüstür. Ancak yillar, pek çok önemli kuramcinin bu konuyu yeniden degerlendirmesine yol açmis, çocuklara özgüven pompalamasinin, katkidan çok zarar getirmeye basladigini göstermistir. Çocuga ‘sen çok özelsin, farklisin’ mesajlarinin siklikla gitmesi, erken yasta asiri sisen bir ‘benlik’ duygusuna yol açabilir. Çocugun her davranisini mercek altina almamak, sürekli ona açiklamalar yapmamak; yani hayatta “sürekli ve sadece” onun merkezde oldugu algisini ortadan kaldirmak, özgüvenden bencillige gidebilecek yolu kesebilir.

ÇOCUKLARA ASLA KIZILMAZ, YÜKSEK SESLE KONUSULMAZ: Çocuklarin onurlarini kirmamak, onlari ruhsal ve fiziksel olarak korumak sadece anne-babanin degil, hepimizin görevi. Ancak çocuk, kimi zaman net ve sert yönlendirmelere de ihtiyaç duyar. Örnegin; annesine herkesin ortasinda tekme atan 3 yasindaki bir çocuga, sakince ‘bu yaptigin pek hos degil’ demek yerine, sert ve net bir ses tonu ile ‘yapma!’ denilerek, sert ve donuk bir yüz ifadesi ile tepki verilebilir. Çünkü siddet göstermesi neredeyse normal karsilanan bir çocuk, bu davranisi artirarak yineleyecektir.

BASKALARININ YANINDA ÇOCUGA KIZILMAZ: Çocuk, bu bilgiyi kullanarak, baskalarinin yaninda dizginlenemez davranislar sergiler. Örnegin; baskalarinin yaninda sürekli gürültü yapan bir çocuga da sert bir sekilde ‘hayir’ denilebilmelidir. Çünkü çocuk, çevreye verdigi rahatsizligin farkinda olmaz. Ona sinirlarini ögretecek olan anne-babadir. Çocuk bu sinirlari ihlal etiginde, anne-baba o anda müdahale ederek, net yönlendirmelerle bu ihlallere ‘dur!’ diyen taraf olmalidir.

BASKALARININ ÇOCUGUNA ASLA MÜDAHALE EDILEMEZ: Eskiden genç annesinin basa çikmakta zorlandigi bir çocugu, tatli sert bir müdahale ile hizaya getiren ‘teyzeler’ vardi. Günümüzde ise bir kafeteryada ortaligi birbirine katan bir çocuga çogunluk, ‘baskasinin çocuguna asla müdahale edilmez’ düsüncesi ile sessiz kalabiliyor. Oysa görmezden gelmek, hatta çocuga gülümsemek yerine; anne-babayi rencide etmeyecek sekilde çocuga dönerek ‘anneni çok zor durumda birakiyorsun ve bagirtinla da hepimizi rahatsiz ediyorsun’ denilebilir.

ÇOCUGUN HER MERAKI GIDERILMELI: Çocugun her sorusu ayrintilariyla cevaplanirsa, düsünceleri ve hayal gücü yetiskin cevaplari ile ‘sinirsizca’ karsilik bulursa; ‘çevrenin onun sorularina ve konusmalarina yetisemedigi ve bir süre sonra rahatsizlik vermeye baslayan’ bir çocuk haline gelebilir. Çocuk, bazi sorularinin cevabini kendi hayal gücünden tamamlayabilir. Her seyi ayrintisiyla bilmek zorunda degildir. Her sorusunun ayrintilariyla yanitlanmasi, düsünce hizini ve konusma miktarini kontrolsüz hale getirebilir; bu da onun kaygi düzeyini artirabilir, ‘yetiskin dili’ ile konusan (‘büyümüs de küçülmüs’) bir duruma getirebilir.

HER SESLENISINE CEVAP VERILMELI: Her seslenisine (o anda bir yetiskin ile muhabbet halinde iken bile) karsilik alan çocuk da ‘sinir’ problemi yasar. Bir baskasi ile konusan anne-babasini bölen çocuga her seferinde cevap vermek; ona ‘digerlerinin birlikte yaptiklari seyler degil, sadece senin ne istedigim önemli’ mesajini gönderir. Çocuk, isteginin aninda giderilmesini ister. Bunu ‘normal’ karsilamak ve diger konusmayi önemsememek, dogrudan bu mesaji verir.

AILE IÇI KARARLAR MUTLAKA ÇOCUGA DA SORULMALIDIR: Bu bilgi de; 6 yasinda ancak hafta sonunda nereye gidilecegine karar vermesi istenen, 8 yasinda ancak eve alinacak mobilyayi seçen, 4 yasinda ancak aksam mönüsü onun seçimine göre düzenlenen çocuklara isaret eder. Demokratikligin çocugu da kapsamasi demek, aile içindeki önemli her karara çocugu da katmak demek degildir. Bazi kararlari sadece yetiskinler vermelidir. Karar verme sistemine ‘her zaman’ çocugu da katmak, hatta onu ‘asil karar verici’ yapmak çocukta yük yaratir, ego sismesine yol açar.

YEMEK YEMEYEN ÇOCUGA ASLA ZORLAMA YAPILMAZ: Bu, sadece pediatrinin degil, psikolojinin de kismen konusudur. Bir bebege abartili sekilde yemek yedirilmeye çalisilmasi, 7-8 yaslarindaki çocugun agzina yemek tikilmasi (bu, bagimlilik açisindan riskli bir belirtidir) ne kadar sagliksiz ise; yapisal olarak ‘yememeye yatkin’ çocuklara asla baski yapmamak da gerçekçi degildir. Bu tür çocuklar, tamamen kendi inisiyatiflerine göre yemek yiyemezler. Özellikle 2 yas civari çocuklar, bu konuyu iyice oyuna çevirirler, yemek yerken gezerler. Gezerken ya da masadayken, çocuklarin agizlarini açmak istemedikleri zamanlarda da net (ancak siddet, asiri öfke göstermeden) yönlendirmelerle yemek yedirilebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası