Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Venöz tromboelizm riski yeterince önemsenmiyor

Venöz tromboelizm riskini saptayan ve koruyucu tedavi uygulama oranlarini arastiran, ilk ve en büyük arastirma ENDORSE’un Türkiye sonuçlarina göre; hastanede yatan hastalarda önlem alinmadiginda ölümcül sonuçlar dogurabilecek olan Venöz tromboelizm riski ve korunma gereksinimleri göz ardi ediliyor.

Sanofi-aventis tarafindan 6 kita, 32 ülkede 60 bin hasta üzerinde yürütülen ENDORSE çalismasinin Türkiye sonuçlari açiklandi. Arastirma, Türkiye’deki doktorlarin, Venöz tromboelizm (VTE) risk tanimi ve eslik eden koruyucu tedavi gereksinimlerinin dâhili servis hastalari basta olmak üzere hastanede yatan tüm hastalarda göz ardi edildigini gösterdi.

ENDORSE çalismasinin Türkiye ayagi, 11 ayri merkezde gerçeklestirildi. Dâhiliye, gögüs hastaliklari, kardiyoloji, genel cerrahi ve ortopedi servislerinde yatan toplam 1701 hasta üzerinde yapilan ENDORSE çalismasi, akut veya alevlenen kronik tibbi hastaliklarin yani sira acil olmayan büyük cerrahi girisim nedeniyle hastanede yatan hastalarda; VTE riski saptama ve koruyucu tedavi uygulama oranlarini inceleyen ilk arastirma olma özelligini tasiyor.

Yapilan testler veya otopsi çalismalari VTE riskinin herhangi bir nedenle hastanede yatan hastalarda normal nüfusa oranla yaklasik on kat daha fazla oldugunu ortaya koyuyor. Ayrica hastane ölümlerinin %10'dan fazlasinin akciger embolisi nedeni ile oldugu biliniyor. Akciger embolisi yaninda uzun dönemde bacak ve akciger damarlarinin tikali olarak kalmasi sonucu varis gelisimi, bacaklarin alt kisimlarinda sisme ve yara olusumu meydana gelebiliyor.

Kalça kirigi nedeniyle ameliyat edilen hastalarda %60, diz protezi takilan hastalarin %84'e varan oranlarda VTE ortaya çikiyor. Çalismada VTE gelisimini önlemek için tedavi uygulanmayan genel cerrahi hastalarinda ölümcül akciger embolisi gelisme orani %0.1-0.8 iken bu oran kalça protezi takilan hastalarda %2-3, kalça kirigi hastalarinda ise %4-7 civarinda saptandi.

Cerrahi hastalar daha sansli

ENDORSE çalismasinin Türkiye verilerine göre, çalisma kapsamina alinan hastalarin yüzde 35’inde (606 kisi) venöz tromboelizm riski oldugu ögrenilirken; cerrahi girisim nedeniyle hastanede yatan hastalarin yüzde 64,9’unun ve dâhili servislerde yatan hastalarin yüzde 23,8’inin VTE riski altinda oldugu saptandi. Çalismanin Türkiye Koordinatörü Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Ögretim Üyesi Prof. Dr. Gül Öngen, “Bu durum cerrahi hastalarin gerçek VTE riskine yönelik farkindalik açisindan daha sansli bir popülasyon olduguna isaret ediyor” dedi. Ayrica, cerrahi hastalarda risk taramasinin daha etkin bir sekilde yapilmis olmasina ragmen, hastalarin üçte birine Amerikan Gögüs Hastaliklari Uzmanlari Birligi (ACCP) kriterlerine göre koruyucu tedavi yapiliyor olmasi, cerrahi servis hastalari adina bir dezavantaj olarak degerlendirildi. Çünkü VTE riski altinda olan cerrahi hastalarin sadece yüzde 39’una; dâhili hastalarin da yüzde 38.5’ine uygun koruyucu tedavi uygulandigi tespit edildi.

Risk yüksek, farkindalik yok

ENDORSE çalismasinin Türkiye sonuçlarina göre hastanelerde yatan hastalarin yüzde 35,6’sinin VTE riski tasidigi saptanirken; Türkiye, çalisma kapsamina alinan otuz iki ülke arasinda en alt sirada yer aliyor.

ENDORSE çalismasinin Türkiye verilerini degerlendiren Prof. Dr. Gül Öngen; “Verileri birbirinden bagimsiz olarak ele aldigimizda, Türkiye’de VTE riski tasiyan cerrahi hasta oraninin (64,9) ENDORSE çalismasi kapsamina alinan diger ülkeler ile uyumlu oldugunu söyleyebiliriz. Ayrica, Türkiye genelinde yüzde 23,8 olarak karsimiza çikan VTE riski tasiyan dâhili hasta oraninin da çalismanin genel verilerine göre (yüzde 41,5) düsük oldugunu görüyoruz. Ülkemize özgü toplam risk orani düsüklügünün dâhili servislerde yatan hastalari ilgilendiren yetersiz farkindaliktan kaynaklandigi asikardir.”dedi. “ENDORSE çalismasinin sonuçlari Türkiye’de iç hastaliklari, gögüs hastaliklari, kardiyoloji, nöroloji, onkoloji uzmanlari basta olmak üzere diger tüm dâhili hekimlerin VTE risk farkindaliginin yetersizligini ortaya koydugunu belirten Prof. Dr. Öngen, “Bu baglamda, daha kolay ve güvenilir bir risk taramasini olanakli kilacak, yatan hasta profiline ve hastane uygulamalarina uygun ulusal stratejik kilavuzlarin gelistirilmesini ve VTE farkindaliginin artirilmasinin ivedilikle bir gereklilik oldugu anlasilmistir” diye konustu. Prof. Dr. Öngen “VTE riski saptanan hastalarin üçte ikisinin bir yan etki olmaksizin toplardamar tikanikliginin koruyucu önlemlerinden yoksun birakilmasi evrensel bir ihmaldir. Özellikle, taburcu olduktan sonra hastanin izlenmesine gereken önemin verilmesi gerekir. Hastanelerde koruyucu tedaviyi ihmal eden doktorun, bu kararinin dogurabilecegi olumsuz sonuçlari görebilme sansi bulunmuyor. Bütün bu ihmaller, VTE risklerinin zamaninda fark edilmesi ve koruyucu tedavi uygulama bilincinin gelismesinin önündeki önemli engellerdir.”dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası