Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGRU BESLENIN GRIBE YAKALANMAYIN!

Memorial Atasehir Tip Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sefika Aydin Selçuk, “Dogru beslenerek gripten korunmanin yollari” hakkinda bilgi verdi.

Havanin sogumasi ile birlikte hastaliklarin olusum sikligi artmaktadir. Mevsimin degisikligine bagli olarak halsizlik, isteksizlik, bas agrisi ve yorgunluk ilk belirtilerdir. Grip, soguk alginligi, bronsit gibi pek çok hastalik da kendini göstermeye baslamaktadir. Bagisiklik sistemimizin güçlü olmasi bu dönemde çok önem kazanmaktadir. Bizi enfeksiyondan koruyan ve toksik ajanlarla savasan bagisiklik sistemimizdir. Güçlü bir savunma mekanizmasi olusturmanin temelinde ise; yeterli ve dengeli beslenme ve antioksidan besinlerce zengin beslenme yer almaktadir. Dünya Saglik Örgütü bu dönemde vücut direncindeki azalmaya dikkat çekerek antioksidan etkiye sahip olduklarindan A, C, E vitaminlerin, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin, omega - 3 ve omega - 9 yag asitlerinin alimini artirmayi önermektedir. Tabi ki öncelik bu ögelerin besinlerden dogal olarak alinmasidir.

Saglikli olmak saglikli beslenmekle devamlilik kazanir.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi ihmal etmeden eti, sütü, sebzeyi, meyveyi, tahillari mutlaka tüketmeliyiz. Önceligimiz hep taze sebze ve meyveyi dogal beslenmeyi tercih etmek olmalidir. Çesitli besinlerden beslenmeyi hep vurgulasak da siz bu enfeksiyona sik yakalanabilecegimiz dönemde asagida belirtilen vitamin ve mineralleri içeren gidalari sofralarinizdan hiç eksik etmeyin.

Yumurta, süt, balik vücudu enfeksiyondan koruyor

Vücutta savunma sisteminde görev alir, lenfosit yapimi ve antikor olusumunu artirir; böylece enfeksiyonlara karsi vücudu korur. A vitamini anti enfeksiyon vitamin olarak da bilinmektedir.

Yumurta, süt, balik, ispanak, portakal, havuç, yesilbiber, kayisi gibi sari, turuncu ve yesil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandir.

Yüksek C Vitamini içerigi ile yesilbiber, kusburnu ve karnabahar savunma sisteminizi güçlendirir

Önemli antioksidanlardan bir digeri de C vitaminidir. C vitamini vücuttan zararli maddelerin atilmasini saglar, savunma sistemini güçlendirir. Yesilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ispanak, portakal, limon, mandalina, kusburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir. C vitamini kaybini önlemek için salatalar da meyve sulari gibi tüketilmeden hemen önce hazirlanmalidir.

Findik, ceviz, badem ve balik dogal koruyucudur

E vitaminin vücut çalismasindaki en önemli görevi antioksidan özelligidir. Yeni dogan bebeklerde solunum bozukluklarinin kroniklesmesini önledigi görülmüstür. En zengin kaynaklari; findik, ceviz, badem gibi yagli tohumlar, sivi yaglar, yesil yaprakli sebzeler, kuru baklagiller, tahin gibi besinlerdir.

Balik, balik yagi, findik ve cevizde bulunan omega-3 yag asitleri güçlü bir antioksidandir ve bagisiklik sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Ayrica zeytinyagi, findik yagi gibi sivi yaglarda bulunan omega-9 yag asitleri de bagisiklik sistemini olumlu etkiler.

Çinko eksikligi hastaliklari da beraberinde getiriyor

Hafif düzeyde çinko eksiklikleri özellikle gelismekte olan ülkelerde yaygin görülen ve birçok saglik sorununu beraberinde getiren bir tablodur. Bu durumda yapilan çinko destegi fiziksel, nörolojik ve psikolojik gelismeyi iyilestiren yasami tehdit eden enfeksiyonlarin sikligini azaltmaktadir.

En iyi kaynaklari; kirmizi et ve kabuklu deniz ürünleri ile karaciger gibi hayvansal kaynakli besinlerdir. Orta düzey kaynaklari; findik, ceviz, fistik gibi kuruyemisler, süt, peynir ve kuru baklagiller çinkodan zengin bitkisel kaynaklardir.

Ögünlerinizde yogurt ve kefir tüketmeye dikkat edin

Florayi güçlendirerek gastrointestinal sistem enfeksiyonlarina karsi direnç olustururlar. Antimikrobiyal aktiviteyi üst düzeyde tutarlar. Immün fonksiyonlara(bagisikliga) destek verirler. Antitümör özellik gösterirler.

Prebiyotikler ise probiyotiklerin büyüme ve gelismesini saglayan, aktivitelerini arttiran sindirilmeyen karbonhidrat bilesikleridir. Prebiyotikler ise basta anne sütü ve lifli gidalarda (enginar, kereviz, pirasa, kuskonmaz ve muz gibi ) bulunurlar. Yogurt prebiyotiktir, yani probiyotiklerin üremesini artirir. Kefir probiyotiktir, yani kendisi yararli mikroorganizmadir

Kefir tümör olusumunu engellemekte ya da var olanin ilerlemesini azaltmaktadir. Kefir içindeki mikroorganizmalar bol miktarda vitamin (K vit, B1 vitamini, pantotenik asit, niasin, folik asit B12, ve biyotin) sentezi yaparlar. Kefir mikroorganizmalarinin ürettigi biyotin diger B kompleks vitaminlerinin emilimini de artirir.

Kahvaltida 1 tatli kasigi bal veya balli limonli ilik çaylar rahatlatici etki gösterir

Genel olarak balin yaklasik % 82' si fruktoz ve glikoz sekerlerinden, % 17.2 'si sudan meydana gelir. Enerji veriminin disinda karasal iklime sahip ve gün içi isi farkinin fazla oldugu bölgelerde soguga ve soguk alginligina karsi, agiz, bogaz ve bronslardaki rahatsizliklarda ve enfeksiyonlarinda dogal bir ilaç olarak kullanilmaktadir. Bu özellikler balin antimikrobiyel etkisinin yani sira baldaki fruktozun doku ve kaslari yumusatici ve gevsetici özelliginden kaynaklanmaktadir. Balin yaralarin ve enfeksiyonlarin iyilesmesini saglamak için kullanimi önerilmistir.

Yemeklere, çorbalara, yogurda ve etlerin marinizasyonunda sarimsak kullanin

Sarimsagin yapisinda bol miktarda su, fruktoz içeren karbonhidratlar, kükürt bilesikleri, protein, lif ve serbest amino asitler bulunur. Sarimsak ayrica yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini içerir.

Sarimsagin en önemli biyokimyasal özelliklerinden biri antioksidan potansiyelidir. Bu özelliginin içindeki organik kükürt bilesiklerinden (allisin) kaynaklandigi düsünülmektedir. Çig sarimsakta antioksidan potansiyeli vardir, ancak yüksek dozlari kalp, karaciger ve böbrege toksik etkiler gösterebilmektedir. Ayrica sarimsakta bulunan flavonoidler de antioksidan etkilerine katkida bulunuyor olabilirler. Bir baska önemli özelligi, organizmada birçok islevi oldugu gösterilen nitrik oksiti (NO) artirici etkisidir. Bu mekanizmalar sarimsagin ateroskleroz ve hipertansiyon tedavisi ile koruyucu önlem rollerini açiklayici olabilir. Sarimsagin çesitli mekanizmalarla karsinojenleri detoksifiye edebilecegi, bagisiklik sisteminin baskilanmasini önleyerek de kansere karsi yararli olabilecegi söylenmektedir.

Salatalara çig maydanoz ekleyin. Yemekler pistikten sonra maydanozu ekleyin ki C vitamin kaybi olmasin.

Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten) kaynagidir. Bu özelligi ile görme gücü, kilcal damar sisteminin, adrenal bezin ve tiroid bezinin fonksiyonlari üzerinde etkilidir. Yapraklarinda uçucu yaglar, flavonoidler, protein, klorofil ve glikozit, köklerinde ise uçucu yag, seker, müsilaj ve glikozit vardir. Yapraklar vitamin ( A,C,K ), demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum yönünden zengindir. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacinin çogunu karsilar.

Nari suyundan çok tanesi ile tüketmeye çalisin

Nargiller familyasinin örnek bitkisidir. Nar meyvesi ismini Latince’de ‘çok tohumlu’ anlamina gelen ‘pomegranate’ den almistir. Nar suyunda anthsiyaninler ve güçlü antioksidant flavonoidler nar suyunun rengini saglarlar. Nar antioksidan ve anti-tümör etkisinden dolayi ilaç olarak da tanimlanabilir.

Kayisi ara ögünlerinizde kurusunu pratik tasiyabileceginiz vitaminli bir meyvedir

Kayisi, insan vücudunun günlük enerji ve protein gereksiniminin karsilanmasinda çok az katkida bulunmakla birlikte mineral maddelerden potasyum ve vitaminlerden ß-karotence çok zengindir. A vitaminin öncül maddesi olan ß-karoten vücudu ve organlari saran epitel doku, göz sagligi, kemik, dis gelismesi ve endokrin bezlerinin çalismasi için gereklidir. Bu görevlerinden baska A vitamini üreme ve büyümede, enfeksiyonlara karsi vücut direncinin artmasinda önemli rol oynar. Diger taraftan A vitamini normal vücut hücrelerinin kanserli hücreye dönüsmesinin baslica sorumlusu olan aktif karsinojenlerden tekli oksijenin olusmasini önlemekte veya olustuktan sonra etkisiz hale getirmektedir. Ayrica A vitamini organizmanin ve saglikli hücrelerin direncini artirarak kansere karsi koruyucu görevi yapmaktadir.

Zenginlik siralamasinda kivi birinci

Dünyada yogun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde besin maddesi yönünden en zengin meyvedir. Kivi meyvesinin 100 graminda ortalama 100-400mg C vitamini bulunur. Ayrica magnezyum içerigi bakimindan da en zengin, yüksek potasyum miktari ve düsük sodyum ile yine meyveler içerisinde ön siralarda yer almaktadir. E vitamini, bakir, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakimindan da iyi bir içerige sahiptir. Kivi, karotenoidler (beta karoten, lutein ve ksantofil), fenolik bilesikler (flavanoidler ve antosiyaninler) ve antioksidant içerikleri yönünden de oldukça önemli meyvelerdendir.

Bitki çaylarinin antioksidan etkisinden faydalanin

Özellikle kusburnu, ihlamur, ahududu, bögürtlen bu dönemde antioksidanca zengin olanlari olarak siralanabilir. Limonla zenginlestirerek kendinize dogal bikri çaylari karistirabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası