Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dikkat stres ‘Burn Out Sendromu’na yol açabilir!

Stres yasamin özünde her zaman vardir. Stresi geçmiste doganin getirdikleri yaratirken simdi insanin yarattiklari yasatmaktadir. Günümüzde birçok insan kendini gereginden çok yorgun hissediyor. Stres, bireyin bedensel ruhsal sinirlarinin tehdit edilmesi ve zorlanmasi ile ortaya çikan bir gerginlik durumudur. Kadiköy Sifa Hastanesi Psikoterapisti Fatma Tosun stresin olumsuz etkilerini ve basa çikma yollarini anlatiyor.

Stres karsisinda bireyin bütünlügü tehdit altindadir ve bireyin kendini korumak için olusturdugu dengesi, bu durumdan etkilenir. Bozulan dengenin yeniden saglanmasi gerekir. Denge, bu durumla savasarak veya kaçarak yeniden olusturulur.

Bir tehlike ile karsi karsiya gelen birey, basa çikamayacagina inandigi bir tehlikeden ya uzaklasmaya çalisir kaçar, ya da basa çikacagina inandigi tehlike ile savasir ve böylelikle yeni duruma uyum saglar. Stres tepkisi “Genel Uyum Belirtisi” olarak ta anilir.

Bunun üç basamagi vardir:

1. Alarm dönemi: Vücudun dis uyarani stres olarak algiladigi durumdur. Kisi mücadele ederek ya da kaçinarak iç dengesini yeniden kurmaya çalisir. Stres hormonlarinin salgilanmasi, kan basincinin artmasi ve terleme gibi tepkiler verir.

2. Direnç dönemi: Kisi karsilastigi stres verici duruma direnç olusturmaya baslar. Stres kaynagi olan olayi etkili bir sekilde çözerse beden normale döner, alarm asamasinda meydana gelen hasari onarir. Eger kisi olayi etkili bir biçimde çözemezse bedenin gücü azalir.

3. Tükenme dönemi: Stres verici durumla etkili bir sekilde bas edilemediginde, üstesinden gelinemediginde beden tükenir, bitkin düser. Vücutta geri dönüsü olmayan agir hasarlar yaratir.

Bir tehdit karsisinda bedende hayatini sürdürme amacina yönelik bir dizi faaliyet baslar. Bedensel düzeydeki degisikliklerin hepsi bütün insanlarda ayni basamaklardan geçmesine ragmen; psikolojik düzeyde olaylar, kisilik ve çevre gibi bireysel sartlara bagli olarak birçok degisiklik gösterir.

Stres hayatin bir gerçegidir. Her zaman vardi ve her zaman olmaya devam edecek. Önemli olan bizim onu nasil algiladigimiz ve nasil bir tepki verdigimizdir. Ancak genellikle olumsuz bir sey olarak düsünülür. Stresin sadece olumsuz ve kisiye zarar veren etkileri yoktur; ayni zamanda kisiyi ileriye götüren, gelistiren, büyüten, olgunlastiran ve yaraticiligi arttiran yönleri de vardir. Uygun düzeyde bir zorlanma, gerginlik asildiginda elde edilecek yeni kazanimlari da beraberinde getirir.

Herkes için degisebilen belirli bir düzeyde stres, varolusun olumlu bir özelligidir ve etkili bir isleyis için gereklidir. Bu tür stres bireyde fiziksel ve ruhsal gelismeye yol açar.

Asiri stres, gerginlik; fizyolojik, zihinsel ve duygusal açidan sagligimizi olumsuz etkileyen bir tehdit olusturur.

Yogun ve uzun süreli stres altinda; adale geriliminde artis, kalp vurum sayisinda ve solunumda hizlanma, kan basincinda artis gibi fizyolojik tepkiler gerçeklesir. Bu durumda salgilanan stres hormonlari, kalp hastaliklari, yüksek tansiyon, bas agrisi, bagisiklik sisteminin zayiflamasi gibi saglik açisindan risk yaratan hastaliklara neden olabilir.

Insanlar stres karsisinda psikolojik tepki olarak geri çekilme, isteksizlik, motivasyon kaybi, yasamdan zevk alamama, kizginlik, sinirlilik, huzursuzluk, korku, endise gibi duygusal problemler gelistirebilir.

Ayni zamanda zihinsel düzeyde dikkati toplamada güçlük, unutkanlik, uykusuzluk ve takintili düsünceler olusabilir.

Insanlarda Stres Yaratan Durumlar:

1. Fiziki çevreden kaynaklananlar:

· Hava kirliligi
· Gürültü
· Kalabalik
· Sicaklik-Sogukluk
· Radyasyon

2. Is konusundan kaynaklananlar:

· Agir is
· Gece isi
· Asiri yüklenme
· Karar verme gücü ve büyük sorumluluk gerektiren isler
· Zaman baskisi altinda çalisma
· Rollerdeki belirsizlikler
· Is tanimlarindaki yetersizlikler

3. Psikososyal özelliklerden kaynaklananlar:

Günlük stresler

Trafikte sikismak

Evde islerin aksamasi ve karsilasilan aksilikle

Gelisimsel Stresler

Okula baslama
Ergenlik dönemi
Menopoz/Andropoz
Is hayatina baslama

Yasam krizlerine bagli stresler

Evlilik
Bosanma
Ciddi hastaliklar/Yaralanmalar
Hamilelik/Dogum
Okul degisikligi
Akademik basarisizlik
Tasinma
Baska bir sehre ya da ülkeye tasinmak
Aile bireylerinden birinin ölümü
Isten çikarilma/isini kaybetme ya da is degisikligi
Savas halinde ya da dogal afet sirasinda ölüm riski

'Burn out' sendromu nedir?

Ingilizce 'bütünüyle yanmis' anlamina gelen 'burn out' ifadesi, vücudun fiziksel ve ruhsal olarak çökmesi anlamina geliyor. Bu sendrom sürekli stres altindaki kisilerde görülür. Özellikle is stresinin ve yükünün yogun oldugu is yerlerindeki çalisanlarda oldukça sik görülen bir sendromdur.

Is yeri kosullarinin yani sira çalisanlara ait kisilik özellikleri de bu sendromun ortaya çikmasinda rol oynamaktadir.

Islerine gereginden fazla bagli ve en mükemmel sekilde yapma kaygisi ile kendilerini asiri zorlayip baski altina sokan, yasadigi her sorunda kendini suçlamaya ve kendini olumsuz degerlendirmeye egilimli kisilerde daha çok görülmektedir. Bundan dolayi da kendi ihtiyaçlarini bile gözden kaçirabilirler. Yorgunluk ve ilgisizlikle baslayan 'tükenmislik' uzun süre kendini saklayabilir. Bu hastaliga yakalananlar kendilerini çok çalisiyor, ama bunun sonucunda hiçbir sey elde edemiyor olarak düsünürler.

Tükenmislik sendromu yasayan kiside yaptigi is giderek daha anlamsiz gelir, çalisma istegini kaybeder. Giderek daha kolay sinirlenmeye, is arkadaslari, üstleri ile tartismaya ve geçinememeye baslar. Is yapma istegini ve gücünü kaybeder.

Ortaya çikan belirtiler kisi tarafindan önemsenmezse; hastalik mide, kalp ve sirt agrisi basta olmak üzere birçok probleme de neden olabilir. Bu hastalar çogunlukla gergindir ve rahatlamaya ihtiyaç duyarlar. Bu kisilerin yasamlarinda kendilerini rahatsiz eden sorunlari fazla düsünmek yerine dikkatlerini baska seylere yönlendirmeyi ögrenmeleri gerekiyor. Bu nedenle 'burn out' sendromu tedavisinde ilk önce nedenler konusularak ortaya çikarilir ve daha sonrasinda ilaçla tedavi desteklenir.

Stresten Korunabilirsiniz:

Stresin zarar veren etkilerinden çesitli yöntemlerle korunabilir ve kendinizi daha huzurlu, mutlu, doyumlu, yasamdan keyif alan biri olarak hissedebilirsiniz. Asagidaki yöntemlerden size uygun olan birkaçini kullanabilirsiniz.

● Solunum kontrolü: Dogru nefes alip vermeyi ögrenin. Dogru ve derin nefes alip-vermeyi yapabilmek, gevsemeyi ögrenme yolunda atilan en önemli adimdir. Nefes alip vermenin kendisi bir gevseme yolu oldugu gibi, bütün gevseme egzersizleri içerisinde egzersizin bir parçasi olarak da kullanilir. Iyi nefes almak, iyi nefes vermekle olur. Iyi nefes derin, agir ve sessiz olmalidir.

Bedensel gevseme: Stresle basa çikmada en etkili yol gevsemedir. Gergin oldugumuzda salgilanan kimyasallarla gevseme durumunda salgilanan kimyasallar farklidir. Gevsemenin ögrenilmesi ve uygulanmasiyla, gerginlik sirasinda ortaya çikan kimyasallar kaybolur. Böylelikle bedende meydana gelen gerginligi tersine çevirir. Gevsemenin ilk adimi solunumu kontrol etmektir. Ikinci adim dikkatinizi bedeninizin belli noktalarina vererek o bölgedeki duyularinizin-gerginliklerinizin farkina vararak o bölgenin gevsemesine izin vermektir. Basinizdan baslayarak omuzlar, kollar, karin, kalça, bacaklar ve ayaklara sirayla odaklanmak ve gevsemeye izin vermek bedeninizin rahatlamasina yardimci olur. Bu hareketleri kitaplardan ve internet sitelerinden ögrenmek mümkün.

Fiziksel egzersiz: Düzenli yapilan egzersiz kas gerginliginin azaltilmasinda etkilidir ve kisinin kendisini daha iyi hissetmesini saglar. Egzersiz yapmak endorfin, yani mutluluk hormonlarinin üretimini arttirir.

Yürüyüs yapin: Özellikle yesil alanlarda, deniz kiyisinda. Zihninizin dinlenmesine yardimci olur. Haftada en az 3 kez yapilmasinda yarar vardir.

Masaj: Sinir sistemi üzerinde gevsetici ve kendinizi iyi hissetmenizi saglayan hormonlari harekete geçirir.

Kisa molalar verin: Gün içerisinde evde, iste 5 - 10 dakika kisa molalar verin. Nefes egzersizine, olumlu düsünmeye ve size iyi gelen bir yerde kendinizi hayal ederek dinlenmeye zaman ayirmakta iyi hissettirir

Tatil: Kisa ya da uzun tatiller yapmak rahatlatir.

Psikolojik Danismanlik: Sikintilarinizi, sorunlarinizi bir danismanla konusmak farkli bir bakis açisi kazanmaniza, sorunlarin kaynagina bakmaniza ve etkin bir sekilde çözümlenmesine yardimci olur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası