Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kontrolsuz ilaç kullanimi göz sagligini tehlikeye sokuyor!

Hastaliklarin tedavisinde en etkili silahlardan biri olan kortizon, kontrolsüz kullanildiginda körlüge kadar gidebilecek sonuçlar doguruyor.

Dünyagöz Hastaneleri doktorlarindan Op.Dr. Fusün Uzunoglu göz damlalarinin bilinçsizce kullanilmasi durumunda onarilmaz hasarlara neden olabildigini söylüyor ve ekliyor, “Kortizonlu göz damlalarinin bilinçsiz ve doktor kontrolu olmadan kullanilmasi, bagisiklik cevabini bozarak, gözü uçuk gibi virus enfeksiyonlarina ve bakteriyel enfeksiyonlara dayaniksiz hale getiriyor. Ayrica gözün kornea adli saydam tabakasinda küçük yaralanmalara yol açabildigi gibi korneanin incelmesine ve korneada olusabilecek yaralarin iyilesmesinde gecikmeye neden olur. Göz delinmesi gibi tehlikeli sonuçlar dogurabilir.

Kontrolsüz göz ilaçlarinin kullanimi katarakt ve glokom (göz tansiyonu) gibi hastaliklara da zemin hazirlar. Bazi hastalar genetik olarak kortizona duyarlidirlar ve kortizonlu göz damlalarinin kullanilmasi bu hastalarda ani göz tansiyonu yükselmelerine ve uzun süre kullanildiginda da görme sinirinde hasara ( glokom) yol açar. Bu hastalarda kortizona bagli göz tansiyonu yükselmesi dikkatle izlenmeli, gerekirse ilaç kesilmeli, ya da damlalarin göz tansiyonunu yükseltmeyen yeni formlari kullanilmalidir. Çünkü göz tansiyonuna bagli tahribatin geri dönüsü yoktur.

Kortizonlu göz pomadlarinin kullanimina dikkat!

Göz kapagi ve göz çevresine sürülen kortizonlu pomadlar da ayni sekilde etkilere yol açabilecegi gibi, göz kapagi cildinde incelmeye neden olabilirler. Bu gibi hastalar tüm yan etkiler açisindan dikkatle izlenmelidir.

Göze damlatilan kortizonlu damlalar, özellikle bebeklerde göz ve burun zarlarindan emilip vücüt dolasimina katilarak, agizdan alinan kortizon benzeri etkiler gösterebilirler. Agizdan alinan kortizonlu haplar veya kortizonlu igneler, mide ülseri, kemik erimesi, psikoz-sinirlilik, tansiyon ve kan sekeri yükselmesi, aydede yüzü, çocuklarda gelismenin yavaslamasi gibi etkiler yaparlar.

Kortizon kullanilacak hastalarda tüm bu yan etkiler dikkatle izlenmeli, bir hastaligi düzeltmeye çalisirken baska hastaliklara neden olmamak için hastanin daha önce geçirilmis hastaliklari da sorgulanmali, örnegin bir seker hastasinda agizdan verilecek kortizonun ani kan sekeri yükselmelerine yol açabilecegi unutulmamalidir.

Doktor takibi sart

Vücudumuzda salgilanan dogal bir hormon olan kortizon ilaç seklinde kullanildiginda, hastada kortizon bagimliligi gelisebilir. Bu nedenle bu ilaçlarin aniden kesilmesi son derece tehlikeli olabilir. Kortizonlu göz damlalarinin kullaniminda da kortizon bagimliligi gelisebilir ve ilaç kesilirken ya da azaltilirken hastalik tekrar alevlenebilir.

Son dönemde bu tip vakalarla karsilastiklarini ifade eden Uzunoglu “ En son böyle bir vaka hastanemize geldiginde kontrolsüz ilaç kullanima bagli olarak görmesini %80 oaraninda kaybetmisti. Gözünüzde en ufak bir sikayet bile hissetseniz, lütfen tavsiye edilen ya daha önce baska bir göz rahatsizligi için size verilen bir göz damlasini kullanmayiniz. Tipki genel hastaliklarinin tedavisinde oldugu gibi göz hastaliklarinin tedavisinde de birbirinden farkli ilaçlar kullanilmaktadir. Çok basit bir müdahale ile geçebilecek bir göz rahatsizligi kontrolsüz ilaç kullanima bagli olarak kalici göz hasarlari birakabilir. Lütfen Dikkat! Kortizonlu damlalarin doktor takibi altinda kullanilmasi sarttir. Uveitlerde, kornea nakli gibi durumlarda yüksek dozlarda kullanilan ve körlügü önleyen bu ilaçlar, çok sik doktor kontrolu olmadan ve gereksiz yere kullanildiginda gözün kaybina neden olabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası