Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Istemsiz göz kasilmalari psikolojik sorun sanilabiliyor!

Blefarospazm gözkapaklarinin istemsiz kasilmasi ile olusan bir rahatsizlik. Bu kasilmalar o kadar siddetli olabiliyor ki hastalarin gözlerini açmalari mümkün olmayabiliyor ve hastalar günlük islerini tek baslarina yapamayacak hale gelebiliyorlar. Hastalarin daha çok psikolojik bir sorundan kaynaklandigini düsündügü hastalik aslinda göz çevresi kaslarinin istemsiz kasilmalari sonucunda olusuyor. Dünyagöz doktorlarindan Op. Dr. Akin Banaz “ Insanlar kimi zaman Blefarospazm hastalarinin gözlerindeki kasilmalari bilerek yaptiklarini saniyorlar ama ellerinde degil, hatta bu hastalari deli zannedenler bile var “ diyor ve ekliyor bu hastalik tedavi edilebilir.

“Bilinen ya da tespit edilen bir sebebi olmayan Blefarospazm hastaligi, genellikle 40 yasin üzerindeki kisilerde görülüyor Her iki cinste de görülebilmesine karsin kadinlarda daha sik olarak karsilasilan hastalik sinsi bir sekilde basliyor ve etkisi zaman içerisinde yavas yavas artiyor. Hastaligin belirtileri dikkat gerektiren islerde artiyor, uykuda ise kayboluyor. Hastalara yapilan beyin MR’larinin ya da diger klinik testlerin sonuçlari çogunlukla normal olarak çikiyor.

Blefarospazm hastaliginin teshisi yalnizca klinik kosullarda konulabilmektedir. Yani bu hastaliga teshis koyduracak bir laboratuar testi ya da patolojik tetkik yoktur. Bu sebeple hastaligin teshisi asamasinda güçlükler yasanmaktadir. Teshisin konulmasi ve dolayisiyla tedaviye baslanmasi da bu nedenle gecikebilmektedir. Hastalar çogunlukla önce bir göz doktoruna ya da nörologa gidiyorlar. Çogunlukla hastalara “göz kurulugu” ya da “psikolojik” teshisi konuluyor. Hastalara önceleri çogunlukla “suni gözyasi” ya da bazi nörolojik ilaçlar reçete ediliyor. Ama bu ilaçlar çogunlukla hastaligi tedavi etmek yerine hastayi uykulu hale getiriyor.

Bu hastalik ülkemizde de yaygin olarak görülmektedir. Hastalik yurt disinda oldukça dikkate alinmakta, hastalik hakkinda pek çok arastirma yapilamaktadir. 1998 yilinda Ingiltere’de çok sayida hasta üzerinde yapilan birçok merkezli kinik çalismada hastaligin baslangicindan teshisine kadar geçen sürenin ortalama “3 yil” oldugu ve hastalarin teshis konmadan “1 ila 72 doktor” a gittikleri belirlenmistir. Bu süre zarfinda bazi hastalar günlük islerini tek baslarinda yapmakta ve gözlerini açmakta zorluklar çekerken bazi hastalar hiç yapamamakta ve “fonksiyonel olarak kör” kabul edilmektedirler. Birlesik Amerika Devletlerinde bu konuda olusturulmus özel bir internet sitesi de mevcuttur www.blepharospasm.org

Nasil tedavi ediliyor?

Kozmetik alanda kullanilan botox, Blefarospazm hastaliginin tedavisinde de kullanilmaktadir. Gözkapaginin istemsiz kasilmasi “blefarospazm” ve bazi tip sasiliklar botulinum toksininin kullanildigi hastaliklardan bazilaridir. Botulinum toksini kaslara beyinden gelen uyarilarin geçisini engelleyerek etki ediyor ve bunun sonucunda kaslarin kasilmasini geçici olarak zayiflatiyor.

Ancak hastanin gözkapaklarinda ilave bozukluklarda varsa “myektomi” olarak adlandirilan ve üst gözkapagi ile kaslari asagi dogru iterek gözün kapanmasina yola açan kaslar cerrahi olarak çikarilirlar.

Botulinum toksini enjeksiyonlari ile üst gözkapagi ile kaslari asagi dogru iterek gözün kapanmasina yola açan kaslarda geçici olarak felç olusturulur. Ilaci tazeligi (ya da baska deyisle, bozulmamis olmasi), uygulama dozu, hangi kaslara uygulandigi yani uygulama yeri ve derinligi tedavinin basarisinda çok önemlidir. Ilacin etkisi genellikle 1 haftada baslar ve 4-6 ay sürer. Tedaviyi yenilemek gereklidir.

Ameliyat ile tedavide ise üst gözkapagi ile kaslari asagi dogru iterek gözün kapanmasina yola açan kaslar cerrahi olarak çikarilirlar. Uzun ve büyük bir ameliyattir ama gerektigi durumlarda çok basarili sonuçlar alinabilir.

Botox Nedir?

Ticari adi Botox olan botulinum toksini Clostridium Botulinum adli bakteriden laboratuvar ortaminda elde ediliyor. Botulinum toksini 80’li yillardan itibaren önemli ve daha önceden tedavilerinde büyük zorluklar yasanan bazi göz hastaliklarinda uygulaniyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası