Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEGINIZ REFLÜYSE BIBERONLA DEGIL KASIKLA BESLEYIN

Yetiskin hastaligi ve ‘mide yanmasi’ olarak bilinen reflü, aslinda bebeklerde daha çok görülüyor! Asiri kusmayla ve öksürükle kendini gösteren reflüde; en önemli nokta ‘sabirli olmayi’ bilmek ve basit önlemler almak. Yüzde 80’i bebek bir yasina geldiginde atlatilan reflüye karsi; bebeginizi basi dik yatirin, anne sütüyle az ve sik besleyin, biberondan uzak durun!

Medical Park Fatih Hastanesi Çocuk Hastaliklari ve Sagligi Uzmani Dr. Feyza Çivici Gümüs; yetiskin hastaligi olarak bilinen ancak bebeklerde de sikça görülen reflü hastaligiyla ilgili bilgiler verdi:

Reflü nedir?

Halk arasinda ‘mide yanmasi’ ya da ‘mide reflüsü’ olarak bilinen reflüyü kabaca ‘geri kaçis’ olarak tanimlayabiliriz. Reflü hastaligi da; mide içeriginin (salgilar, mide asidi ve gidalarin hazmedilmesini saglayan pepsin maddesi) yemek borusuna geri kaçmasidir. Normalde gidalarin yemek borusundan mideye geçmesinden sonra, yemek borusuna geri gelmemeleri gerekir. Ama reflü hastaliginda bu düzen bozuluyor. Mideden yemek borusuna dogru olan kaçak, sadece yemek borusunun alt kisminda oldugunda buna ‘gastro-özofageal reflü’, girtlak seviyesine kadar oldugunda ‘larengo-farengeal reflü’ adi veriliyor.

Bebeklerde de reflü olur mu?

Yetiskin hastaligi olarak bilinir ama aslinda tam tersidir. Reflü hastaligi, sanildiginin aksine sadece yetiskinlerde görülmez; hatta daha siklikla bebeklerde ve çocuklarda gözlemlenir. Bebeklerde reflünün sik görülmesinin nedeni; gidalarin mideye geçisine izin veren kapakçik mekanizmasinin henüz yeterince çalismiyor olmasi ve bebeklerin çogunlukla yatar pozisyonda olup, sivi gidalarla beslenmesidir.

Bebeklerdeki reflünün belirtileri nelerdir?

Bebeklerin çogu mama yedikten veya süt emdikten sonra yediklerini çikarirlar. Bazi bebeklerde bu daha sik ve yogun olarak görülür. Bebekler yediklerini çok sik çikardiklarinda, anne ve babalar telaslanarak doktora basvurur. Reflü; pek çok farkli belirtiyle kendini gösterdiginden ve diger organlari da etkilediginden birçok hastalikla karistirilabiliyor. O nedenle belirtilerini çok iyi bilmek gerekiyor. ‘Tekrarlayan üst solunum yolu iltihaplari, geçmeyen ses kisikliklari, hiriltilar, öksürük’ gibi solunum yolu belirtilerinde, reflü hastaligi ihtimali düsünülmeli.

YÜRÜMEYE BASLADIGINDA GEÇER

Ne zaman doktora gidilmeli?

Bebeklerde siklikla görülen reflü, ‘fizyolojik’ olarak nitelendirilir ve hastalik olarak kabul edilmez. Bu bebeklerin gelisiminde ve kilo almasinda bir sorun olmaz. Sadece sik olarak kusmalar gözlenir. Bebegin büyümeye baslamasiyla (özellikle yürümeye basladigi bir yasina dogru); kati gidalara geçilmesi ve kendi basina dik sekilde oturmaya baslamasiyla kendiliginden belirtiler azalarak, reflü ortadan kalkabilir. Böyle bebeklere tedavi gerekmez. Kisacasi; sabirli olur ve zaman tanirsaniz bebeginiz bir yasinda reflüyü atlatmis olur. Ancak kusmalar siddetini ve sikligini arttiriyor, bebek kilo alamiyor, solunum yolu sikayetleri yogunlukla yasanmaya baslaniyorsa; bir çocuk doktoruna basvurarak çocuk takip edilmelidir.

Bebeklerdeki reflü baska hastaliklara da neden olur mu?

Bebeklik çaginda yasanan reflüler çogunlukla kendiliginden veya alinacak bazi tedbirlerle düzelmekle beraber birtakim farkli hastaliklara da neden olabilir. Bunlar içinde en siklikla rastladiklarimiz; yemek borusu deformiteleri, larenjit, solunum yolu enfeksiyonlari, zatürree, kansizlik, sinüzit ve orta kulak iltihabi sayilabilir.

BASI YUKARIDA YATIRIN

Ne gibi önlemler alinabilir?

Bebegin reflüden az etkilenmesi için durus pozisyonuna çok dikkat etmek gerekir. En dogru pozisyon; yemek yedikten sonra onlari karinlari üzerine bas yukarida olacak sekilde yatirmaktir. Ancak bebeklerin çogu bu pozisyonda durmak istemez ve aglarlar; bu durumda bebek sirt üstü ve bas ve gövde dik olacak sekilde 45 derecelik açiyla, yukarida olacak sekilde yatirilabilir. Bu durus için yatakta kaymayi önleyici ve açi verici yastiklardan yararlanilabilir.

Beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Her seyden önce; anne sütüyle beslenen bebeklerde reflüye daha az rastlanir. Bebek mümkün oldugunca anne sütüyle, az ve sik beslenmeli. Anne sütü almayan bebeklerde; mamada degisiklik yapilmasi, reflünün bir süre azalmasini saglar ama bir süre sonra sikayetler yeniden baslar. Biberonla beslenme de reflüyü artirici etki yapabilir; bebek biberondan mamayi çekemediginde daha fazla hava yutar ve bu da reflüyü tetikler. Kati yiyeceklerle ve kasikla beslenmeye geçildiginde reflünün azaldigi görülür.

Nasil tedavi edilir?

Kusmalar siddetini ve sikligini arttiriyor, solunum yolu sikayetleri yogunlukla yasanmaya baslaniyor ve alinan tüm önlemlere ragmen sikayetler devam ediyorsa; önce ilaç tedavisine, nadiren de olsa cerrahi tedaviye basvurulabilir. Tedaviye gerek görülen çok az çocukta siklikla uygulanan tedavi ise ‘nissen funduplikasyon’ ameliyatidir. Bu ameliyatta, midenin üst kismi yemek borusunu çevresine sarilir. Böylece mide kasildiginda, sarilan kisim da kasilarak ve yemek borusunu kapatarak geriye kaçis önlenir.

REFLÜYE KARSI BASIT AMA ETKILI ÖNLEMLER

Anne ve babalar asagidaki önlemleri alirsa; çogu bebekte ilaca gerek kalmadan reflü tedavi edilebilir:

Bebekleri beslenme sonrasi basi yukariya gelecek sekilde karin ya da sirt üstü yatirmak (yatakta kaymayi önleyici ve istenilen 45 derecelik açiyi saglayan yastiklar kullanilabilir).

Mümkün olabildigince anne sütü ile sik sik, az az beslenme.

Bebegini anne sütü ile besleyen annelerin; kendi beslenmelerinde kafeinli içeceklerden kaçinmasi ve sigaradan uzak durmasi.

Bebegin beslenme sonrasi gazinin çikartilmasi.

Mama kullaniminda daha koyu kivamli özel mamalarin kullanilmasi.

Beslenme sonrasi; bebegin aglama ve gülme gibi karin kaslarini harekete geçiren ve hava yutmasina neden olan aktivitelerden uzak tutulmasi.

BU BELIRTILERE DIKKAT!

Asagidaki belirtiler varsa bebeginiz reflü olabilir:

Sik sik kusma
Hirilti ve geçmeyen öksürük
Ses kisikligi
Sik yasanan akciger enfeksiyonlari
Asiri salya çikarma
Beslenme sorunlari (az emme)
Gaz ve karin agrisi nedeni ile asiri aglama
Sik gaz çikarma
Uyku bozukluklari
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası