Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp hastaliklari hamilelige engel degil!

Hamilelik kadinin bedeninde pek çok degisiklige neden olur. Bunlardan biri kardiyak sistemdir. Bu nedenle hamileligi öncesinde kalp hastaligi oldugu bilinen kadinlarin mutlaka hem bir kardiyolog hem de bir kadin dogum uzmani tarafindan izlenmeleri gerekir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte kalp hastaligi hakkinda bilgi veriyor.

Hamileligin neden oldugu önemli degisikliklerden biri de kardiyak sistemde de meydana gelir. Anne adayinin bedeninde yasanan degisiklikler kan hacminde, kalp yükünde, kalp hizinda artisin meydana gelmesi olarak özetlenebilir.

Son yillara kadar kalp hastaligi oldugu bilinen kadinlarin hamile kalmamasi ve dogum yapmamasi tavsiye edilirdi. Ancak günümüzde kalp hastaligi bulunan kadinlarin saglikli bir hamilelik dönemi geçirmeleri ve sorunsuz bir dogum atlatmalari artik mümkün. Herhangi bir kalp hastaligina sahip kadinlarin hamile kalmadan önce mutlaka bir kardiyolog ve kadin dogum uzmanindan fikir almalari gerekir. Bunun nedeni bazi kalp hastaliklarinin hamilelik döneminde ciddi sorunlara neden olabilmesi. Bu tarz rahatsizliklari bulunan kadinlara tedavi olmadan hamile kalmalari önerilmez.

Kalp hastaligina ragmen uzmanlar tarafindan hamile kalmasinda mahsur görülmeyen anne adaylarinin ise hamilelik dönemi boyunca yakindan takip edilmesi gerekiyor. Neredeyse tüm kalp hastasi olan anne adaylarinda fiziksel aktivite kisitlanir ve yüksek proteinli tuzdan uzak diyet önerilir. Uzmanlar bu tarz rahatsizliklari olan hamilelerin kan düzeyinin belli bir seviyenin üzerinde tutulmasi önerirler. Bunun nedeni kansizligin kalp hastaligi üzerinde olumsuz etkiye sahip olmasi. Ayrica anne adayinin kilo alimi kontrol altina tutulur. Bu önlemlerle kalbin is yükünün azaltilmasi amaçlanir.

Kalp hastasi olan anne adaylarinin normal yolla sorunsuz dogum yapmasi mümkündür. Hatta kalp hastaligi olan hamilelerde sezaryenle dogumun önerildigi vakalar oldukça azdir.

Kalp hastasi kadinlar için dogum hemen ardindaki dönem oldukça önemlidir. Bundan dolayi bu dönemde kan kaybi en aza indirilmeli, kan basinci düzenlenmeli ve kalp yetmezligine yol açacak asiri sivi yükünden kaçinilmali.

Dogum yaptiktan 4 - 6 hafta sonra hamileligi yol açtigi kalp damar sistemindeki degisiklikler geçer. Annenin durumu yeniden bir kardiyolog tarafindan incelenir. Ayrica bebegin saglik durumu da incelenir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası