Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OKUL ÇAGINDAKI ÇOCUGUNUZU DOMUZ GRIBINDEN NASIL KORUYACAKSINIZ?

Türkiye’nin dört bir yanindan domuz giribi vakasi haberleri geliyor. Yetiskinler nispeten korunma yollarini ögrenseler de özellikle anne babalar okula giden çocuklari için endise ediyorlar. Önümüzdeki günlerde domuz giribi vakasi sayilarinin da artacagi öngörülüyor. Peki okul çagindaki çocuklari bu tehlikeden uzak tutmanin bir yolu var mi?

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü ve Enfesksiyon Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Kenan Keskin anne babalar tavsiyelerde bulunuyor.

Çocugunuz domuz gribi asisi olmali mi?

Daha önce izlenmis olan grip pandemilerinde (Salgin bir hastaligin kita düzeyinde çok genis bir alana yayilmasi) ve gribin yogun olarak görüldügü dönemlerde yapilan arastirmalardan elde edilen morbidite (hastalik olusmasi) ve mortalite (ölümle sonuçlanma) bilgilerine dayanarak, okul çagindaki çocuklarin grip açisindan özel bir risk grubu olusturdugu kabul edilmistir.

Bu çalismalar sonrasinda, sezonal grip asilarinin okul çagindaki çocuklarda kullaniminin yarar ve zararlari konusu da degerlendirilmis; grip hastaliginin, okul çagindaki çocuklar için zaten büyük bir tehdit olusturdugu, buna karsilik sezonal grip asilarinin küçük bir risk içerdigi, dolayisiyla okul çagindaki çocuklarda uygulanabilecegi sonucuna varilmistir.

Günümüzde domuz gribine karsi da bir koruyucu asi gelistirilmis olmakla birlikte bu yeni asinin okul çagindaki çocuklarda kullaniminin güvenilirligi henüz kanitlanmamistir. Fakat yine de hastaligin daha büyük bir risk olusturacagina kanaat getirilirse asinin gerekliligi ortaya çikmaktadir. Bu konuda çalismalar sürdürülmektedir.

Bu durumda okula giden çocuklar gripten korumak için neler yapmalidirlar?

Okulda, çocuklarin birlikte oynadigi oyunlar yerine daha az temas kuracaklari oyunlara yönlendirilmeleri gerekir.

Okuldaki arkadaslariyla, zorunlu olmayan yakin temastan (sarilma, öpüsme, beraber oynanan oyunlar vs…) kaçinmalari gerekir. Unutmamali ki grip, hastalikli birine bir metreden daha yakin oldugunda insandan insana bulasir. Ögretmenlerin çocuklari bu konuda uyarmalari gerekmektedir.

Ellerini sik sik, özellikle öksürdükten veya hapsirdiktan sonra su ve sabun ile yikamalari gerekmektedir.

Öksürürken veya hapsirirken agizlarini kagit mendil ile kapatmalari gerektigi ögretilmelidir. Mendil kullanimini özendirmek gereklidir.

Öksürdükten veya hapsirdiktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile temasta bulunan çocuklara, ellerini yikayincaya kadar; göze, burna veya agza sürmemeleri gerektigi anlatilmalidir. Virüs bu yolla bulasabilmektedir.

Eger çocukta kagit mendil yoksa veya çikarip kullanmaya firsat bulamadiysa, öksürürken veya hapsirirken agzini eliyle kapatmali ve hemen elini su ve sabunla iyice yikamasi gereklidir.

Hasta kisilerle yakin temastan uzak tutulmalilar. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullandirilmali, temas sonrasi hemen ellerini su ve sabun ile yikamalari gerekmektedir.

Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye basvurun. ‘Çocuktur, soguk alginligina yakalanmistir’ demeyin. Ilk belirtiler griple ayni olacagindan hastaligin Domuz gribi olup olmadigini anlamak için bir uzmana görünmek gerekir.

Eger çocuk hasta ise okuldan geri kalacak düsüncesi ile okula göndermeye çalismamali ve çocuklarin diger kisilerle temasini sinirlandirmalidir.

Suya sabuna dokunmayi özendirmeli; ellerin su ve sabun ile yikanmasi mikroplardan korunmanin en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarim dakika süreyle ve parmak aralari da dahil olmak üzere her yerin iyice yikanmasi gerekmektedir. Su ve sabun yerine alkol bazli el dezenfektanlari da kullanilabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası