Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda en çok görülen hastalik Orta Kulak Iltihabi

Orta kulak iltihabi (Akut otitis media), çocukluk çaginin en sik rastlanan bakteriyel enfeksiyonudur. Yedi yasa kadar çocuklarin en az %90’i bir atak geçirirken, %75’i 3 veya daha fazla ataga maruz kalir.

Kadiköy Sifa Tip Merkezi – Atasehir Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Bora Basaran orta kulak iltihabi ile ilgili bilgiler veriyor.

Orta kulak iltihabi, orta kulak boslugunun, yani kulak zari ile iç kulak arasinda yerlesik mesafenin enfeksiyonudur. Temel klinik bulgulari ani baslangiçli kulak agrisi ve kulak muayenesinde kulakta sivi birikiminin gözlenmesidir. Ayrica istahsizlik, ates, kusma ve ishal gibi sistemik bulgulari da olabilir.

Hastalik risk faktörleri olarak 6 yasindan küçük olma, erkek cinsiyet, kres, anne sütü almamis olma, sigara dumanina maruziyet, sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme, bagisiklik yetmezligi ve genetik yatkinlik sayilabilir.

Hastalik baslangici siklikla bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Enfeksiyona bagli burun ve geniz bölgesindeki yangi, geniz bölgesinde bakteri konsantrasyonunu arttirir; ayrica normalde orta kulak boslugunun genizle baglantisini saglayan ve bu yolla orta kulak hava basincini dengeleyen Östaki kanalinda da ödemlenmeye sebep olur. Östaki kanali fonksiyon bozukluguna bagli orta kulak basincinin düsmesi ve geniz bölgesinde bakteri konsantrasyonu artisi, öksürme veya hapsirma yoluyla bakterilerin normalde steril olan orta kulak bosluguna geçisini saglar ve böylece orta kulak boslugunda hizli bir enfeksiyon süreci baslar.

Tedavi antibiyotiklerle olup, geniz bölgesinin temizlenmesi amaçli tuz içeren solusyonlar ve lokal dekonjestanlar da faydalidir. Antibiyotik öncesi dönemde orta kulak iltihabi sonrasi kulak zari, kulak kemikleri, iç kulak ve komsu beyin dokusunu ilgilendiren komplikasyonlarin gelisim olasiligii %20’ler civarindayken, günümüzde bu oran oldukça düsmüstür.

Tekrarlayan Akut Otitis Media

Alti - oniki ay içinde 3 ve üzeri orta kulak iltihabi geçirilmesidir. Bu çocuklarda alerji, toplu yasam kosullari (kres, anaokulu vs.), sigara dumanina maruz kalma ve bagisiklik sistemi kontrol edilmelidir. Bu çocuklarda koruyucu tedavi gereklidir:

- Koruyucu antibiyotik kullanimi: Yüksek riskli çocuklarda, orta kulak iltihabini gelisme olasiliginin yüksek oldugu kis aylari boyunca, maksimum 6 aylik düzenli düsük doz antibiyotik kullanimidir. Antibiyotiklere direnç gelisimine sebep olabilir.

- Asilama: Pnomokok asisi, pnomokok bakterisi ile olan enfeksiyonlarin sikliginda azalma saglayabilir.

- Cerrahi: Geniz bölgesinde bakteri yerlesimini azaltma amaçli geniz etinin alinmasi ve orta kulak havalanmasini saglayabilmek için kulak zarina tüp takilmasi, tekrarlayan orta kulak iltihabi olan çocuklarda en etkin tedavidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası