Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DISLERIMIZ SAGLIKLI VE ESTETIK ISE DAHA GÜZEL KONUSUYORUZ…

Dis görünüs ile özgüven arasinda çok yakin bir baglanti vardir. Dis görünüsünün kötü oldugunu düsünen kisi, özgüvenini kaybedebilir. Kisinin davranislarinda özgüven kaybindan kaynaklanan bu tutukluk, çogu zaman konusmaya ve iletisime yansir. Özgüvenini tekrar kazanmak isteyenler yüzünde veya vücudunda degisiklik yaratmak için, çogu zaman estetik yöntemlere basvururlar. Yani estetik operasyon basvurularinda sebep çogu zaman özgüven kazanimidir.

Disler, yüzümüzün en dikkat çeken yeri oldugu için, küçük kusurlarin bile hemen göze çarptigini belirten, Dis Hekimi Protez Doktoru Çagdas Kislaoglu, saglikli ve bakimli görünen dislerin, insanlarin dikkatini daima pozitif yönde etkiledigini söyledi. Kislaoglu’na göre, saglikli disler kiside özgüveni arttirirken, kötü görünümlü disler ise özgüveni kaybettirir, kisi gülümsemeye ve konusmaya çekinir. Iste bu noktada dis estetigi devreye giriyor. “Eskiden disi agriyana, sisene dek insanlarin aklina dis hekimine gitmek gelmezdi. Yani ihtiyaçtan dis hekimine gidilirdi.” diyen Dr. Çagdas Kislaoglu, artik güzellik kaygisiyla, hastalarin sirf danismak için bile dis hekimine gittiginin altini çizdi.

Dislerin konusmadaki önemi…

Konusma, insan iliskilerinin en önemli özelliklerindendir. Kendine güvenen bir bireyin kullandigi kelime ve kurdugu cümleler o kisi hakkindaki tüm düsünceleri olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilir. Konusmada en önemli etken agzimiz ve dislerimizdir. Dis yapisi bozuk olan bir kisi genellikle konusmaktan kaçinir ya da konusurken agzini kapatma geregi duyar, bu da sosyal hayati ve iletisimi kötü yönde etkileyen en büyük sebeplerden biridir.

Politikacilik, aktörlük, spikerlik, sarkicilik gibi bazi meslekler, büyük ölçüde düzgün konusmaya dayanir.

Dislerin konusmaya fiziksel etkisi…

Düzgün konusmada dislerin önemli rolleri vardir. Disler çene kemikleri, disetleri, dil ve damak, konusma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler. Kullandigimiz kelimelerdeki tüm harfler, dislerimizin ne ölçüde tam olduguna bagli olarak istenilen sesi çikarmamizi saglar. Disleri takma olan bir kisinin dislerini çikardigindaki konusmasini düsünürsek, dislerin konusmamizi ne denli etkileyebildigini kavramak hiç de zor olmayacaktir.

Örnek vermek gerekirse;

1-DE ve TE sesleri, dil ucunun, üst kesicilerin damak tarafindaki egiminden destek almasiyla çikar.

2-FE ve VE sesleri ise, alt dudagin, üst kesicilerin kesici uçlarina temas etmesiyle çikar.

3-SE sesi, karisik bir islemle çikar. Alt ve üst kesiciler birbiriyle temas halindeyken, dilin, azilarin dil tarafindaki yüzeyinden destek almasi ve dil ucunun da (kesiciler arasinda bir oluk yapip) hava borusu olusturmasiyla gerçeklesir. SE ve JE sesleri de buna benzer bir islemle gerçeklesir; fakat bu sirada dil ucu göreve katilmaz.

Disler çene kemikleri, disetleri, dil, damak, bularin hepsi, çigneme, tat alma, yutkunma ve konusma ile ilgili görevlerini bir bütün halinde yürütürler.

Konusmayi etkileyen diger bir etkenin de Ortodontik problemler denilen, çenesel uyumsuzluk veya dissel bozukluklar oldugunu ifade eden Kislaoglu, ortodonti’nin çaprasik dislerin düzeltilmesi, dis, çene ve yüzdeki uyumsuzluklarin giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dali oldugunu belitti. Ortodonistlerin, çene kemigi ve dislerimizin dogru yerde ve dogru konumda yerlesmesini sagladigini açiklayan Kislaoglu, ”Dislerdeki çaprasikliklarin düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanim ve konusma kolayligi saglandigi gibi, agiz ve dis sagligina da birçok faydasi vardir. Çaprasikliklarin giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi saglanir, böylece çürük ve diseti hastaliklarinin önüne geçilmis olur. Ayrica dislerin ve çenelerin birbiriyle kapanislari düzelecegi için kullandigimiz kelime ve harflerin telaffuzu daha net saglanir.” diye konustu.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası