Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarimizin dis sagligi için beslenme çantasini dogru hazirliyor muyuz?

Dengeli beslenme çocugunuzun genel vücut gelisimini etkiledigi gibi onun dis ve diseti gelisiminde de çok önemli rol oynamaktadir. Anne ve babalari çocuklarin dis sagligi konusunda uyaran Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu çürüksüz ve saglikli disler için beslenme çantasinin önemine dikkati çekti.

Çocuklarin okula, genel beslenmenin yanisira dis sagligi açisindan da uygun özelliklerde besinlerle hazirlanan bir beslenme çantasiyla gönderilmesi gerektigini ifade eden Kislaoglu, beslenme çantasi hazirlarken dikkat edilmesi gerekenleri açikladi.

Nisasta ve seker içeren yiyeceklere dikkat edilmeli;

“Çocugunuzun dis gelisiminin tam olmasi ve dislerinin saglikli bir diseti tarafindan çevrelenmesi için dogru bir beslenme programina ihtiyaci vardir. Karbonhidrat agirlikli beslenme düzenine sahip bir çocuk, dis çürüklerinin olusumu açisindan risk altindadir. Özellikle nisasta veya seker içeren, ayrica yapiskan olan gidalar çok fazla tehlike içerirler. Çünkü nisasta veya seker içeren yapiskan yiyecekler disler üzerine yapisarak uzun süre orada kalabilirler. Bu da dis çürükleri açisindan oldukça elverisli bir ortam yaratir. Bu nedenle alisveris yaparken seker ve nisasta içeren gidalarda daha seçici davraniniz ve bu gidalarin tüketimini en aza indirmeye çalisiniz”

Vitaminler, kalsiyum, fosfor ve florür önemli;

“Güçlü, çürüge karsi dirençli dislerin olusumu için, tüm vitamin çesitleri beslenmede yer almalidir. Ayrica çocugunuzun beslenmesi çok miktarda kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir. Bu nedenle beslenme çantasinda sikça bulunmasi gereken gidalarin basinda süt ve süt ürünleri gelmektedir. Sütlerin kutulari açilmadigi müddetçe oda sicakliginda da güvenle saklanabilir. Sütün yanisira yogurt ve ayran da saglikli seçimler olacaktir.”

Ayrica sebze ve meyvelerin çocugunuzun vitamin ihtiyacini karsilamasi için mutlaka beslenme çantasinda yer almasi gerektigini vurgulayan Kislaoglu sandviçin içine domates, salatalik veya tatli yesil biber dilimleri eklemenin ya da patatesli börek yerine sebzeli böregi tercih etmenin çocuklar için daha uygun olacagini belirtti. Kislaoglu “Bunlarin disinda beslenme çantasinda mutlaka her gün bir meyve bulunmalidir. Yemekten sonra meyve tüketemeyecekse bile, teneffüs aralarinda açlik hissettiginde açligini dindirmenin en saglikli yolu meyve tüketimidir. Meyve ve sebzelerin dograndiktan sonra bekletilmesi vitamin kayiplarina yol açtigindan dolayi, beslenme çantalarina konulacak sebze ve meyvelerin mümkün oldugunca tek parça olarak konulmasi daha uygundur” dedi.

Abur cuburlar dislerin en büyük düsmani;

“Florür, çocugunuzun dis çürügüne karsi en büyük koruyucusu iken, sik sik abur cubur yenilmesi ise en büyük düsmani olabilir. Kurabiyeler, sekerlemeler, kurutulmus meyve, asitli içecekler, tuzlu krakerler ile patates cipsleri gibi birçok gida ve çerezde bulunan seker ve nisasta, dislerdeki plak ile birlesir ve asit olustururlar. Bu asitler, dis minesine saldirarak, çürüklere neden olabilirler. Bu nedenle bu yiyeceklere çok dikkat edilmeli ayrica çocugunuzun dis hekimi tarafindan düzenli olarak kontrollerinin yapilmasi da ihmal edilmemelidir.

Çürük olusumu engellemek için baska neler yapilabilir?

Çürügü tamamen engelleyebilecek bir asi ya da ilaç henüz gelistirilemedi, ancak çürük sayisini azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanilmaktadir.

Fissür örtücüler: Azi dislerinin çignemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardir. Fissür örtücü malzemeyle çukurcuklarin üzeri kapatilip; o bölgeye mikrop, yemek artigi vs. nin sizmasi engellenerek çürügün baslamasi önlenir. Bu islem 6 yasindan itibaren kalici azi ve küçük azi dislerine uygulanabilir.

Fluor uygulamasi: Çürügü engellemenin baska bir yolu da çürüge karsi direnci arttirmaktir. Dislere yüzeysel fluor uygulanmasi suretiyle bu direnç kazandirilir.

Dis firçalama: Anne ve babalardan en siklikla duydugumuz yakinma çocuklarinin dis firçalamadigidir. Çocuklarin ileriki yaslarda bu aliskanligi sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaslarda dis firçalamaya baslanmasidir. Bu nedenle okulda yemekten sonra dislerini firçalamasi için uygun bir firça ve macun çantasina konulmali ve önemi anlatilmalidir.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası