Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KOZMETIK ÜRÜNLERLE GÜZELLESEYIM DERKEN SAGLIGINIZDAN OLMAYIN

Günlük bakim ve güzellik ugruna kullandigimiz kozmetik ve cilt bakim ürünlerinin çogunun sagligimiz için risk olusturabilecek bir dizi zararli madde içerdigini biliyor musunuz?

Ne yazik ki, ilk bakista size güzelligin kapilarini açacagini düsündügünüz, illüzyonlara büründürülmüs bu ürünlerin çogunda potansiyel zararli maddelerin kullanildigi gerçektir. Oysa ki; insan sagligi için üretilmis bu ürünlerin, hiçbir sekilde zararli toksinleri, potansiyel kanser yapici maddeleri, enfekte veya tahris edici maddeleri içermemesi gerekir.

Memorial Hastanesi Klinik Biyokimya Laboratuvari Sorumlusu Uz. Dr. Nilgün Tekkesin, kalitesiz kozmetik ürünlerin zararlari ve dikkat edilmesi gereken noktalar.

“Kozmetik ürün kullanmiyorum” demeden önce bir kez daha düsünün

Kozmetik terimi, ilaç haricinde vücuda uygulanan her türlü ürünü kapsar. Ruj, makyaj malzemesi, oje kadar en az saç boyasi, sampuan, el sabunu, deodorant, günes kremi ve el losyonlari da kozmetik ürünler arasinda yer alir. Yapilan bilimsel bir çalismada orta yastaki bir eriskinin günde ortalama 9 kozmetik ürün kullandigi ve bunlarin 126 degisik içerige sahip olduklari belirlenmis. Ingiliz kadinlarinin her yil 2.26 kg kozmetik ürünü agirlikla deri yoluyla nadiren de agizdan vücutlarina aldiklari tespit edilmis. Bunlarin arasinda ya yüz kremi ile emilen kanserojen maddeler ya da göz fari yoluyla alinan arsenik yer aliyor.

Kimyasallari deri yoluyla almak daha riskli

Bir rujda 28, bir deodorantta 26 ve bir adet saç spreyinde 23 adet kimyasal yer almakta. Tüm bu maddeler vücudumuzda çesitli dönüsümlere ugrarken çogumuz bunlari herhangi bir endise duymadan kullaniriz. Öte yandan üreticiler de, bu kimyasallarin ve ürünlerinin güvenli oldugunu iddia etmektedirler. Kozmetik kullanicilari için temel güvenlik basamagi ürünün üzerinde yer alan uyari yazisidir. Ancak maalesef, çogu üreticiler patent gizliligi gerekçesizle tüm içerigi listelemezler. Oysa ki; 400’den fazla toksik elementlerin artiklari, kanda ve yagli dokuda bulunmustur. Derimiz, vücudumuzun en büyük organidir. Kimyasallari deri yoluyla almak, onlari yutmaktan daha risklidir. Çünkü, agizdan aldigimiz maddeler agiz içinde, sindirim sisteminde yikilmaya baslarken deri yoluyla direk vücuda giren ve hizla dolasima karisan kimyasallar, organlara hizla tasinacak ve belki yillarca buralarda depolanacaktir.

Kozmetik ürünlerin zararli etkileri astim ve kansere kadar götürebilir

Birçok bilim adami tarafinca kabul edilen zararli kozmetiklerin tanimi, çesitli ürünlerin günlük kullanimi sonrasi bir süre sonra ortaya çikan sonuçlari olarak ifade edilir. Bu sonuçlar arasinda içerdigi boyalar veya kokular nedeniyle bazi kisilerde gözde sulanma, kizariklik, deride hassasiyet gibi alerjik reaksiyonlar gelisebildigi gibi; kanser, astim ve dogumsal bozukluklar yer alir. Bazi kozmetikler, bir kez maruz kalmayla herhangi bir hastalik tablosu olusturmazken; kimyasalin gittikçe artis gösteren etkileri ortaya çikabilir. Özellikle basta deri, solunum yolu ve sindirim olmak üzere bütün vücut genelinde dagilim ve birikim olacaktir. Eger vücutta yikilip atilma hizi vücuda alinma hizindan daha yavas ise vücut için son derece toksik nitelik tasiyacaktir. Kimyasal hassasiyet ile bagdastiramadiginiz bulgular da görülebilir. Bunlarin arasinda sersemlik, halsizlik, sinirlilik, konsantrasyon bozukluklari veya hafiza uçusmalari yer alabilir.

Kozmetik ürünlerinizi incelerseniz içinde yer alan maddelerinin birçogunun asagida sunulan kimyasallar oldugunu göreceksiniz;

Diethanolamine (DEA) ve triethanolamine (TEA): Bilinen nemlendirici ajanlardir. Tek basina DEA veya TEA kanser yapici özellik göstermez. Ancak, nitrit içeren ürünlerle bir araya geldiginde kanser yapici olabilir.

****Nemlendirici ve toniklerde bulunuyor ama hizli yaslanmaya neden olabiliyor

Alpha-Hydroxy Acids (AHA: Nemlendirici, tonik, temizleyici, maske, yaslilik lekelerini yok edici ürünlerde yer alir. AHA, ölü deriyi soyan bir madde olarak bilinir. Ancak uygulama sonrasi derinin günes isigina % 50 daha fazla hassasiyet gösterdigi, derinin yaslanma hizini artirdigi ve olasi deri kanseri gelisimine neden olabildigi bilinir.

Formaldehit: Tirnak cilasi, sampuan, sabun, deri kremlerinde yer alir. Bu yüksek tahris edici ajan, deriden emildikten sonra alerjik reaksiyonlara, bas agrisina ve hatta astima neden olabilir. Içerik listesinde siklikla adi “formalin” diye ifade edilir. Japonya ve Isviçre’ de kozmetik amaçli kullanimi yasaklanmistir.

Propylene Glycol (PEG): Günes kremleri, ruj ve banyo malzemelerinde yer alir. Endüstride anti-freeze olarak kullanilan maddenin içeriginde de yer alir. Nemlendirici özelligi nedeniyle ürünlerin kurumasini önlemek amaciyla kullanilir. Ancak karaciger ve böbrek üzerinde zararlidir, deri ve gözü tahris eder. Yüksek miktarda alindiginda santral sinir sistemini baskilamakta ve daha az efektif çalismasina neden olmaktadir. Bunun yerine gliserinli veya sorbitollü ürünler tercih edilebilir.

***Banyo köpügünde var ama gözde tahrise neden olabilir:

Sodium Lauryl Sulfate (SLS): Banyo köpüklerinde, dis macunlarinda, sampuanlarda ve losyonlarda bulunur. Gerçekte bir makina yagidir. Bu deterjanin beyine, kalbe ve karacigere kolaylikla girdigi ve bagisiklik sistemini bozdugu gösterilmistir. Gözde tahrise, deride döküntülere ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

***Vücut pudrasinda bulunuyor ancak kisirliga dahi neden olabiliyor

Talk: Makyaj ve vücut pudralarinda bulunur. Talk, kayalarinin kazinmasi ve sonrasinda islenmesiyle elde edilen bir mineraldir. Isleme esnasinda bir dizi eser minerallerden arindirilirken asbest ile benzer özellikte olan küçük lifler ayrilmaz. Akciger hastaliklari yapabilecegi ve eger genital bölgede kullanilirsa basta kisirlik olmak üzere üreme bozukluklari yapabilecegi bilinmektedir. Yumurtalik kanseri ile iliskilendirilmistir.

***Makyaj malzemelerinde var ama derinin nefes almasini engelleyebilir

Mineral yag: Makyaj temizleme solüsyonlari, ruj ve losyonlarda yer alir. Petrol türevi olan bu madde gözeneklerin tikanmasindan kansere kadar birçok durum ile iliskilendirilir. Yogunlugu, derinin nefes almasini engeller.

***Tirnak bakim ürünlerinde var ama mantara neden olabilir

Methyl Methacrylate: Tirnak bakim ürünlerinde bulunur. Mantar enfeksiyonlarina ve tirnakta deformitelere neden olur. Uzun süreli maruz kalinmalarda, göz, deri ve akcigerleri tahris edici eder, böbrek ve karaciger fonksiyonlarini bozar ve üreme problemlerine yol açar.

Fitalatlar: Tirnak cilasi, saç spreyi ve losyonlar içinde sunulan fitalatlar, kremsi, ipeksi dokuyu saglarken bir plastisizer olarak da plastige esnekligi kazandiran bir maddedir. Bazi fitalatlarin kanserojen oldugu, karaciger, akciger ve üreme organlari üzerinde zararli etkilerinin oldugu bilimsel çalismalarla gösterilmistir. Ayni zamanda dogmamis erkek çocuklarinin cinsiyet gelisiminde de olumsuz etkileri vardir. Kozmetiklerde bulunan iki fitalatin (dibutyl ve diethylhexyl), Avrupa Birligi ülkelerinde kullanimi yasaklanmistir.

Parabenler: Birçok kozmetikte çesitli kimyasallar yer alirken en fazla endise duymamiz gerekeni parabenlerdir. Parabenler, raf ömrünü uzatici olarak kullanilir. Makyaj temizleme losyonlarinda % 99 yer alir. Kozmetik ürünlerinde propylparaben, methylparaben ve buthylparaben birlikte kullanir. Parabenler vücutta östrojeni taklit eden madde olarak bilinir. Vücutta hormanal etkileri artiran kimyasal maddelerin kullanilmasi özellikle öströjen hormonuyla artan gögüs kanserinin yayginlasmasina sebep olmustur. Gögüs dokusundaki yogun yag orani vücuttaki toksik maddelerin burada yogunlasmasina ve gögüs kanserinin en yaygin kanser çesidi olmasina sebep olmaktadir. Erkek üreme fonksiyonlarinda da olumsuz yan etkiler vardir.

Triklosan: Dis macunlarinda, sabunlarda, sampuanlarda ve ev temizlik ürünlerinde kullanilir. Bu kimyasal, son derece karsinojen (kanser yapici madde) olup çok az bir miktari bile vücuda alindiginda soguk terlemeler, dolasim sorunlari ve hatta koma gelisebilir.

Alüminyum: Deodorantlarda yer alir. Meme kanseri gelisimine neden olabilir.

Phenylenediamine: Saç boyalarinda bulunur. Karsinojen olabilir.

Zararli kimyasal koruyuculara karsi basarili alternatifler olarak görülen bazi maddeler, tümüyle hafif, etkili ve daha az alerjik reaksiyona ve tahrise neden olurlar; üzüm çekirdegi yagi, phenoxi ethanol, potassium sorbate, sorbic acid, vitamin E (tocopherol), vitamin A (retinyl, vitamin C (ascorbic acid).

Kaygilanmaliyiz, çünkü;

Sandiginizdan daha fazla kozmetik ürün kullaniyorsunuz
Kozmetik etiketleri, tüm içerik listesini tasimiyor
Parfümlerde toksik maddelerin listesi ise hiç bulunmuyor
MUTLAKA DIKKAT ETMENIZ GEREKENLER:

Herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka bir dermatolog veya güzellik uzmani ile görüsün.
Ürünü almadan önce etiketini inceleyin
Nelerden sakinmamiz gerektigini ve nedenlerini arastirin
Toksik olmayan içerige sahip ürünlerin markalarini destekleyin
Kokulu ürünlerden özellikle gebelerin, bebeklerin ve gelisim çagindaki çocuklarin sakinmasi gerekir
Kozmetik ürünlerinizi satis döngüsünün hizli oldugu yerlerden alin ki, raf ömrünü doldurmamis, bayatlamamis olsun. Uzun süre rafta bekletilmis ürünlerin kanserojenik reaksiyonlarin gelisme riskini artirir.
Kullanim esnasinda bakteriyel bulasin en az olabilecek ambalajlarda olanini tercih edin. Farkli kisilerin kullanabilecegi ürünlerin yer aldigi kaptan direk almak yerine bir pamuklu çubuk veya tek kullanimlik aplikatörler, firçalar ve spatulalar yardimiyla almak için özen gösterin.
Kisisel bakim ürünlerinizin FDA (Amerikan Gida ve Ilaç Dairesi) veya AB standartlarina uygun olmasina dikkat edin.
Alerjik reaksiyon gelisme riskine karsi, ürünü sürmeden önce bir deri testi yapin
Sentetik ürünlerin kullanimini azaltin, dogal ürünleri kullanmaya çalisin. Içlerinde birkaç madde ile bile yeterli etkiyi yapabilenini seçin
Yatmadan önce yüzünüzdeki makyaji bol su ile çikarin ki gece boyunca gözenekleriniz açik uyuyun.
Konuya duyarli oldugunuzu gösterin ve sesinizi duyurun. Uzun vadede kazançli çikacaksiniz.
Kimyasallar ile çevrelenmis durumdayiz. Havada, suda, gidalarda ve özellikle de kozmetiklerde yogun olarak bulunan bu maddelerin tümünü ne yazik ki vücudumuz tam olarak parçalayamamaktadir. Hiçbir zaman kullandiginiz kozmetiklerin kimyasal bir karisim olduklarini, sizi tazelerken hasarlandirdigini unutmayiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası