Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA YAGLARI UZAKLASTIRAN YENI YÖNTEM: “Enjeksiyon Lipoliz”

Vücuttaki fazla yaglari uzaklastirmada günümüzde en sik uygulanan yöntem liposuctiondir. Ancak yurt disinda bir süredir uygulanan ve artik bilimsel yayinlarda binlerle ifade edilen vakalarin sonuçlarinin da paylasildigi yeni bir yöntem var: “Enjeksiyon Lipoliz”. Bu yöntem “yag heykel trasligi” olarak da adlandiriliyor. Bu yöntem liposuction ile ayni olup, amaci vücutta sekil bozuklugu yaratan yaglari uzaklastirmaktir. Liposuction'dan farki ise, özel igneler ile enjekte edilen bir ilaç yardimiyla yapilmasidir. Enjeksiyon lipoliz yöntemi Acibadem Bakirköy Hastanesi'nde uygulaniyor.

Yöntem hakkinda merak edilenleri Acibadem Bakirköy Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü'den Doç. Dr. Halil Ibrahim Canter yanitladi:

Enjeksiyon Lipoliz nedir?

Vücutta deri katmanlarinin altinda cilt alti yag tabakasi vardir. Kilo sorunu olan insanlarda en çok yag birikimi cilt altinda olusur. Bu bir zayiflatma teknigi degil, vücuda sekil kazandirmak için yapilan bir islemdir. Derinin altindaki yagin içine ilaçlar enjekte ediliyor. Yagin kontrollü bir sekilde uzaklastirilmasi saglaniyor. Avrupa'da ve Amerika’da bir süredir bu yöntem kullanilmaktadir. Objektif hakemlerin degerlendirdigi uluslararasi saygin plastik cerrahi dergilerinde sayilari binli rakamlara ulasan serilerin sonuçlarinin sunulmasi ile teknigin güvenilirligi artik daha net ortaya konulmustur.

Nasil uygulaniyor?

1-1,5 cm aralikli özel bir sablonun cilt üzerine konulup, enjeksiyon yapilacak noktalar cilt üzerine isaretlenir. Daha sonra isaretlenen noktalara, hastanin ihtiyacina göre farkli hacimlerde derinin altindaki yag tabakasini eritecek ilaç enjekte edilir. Bas, boyun, kol, karin ön duvari, bel, bacak, diz yanlari gibi liposuciton yapilan tüm vücut bölgelerine bu yöntemde uygulanabilir.

Liposuction yöntemine bir alternatif olabilir mi?

Zaman zaman tekniklerden sadece bir tanesi tercih edilse de, pratik uygulamada birbirlerinin alternatifi olmaktan çok birbirlerini tamamlayici teknikler olarak kullanilmaktadirlar. Liposuction sonrasinda hastayi rahatsiz eden ufak tefek deformiteler kaldiysa, bu deformiteler bir iki seanslik enjeksiyon lipoliz uygulamasi ile yok edilebilir. Cilt sarkmasi oldugu için normalde liposuction uygulanamayacak hastalarda birkaç seans enjeksiyon lipoliz uygulamasi ile cilt gerginlestirilip, sonrasinda liposuction uygulanabilir.

Plastik cerrahi camiasinda son 10 yilda botoks, dolgu maddesi uygulanmasi gibi ofiste yapilan islemlerin, ameliyathanede yapilan cerrahi yöntemlere göre daha hizli artis gösterdigi ortaya konulmustur. Liposuction yaptirmak istemeyen hastalarda enjeksiyon lipoliz ile 5-6 seanslik tedavinin sonunda bir seans liposuction'da elde edilen sonucun aynisi elde edilebiliyor. Bu sayede daha yavas bir düzelme saglansa da hastalara cerrahi disinda bir seçenek de sunulabilmektedir.

Kaç seans yapilmasi yeterli oluyor, uygulama nasil yapiliyor?

Bu islemi yaptirmak isteyen kisi; hastaneye yatmasina, anestezi almasina gerek kalmadan 3-6 ay araliklarla enjeksiyon lipoliz yaptirabilir. Islem sonrasi birkaç saat gözlem altinda tutulduktan sonra günlük hayatina dönebilir. Yöntemin en önemli avantajlari arasinda tekrarlanabilir olmasi, yan etkisinin düsük olmasi, pahali olmamasi siralanabilir.

Saglik Bakanligi'nin izin ve onayini almis, ithal edilen ilaçlar kullanilmaktadir. Firma ilaci steril kosullarda hekime ya da kuruma saglamaktadir. Saglik bakanligi tarafinda onaylanan ilacin kullanilmasi çok önemli bir noktadir. Artik hekimler bu yöntemde uygulanan ilaci kendileri farkli ilaçlari karistirarak elde etmiyorlar. Ayrica hastalar kendilerine uygulanan ilacin tam içerigini bilebilmektedirler.

Ayni bölgeye uygulanacak iki tedavi arasinda 4-8 haftalik bir bekleme süresi olmasinda fayda vardir. Bunun sebebi enjeksiyon sonrasi vücutta sekillenmenin yara iyilesmesi süresince devam etmesidir. Ilaç enjeksiyonunu takiben yag dokusu parçalanmakta ve bölgesel bir doku hasari olusmaktadir. Enjeksiyon yapilan her alanda olusan bu minik doku hasarlari vücut tarafindan onarildiginda; deride gözlenen net etki ise derinin daha siki ve daha gergin bir hal almasidir. Bir baska deyisle bu bekleme süresince iyi yönde sekillenme devam etmektedir. Uygulanacak tedaviler arasindaki bekleme sürelerine özen gösterilerek gereksiz ek girisimlerden kaçinilabilir veya istenmeyen asiri tedavilerin önüne geçilebilir.

Hastalarin pek çogunda uygulanan 3 seans tedaviden sonra istenilen hedefe ulasilirken, bazilarinda bu sayi 6 seanslik tedaviye kadar ulasabilir. Bu farki belirleyen en önemli etken, tedaviye baslanirken hastadaki mevcut deformite miktaridir. Deformite fazlaysa; daha yavas, uzun süren bir düzelme süreci olmakta ve daha fazla sayida seansa ihtiyaç dogmaktadir. Bu sebeple kimi zaman tedavi süresi 1-1,5 yili da bulabilmektedir. Bir seansta uygulanabilecek maksimum doz bellidir. Hastanin farkli bölgelerine uygulama yapilmasi gerekir ise; o zaman her bölgeye farkli günlerde uygulama yapilmalidir. Bölgeler arasinda birkaç gün ara verilerek uygulanan ilacin vücuttan uzaklasmasina süre taninmalidir.

Yöntemin kimlerde kullanilmamasi gerekiyor?

Her ilacin alerjik reaksiyon riski vardir. Bu yöntem gebelere, anne sütü verenlere, 18 yasindan küçük olanlara, kronik hastaligi olanlara önerilmemektedir. Kronik hastaliklarin yarattigi genel problemlerin disinda yag metabolizmasini etkileyecek bir müdahale yapildigindan, bu islem kronik hastaliklari artirabilir. Ayrica ilaç karacigerde metabolize edilip böbreklerden atildigindan karaciger ve böbrek yetmezligi olanlarda bu yöntem önerilmemektedir.

Kumadin, heparin gibi kan sulandirici ilaç kullananlarda bu islemi gerçeklestirmek güvenli degildir. Ciltalti kanamalara ve morluklarin olusmasina neden olabilir. Diyabeti ve periferik dolasim bozuklugu olan kisilere de önerilmemektedir. Bazi otoimmün hastaligi olan hastalarda (bagisiklik sisteminin kendi hücrelerine saldirdigi hastaliklarda) önerilmemektedir. Kemoterapi alan, son 6 ayda steroid kullananlarda tercih edilmemektedir. Ayrica kilo vermek için bu yöntemi isteyenlere uygulanmamaktadir; bu yöntem zayiflatma için uygulanan bir teknik degildir.

Hangi yan etkiler olusuyor?

Uygulama aninda enjeksiyon için yapilan ignelerin agrisi oluyor, ancak kullanilan igneler çok kisa ve ince olduklari için bunu tüm hastalar çok rahat tolere edilebiliyor. Ilk uygulamadan sonra uygulanan bölgeleri ari sokmus gibi kasinti, kizariklik, hafif sislik olusabiliyor. Karin ve bacaklarda bu durum daha iyi tolere edilebilse de yüze veya çeneye uygulama yapiliyorsa hastalarin daha dikkatli takip edilmesi gerekmektedir. Kizariklik, islemi takip eden gün içinde kaybolmakta, sisligin inmesi ise birkaç günü bulabilmektedir. Hasta iki hafta içinde gözle görülen düzelmeyi fark etmekte, uygulamanin nihai etkisi ise 4-8 hafta içinde gelismektedir. Lokal kan akimini artirmak faydalidir. Bu sebeple aktif egzersiz ve masaj uygulanmasi yöntemin basarisini artirir. Ancak liposuctionda oldugu gibi korse giymesine gerek yoktur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası