Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOMUZ GRIBI (SWINE FLU) (H1N1) ILE ILGILI MERAK EDILENLER:

Domuz gribi nedir?

Domuzlarda hastaliga yol açan bir mikrorganizma olan influenza tip A virüsünün (ortomiksovirüslerin) insanlarda olusturdugu solunum yolu hastaligidir.

Virüs simdiye kadar insanlarda hastaliga yol açmamakta, sadece domuzlarda görülmekteydi. Ancak, mikrorganizmadaki degisime bagli olarak ortaya yeni bir formu

(Influenza tip A H1N1) çikmistir ve solunum yolu ile özellikle yakin temas, öksürmek ve hapsirmak suretiyle insandan insana bulasabilmektedir.

Domuz gribi diye tanimlanan H1N1 Influenza virüsünün yapisi:

(Bu virüs, domuz, kus ve insan influenza virüs yapilarinin olusturdugu bir hibrid virüstür).

Kis aylarinda görülen gripten(mevsimsel influenza) farki nedir ?

H1N1, kis aylarinda görülen grip etkeni ile benzer özelliklere sahiptir. Hastaligin bulasma yolu ve belirtileri de benzerlik göstermektedir. Ancak, yeni H1N1 tipinde virüs; insanlari, kuslari ve domuzlari etkileyen bir genetik özellige sahiptir.

Domuzlarda hastalik en sik ne zaman görülmektedir ?

Domuzlar arasinda salginlar bütün yil boyunca görülmekle birlikte, ilimli bölgelerde sonbahar ve kis aylarinda görülme sikligi artmaktadir. Bir çok ülke domuz topluluklarini domuz gribine karsi asilamaktadir. Insanlarda kullanilabilecek uygun asi henüz mevcut degildir.

Domuz gribinin insan sagligina etkileri nelerdir?

Insanlar arasinda domuz gribi enfeksiyonu, tek tek vakalar olarak ya da salginlar halinde görülebilir. Klinik belirtileri gribe(mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ates, bas

agrisi, bogaz agrisi, öksürük, genel vücut agrisi, halsizlik ve bitkinlik seklindedir. Ancak bazi vakalarda hiçbir belirti görülmezken, bazilari ölümle sonuçlanabilmektedir.

Insan domuz gribi vakalari nerelerde görülmüstür?

Domuz Gribi Influenza A (H1N1) salgini ile ilgili son güncelleme
(04 Mayis 2009, saat 06.00)

Ülke Vaka sayisi Ölü sayisi
Amerika Birlesik Devletleri 226 1
Meksika 590 25
Kanada 85 0
Ispanya 40 0
Çin, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi 1 0
Danimarka 1 0
Fransa 2 0
Kosta Rika 1 0
Almanya 8 0
Avusturya 1 0
Israil 3 0
Hollanda 1 0
Kore Cumhuriyeti 1 0
Yeni Zelanda 4 0
Isviçre 1 0
Irlanda 1 0
Ingiltere 15 0
Italya 1 0
Kolombiya 1 0
El Salvador 2 0
Toplam 985 26

Kaynak: Dünya Saglik Örgütü

Insan domuz gribi virüsü nasil bulasir?

Insanlar domuz gribini genellikle enfekte olmus domuzlardan almaktadir. Ayrica yeni olan salginda insandan insana bulasmanin oldugu düsünülmektedir. Insandan insana bulasma, yakin temas, hastaligi tasiyanlarla ayni ortami paylasmak önemli rol oynamaktadir.

Domuz gribinin belirtileri nelerdir ?

Domuz influenza A virüs enfeksiyonunda; ates, öksürük, bogaz agrisi, vucutta agri, yorgunluk/ kirginlik, basagrisi, üsüme görülebilir. Bazi domuz gribi vakalarinda kusma ve ishal de görülmektedir. Mevsimsel gribe benzer sekilde, insandaki domuz gribinin siddeti hafiften agira degisebilmektedir. Agir vakalarda pnömoni, solunum yetmezligi ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalik özellikle genç ve orta yas grubunu tutmaktadir. Kronik saglik sorunu olanlar gibi bazi gruplarda domuz gribi agir seyredebilmektedir.

Domuz eti ve domuz ürünlerini yemek güvenli midir?

Domuz gribinin, usulüne uygun hazirlanan domuz eti veya diger domuz ürünlerinin yenmesiyle bulastigina dair bulgu yoktur. Domuz influenza virüsü, 70 ºC derece isitilinca ölmektedir.

Hastaligin görüldügü ülkelere seyahat edecegim. Neler yapmam gerekir?

Dünya Saglik Örgütü tarafindan yayinlanmis seyahat kisitlamasi yoktur. Mümkün oldugunca kapali ve kalabalik ortamlarda bulunulmamasi, bulasma riskini azaltacaktir. Solunum yoluyla bulasan tüm hastaliklar için oldugu gibi, basta sabunla el yikama gibi kisisel hijyen önlemlerini uygulamak son derece önemlidir. Gidilen ülkelerin yerel otoritelerinin öngördügü tedbirlere uyulmasi ve gerektigi durumlarda basit cerrahi maske kullanilmasi hastaligin bulas riskini azaltacaktir. Ayrica grip belirtileri görüldügünde en yakin saglik kurulusuna basvurulmalidir.

Hastaligin görüldügü ülkelere seyahat ettim. Ne yapmam gerekir?

Son iki hafta içinde hastaligin görüldügü ülkelere ziyarette bulunmussaniz ve basta 38

ºC’den yüksek ates, öksürük, bogaz agrisi, vücutta agri, yorgunluk/ kirginlik, bas agrisi, üsüme, kusma ve ishal gibi grip benzeri belirtileriniz varsa en yakin saglik kurulusuna basvurmaniz gerekir. Böyle belirtiler sadece grip ya da domuz gribi hastaliklari sonucu ortaya çikmaz. Zatürre, nezle, bronsit gibi baska birçok solunum yoluyla bulasan hastalik da benzer belirtiler gösterebilir. Bu durumlarin ayirt edilebilmesi için en yakin saglik kurulusuna basvurmak gereklidir.

Uzmanlara göre domuz gribi Türkiye’ye siçrayacak mi?

Uzmanlar tarafindan hastaligin çiktigi yer olan Meksika’yla Türkiye arasinda mevsimsel farkliliklarin olmasi nedeniyle virüsün Türkiye’ye gelme olasiliginin düsük oldugu bildirilmektedir. Ayrica grip mevsiminin Eylül ve Nisan aylari oldugu, Türkiye’nin ise grip mevsiminden çiktigi ve domuz gribi vakasi olmadigi bildirilmektedir.

Tedavisi var mi?

Oseltamivir(Tamiflu) veya Zanamivir (Relenza) kullanimi domuz gribinin önlenmesinde CDC tarafindan tavsiye edilmektedir. Ilaç kullanimi hastaligin seyrini hafifletmekte ve daha hizli bir iyilesmeyi saglayabilmektedir. Bunun yani sira ciddi komplikasyonlarin da gelismesi engellenmis olur. Antiviral ilaçlara, semptomlarin görülmeye baslamasindan itibaren ilk iki gün içinde baslanmasi gerekir.

Çocuklarda acil tibbi yardim gerektiren durumlar sunlardir:

Hizli nefes alma ya da solunum güçlügü
Mavimsi cilt rengi
Yeterince sivi alamama
Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
Huzursuzluk
Grip benzeri semptomlara ek olarak ates ve siddetli öksürük
Döküntü

Yetiskinlerde acil tibbi yardim gerektiren durumlar sunlardir:

Solunum güçlügü veya nefes darligi
Gögüs ya da karin içinde agri veya basinç
Ani bas dönmesi
Konfüzyon
Siddetli bulanti ve kusma

Uluslararasi seyahate çikmayi planliyorum, hastaliktan korunmak için neler yapmaliyim?

Halen Dünya Saglik Örgütü yetkilileri, seyahatin ya da ticaretin kisitlanmasi gerekmedigini bildirmektedirler. Genel olarak kisisel temizlik önlemlerinin alinmasi, kalabalik ve havasiz ortamlardan mümkün oldugunca kaçinilmasi su an için yeterli önlemlerdir.

En etkili önlem el yikamadir. Öksürürken ya da hapsirirken agiz ve burnunuzu tek kullanimlik mendil ile kapatin ve mendili atin. Özellikle hapsirma ya da öksürme sonrasinda ellerinizi su ve sabunla yikayin. Alkol bazli el dezenfektanlari kullanilabilir. Hastaligin baslica insandan insana, hapsirma, öksürme gibi yollarla bulastigi düsünüldügünden, hasta kisilerle temastan kaçinmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve agziniza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayilmasina neden olabilir. Bol sivi gida tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin.

Amerikan Hastanesi
Dr. Erhan Palaoglu - Klinik Laboratuvar
Doç. Dr. Birsen Çetin - Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası