Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR DEPRESYONUNA KARSI ÖNLEM ALABILIRSINIZ…

Yazin bitmesiyle birlikte günesli günler yerini bulutlu ve yagmurlu günlere birakmaya basladi. Günesi daha az görmek, okullarin baslamasi, sorumluluklarin artmasi, havalarin serinlemesi kisilerde birtakim ruhsal sorunlar yaratabiliyor.

Çagin hastaligi depresyon en çok sonbaharda görülüyor. Sonbahar depresyonu var mi? Yoksa sonbahari bahane mi ediyoruz?

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz mevsimlerin degismesiyle birlikte ortaya çikan duygusal degisiklikler hakkinda bilgi verdi;

Sonbahar gelince neden depresif oluyoruz?

Ilkbahar doganin canlanmasini, kendimizi daha neseli ve coskulu hissetmemizi saglar. Sonbahar ise günesli güzel günlerin geride kaldigi ve kapali, soguk kis günlerinin gelmekte oldugunu hatirlatir. Havalarin kötülesmesi, günlerin kisalmasi, açik alanlardan tekrar günessiz kapali alanlara girilecek olmasi bize keyifsizlik ve mutsuzluk verebilir.

Bu nedenle sonbahar biraz da hüzün mevsimi olarak anilir. Sonbaharda azalan günes isinlari mutluluk hormonu seroton'in salgilamasinin azalmasina, beyin kimyasinin degismesine ve depresyona sebep oluyor. Ayni mevsimsel depresyon kisin da görülür. Ancak yaz mevsiminin hemen sonrasinda oldugu için sonbahar depresyonuna kis depresyonundan daha sik rastlanir.

Belirtilere dikkat edelim,

Nöroloji uzmani Dr. Mehmet Yavuz depresyon belirtilerine dikkat edilmesi konusunda uyardi; “Hastalik basladigi zaman kiside enerji ve ilgi azalir veya kaybolur, suçluluk duygulari, konsantrasyon güçlügü, istah kaybi, mutsuzluk görülür. Duygusal olarak çökerler, her seye üzülürler, hatta yasama istekleri kaybolabilir. Aglama siklasir, sikinti ve huzursuzluk vardir, hiç bir seyden zevk alamaz olurlar, aktiviteleri azalir, isleri aksar, uykulari bozulur, cinsel istek azalir, kendilerini yorgun hissederler.”

Kendinizi test edin;

En az iki hafta boyunca asagidaki yakinmalardan besini yasiyorsaniz depresyonda olabilirsiniz;

Kendini üzgün ve bos hissetme,
Ilginin azalmasi ve zevk alamama,
Nedensiz kilo alma veya kaybetme,
Uykusuzluk veya asiri uyuma,
Yersiz asiri hareketlilik veya uyusukluk,
Sürekli, nedensiz yorgunluk, enerji kaybi,
Degersizlik ve suçluluk duygusu,
Düsünme, konsantre olma yetisinin azalmasi,
Ölüm ve intihar düsünceleri.

Sonbahar depresyonu en çok kimlerde görünüyor?

Depresif duygu durumu, kaygi ve endise genellikle kadinlarda daha sik görülür. Bu nedenle sonbahar depresyonunun da kadinlarda daha sik görüldügünü söyleyebiliriz. Diger taraftan daha önce depresyon tanisi almis kisilerde de bu dönemlerde depresyonun tekrarlama ihtimali artar. Özellikle karamsar, endiseli, özgüveni düsük kisiler bu dönemlerde daha fazla risk tasirlar.

Önlem almak mümkün mü?

Dr. Mehmet Yavuz, mevsim degisikligi ile birlikte ortaya çikan depresyona karsi önlem alinabilecegini belirtti; ‘Bazi mevsimlerde kisinin performansi belirgin olarak düsüyor ve depresyon belirtileri ortaya çikiyorsa mutlaka bir psikiyatri uzmanina basvurmali ve normal yasamlarini düzenli tutmaya çalismalidirlar.”

Ayrica;

Gün isigindan mümkün oldugunca faydalanin. Giderek kisalmaya baslayan günlerde mümkün oldugunca gün isigina çikin. Bulutlu günlerde bile sabah veya öglen arasinda 20-30 dakika disarida geçirmek çok faydali olur.

Spor yapin. Günde 30 dakikalik aktif, tempolu bir yürüyüs yeterli olabilir.

Saglikli beslenin. Istahiniz artsa da, karbonhidrat ve basit sekerlere fazla yüklenmemeye çalisin. Bol bol su için.

Çok uyumayin. Zorla da olsa kendinizi sabah yataktan erken kalkmaya tesvik edin.

Yeni hedefler belirleyin, yeni planlar her zaman bir itis gücü saglar.

Isyerindeki isteksizligini azaltmak için de sik ve kisa keyifli molalar verilmesi, kisinin sosyal yasamini keyif alabilecegi aktivitelere göre yeniden planlamasi, depresif belirtilerin azalmasina yardimci olacaktir.

Depresyonun tedavisi nasildir?

Son derece açik belirtileri nedeniyle depresyon çok kolay teshis edilir. Depresyonun tedavisinde ilaç ve psikoterapi yöntemleri kullanilabilir.

Ayrica TMS (Transkranial Manyetik Stimulasyon), depresyon tedavisinde önemli bir tedavi unsuru olarak yerini almistir. Manyetik Stimülasyon tedavisi ile beyine sok manyetik uyarilar göndererek, beyinin hastalanmadan önceki saglam durumuna dönmesini amaçliyoruz. TMS Ilaçlara cevap vermeyen ya da tam düzelmeyen hastalar için de çare olmustur. Literatürde ilaçlara dirençli birçok hastanin manyetik stimülasyonla düzeldigine dair sayisiz örnek var.

TM, özellikle hamile ya da emzirme döneminde olan veya karaciger, böbrek yetmezligi yasayan, ilaç kullanmasi sakincali olan hastalarda de tercih ettigimiz bir yöntem.

Hastaligin siddetine, kisinin yasina, cinsiyetine, kilosuna göre var olan ilaçlar, ve diger tedavi seçenekleriyle dogru bir kombinasyon olusturarak çok basarili sonuçlar elde ediyoruz.

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası