Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Estetik meme ameliyatlari erkekler arasinda da hizla artiyor…

Asiri sismanlik veya hormonal sebepler nedeniyle büyüyen ve sarkan erkek memeleri liposuction ile alinip yerine kasli bir bölge olusturuluyor.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu, günümüzde estetik cerrahinin sundugu imkânlarla bir insani adeta bastan asagi yenilemenin mümkün oldugunu söyleyerek, günümüzde kadin veya erkeklerin; güzel, genç ve dikkat çekici görünmek için estetigin tüm imkânlarindan yararlandigini ifade etti.

Erkeklerde en fazla yapilan ameliyatin, tipki kadinlarda da oldugu gibi buruna uygulanan estetik oldugunu açiklayan Kislaoglu, “genelde genç kesim yani 18- 25 yas grubu erkekler, burun ameliyati yaptirir. Mevsimsel olarak bakildiginda ise, erkeklerde en fazla istenen ameliyat jinekomasti yani meme büyümesi ameliyatidir” dedi.

Erkeklerin memeleri neden büyür?

“Bunun birçok nedeni vardir. En önemlisi hormonal nedenlerden kaynaklanan meme büyümesidir. Basta östrojen ve progesteron olmak üzere hormonlar meme dokusunun karmasik biyolojik denetimini yönetmektedirler. Erkeklik hormonlari ise östrojenin meme dokusu üzerindeki etkilerini engellemektedir. Özellikle ergenlik çagindan sonra, genç erkekler bu sorundan oldukça sikayetçidir. Bu nedenle ameliyat edilmeden önce hormon tetkikleri yapilarak, bunlarla ilgili östrojen hormonu daha fazla üretiliyorsa, öncelikle onlar tedavi edilmelidir.”

“Diger neden ise geçirilen bazi hastaliklardir. Siroz gibi agir karaciger bozukluklari olan hastalarda meme büyümesi oldukça sik görülür. Bazi ilaçlar da hormonlari etkileyerek jinekomastiye neden olabilir.Örnegin; bir zamanlar çok kullanilan mide ilaci (cimetidin) jinekomasti yapabilir. Asiri sismanliga bagli olarak ortaya çikan meme büyümesi en çok karsilasilan durumlardandir. Sismanlik yani kötü beslenme kosullarina bagli jinekomasti her yasta görülebilmektedir. Örnegin vücut yapisi normal olan bir erkegin vücut çalismasi sonunda aldigi kilo artmis veya ani olarak azalmissa bu bölgelerde, aniden yagdan zengin bir meme olusumu görülür.”

Erkekte jinekomasti ameliyatini nasil yapilir?

Prof. Dr. Erol Kislaoglu, jinekomasti ameliyatinin, plastik cerrahin veya hastanin seçimine bagli olarak genel veya lokal anestezi altinda, günlük cerrahi ameliyat olarak uygulanan bir girisim oldugunu belirterek, “Eger büyüyen meme bezi yumusak ve yagli ise sadece liposuction yeterli olabiliyor” diye konustu. “Ama sert ve büyük jinekomastilerin açik teknik ile çikarilmasi gerekiyor. Meme ucunun altinda, daire ile renkli kismin birlesme hattinda yarim daire seklinde bir kesik yapiliyor ve meme bezi buradan çikariliyor. Gerekiyorsa liposuction da yapilabilir.” Son dönemde keserek almak yerine, içeride yag ve meme dokusunu eritip almak daha iyi çözüm saglanan yöntemlerden oldugunu açiklayan Kislaoglu, ultrason ya da lazer isinlariyla o bölgedeki yagi ve meme dokusunu eritip, sonra enjektörle erimis yagi alinarak uygulandigini ifade etti.

Uygulama süresi ve günlük hayata dönüs…

“Operasyon süresi ortalama bir saat, agrili bir ameliyat olmadigindan hastanede yatmayi gerektirmiyor. Hastalar 1-2 gün içinde normal hayatina dönebilir, hasta ayni gün evine gider ve ertesi gün çalismaya baslayabilir. Erken dönemde morluk ve sislik, ameliyat bölgesinde uyusukluk hemen her hastada görülen rahatsizliklardir. Fakat bir haftadan sonra morluklar geçer. Jinekomasti düzeltilmesi fazla agrili bir islem degildir. Basit agri kesicilerle agri engellenir. Ancak tenis, yüzme gibi gögüs adalelerinin fazla kullanildigi sporlara geçici bir süre ara vermek gerekir. Jinekomasti ameliyatiyla meme dokusunun alinmasinin zarari veya yan etkisi yoktur. Hastalarin görünümünü bozan bu fiziksel problemi ortadan kaldirildigindan dolayi sosyal hayatinda kendine güveni artar.”

Sarkmalar Olusmaz…

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Dr. Erol Kislaoglu en sik karsilasilan sorulardan olan sarkma problemi için söyle konustu; “Erkeklerin derileri daha sikidir. O bölgelerde pek sarkma olmaz. Bir-iki ayda tamamen deri toplar. Ilk bir haftadan sonra sislik gider. Ameliyattan sonra asiri kilo alinmadigi sürece gögüslerde büyüme görülmez.”

Hormonal ya da sismanlik kaynakli meme dokusu bozulmalari için ayni mi yoksa farkli tedavi mi uygulanir?

“Tedavide küçük farkliliklar olabilir. Daha ileri yasta, yagdan zengin olan meme dokusunda, sadece liposuction yaptirmak büyük oranda yeterlidir. Ama daha erken yaslarda jinekomasti de, liposuction da yetmeyebilir. Bu durumda, meme dokusunun çikartilmasi gerekebilir.”

Erkek memelerini küçültüp kas olusturmak…

Bu islemle erkek memelerini küçülttüklerini belirten Kislaoglu, “Ancak kisi kas istiyorsa, bunu kendisi spor yaparak gerçeklestirmelidir” diye konustu. “Meme dokusunun arkasinda zaten kas vardir. Ayrica istege bagli olarak ileri düzeyde kas görüntüsü veren protezler de konabilir. Bu silikon protezler kollara, meme bölgesine, sirta ya da vücudun diger kas görüntüsü veren bölgelerine uygulanabilir, baldirlara da konabilir.”

Meme büyümesinin erkeklerde psikolojik olarak sikinti yarattigini söyleyen Prof Dr. Erol Kislaoglu, bu operasyonla çok iyi sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Erol Kislaoglu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası