Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BATILILASMANIN MEME KANSERI ÜZERINDEKI ETKISI

Meme kanserine, modern toplumlarda oldukça sik rastlaniliyor. Gelismis toplumlarda, gelisen ve gelismemis toplumlara oranla çok daha fazla. Örnegin ABD’de her 8 kadindan 1’i yasamlari boyunca meme kanserine yakalanma riski içindeyken, Uzakdogu’da ve gelisen toplumlarda bu oran 20 ile 26 kadinda 1'dir. Ancak son zamanlarda Uzakdogu ülkelerinde Batililasmaya yönelik bir yasam degisikligi, bu orani 15 ile 20 arasinda 1 kadina indirgedigi bildiriliyor.

Meme kanserine günümüzde neden olan faktörler nelerdir?

Meme kanseri üretken yasta kadinlar arasinda siklikla görülen bir kanser türüdür ve nadir de olsa erkeklerde de görülebiliyor. Günümüzde kanseri ortaya çikartan en önemli faktörler su sekilde siralayabiliriz:Hastalarin genetik özellikleri, hastalara ait bazi özellikler, kansere ortam hazirlayabilecek bazi riskler. Örnegin adetin erken yasta baslamasi, geç menopoz, dogum yapmamak, süt emdirmemek, asiri kilo, asiri alkol tüketimi gibi nedenler meme kanserinde risk faktörü olarak nitelendirilmektedir.

Meme kanserinden nasl korunulabilir?

Her kanser türü gibi meme kanseri de sessiz ve gizli seyreder. Klasik belirtisi, memede hastanin farkettigi veya doktor tarafindan muayene sirasinda saptanan kitlenin varligidir. Hastaligin erken tanisi derken, daha kitle ele gelmeden kanserin ortaya çikarilmasini anliyoruz. Modern teknolojik yöntemler sayesinde uzman doktorlar meme kanserine erken tani koyabiliyorlar.

Bu nedenle 30 yas sonrasi kadinlarin her yil en az bir kez meme muayenesi için doktora basvurmalari ve 40 yasina kadar her yil ultrasonografi yaptirmalari tavsiye edilmektedir. 40 yas sonrasi ise fizik muayeneye, ultrasonografi ile birlikte mutlak olarak mamografi de tetkiklere eklenmeli. Böylece memede daha kitle olusmadan kanseri belirleyebilecek bir takim bulgular elde edilir ve erken zamanda biyopsi veya cerrahi girisimler gündeme gelebilir.

3. Günümüzde meme kanserini artiran etkenler var midr?

Meme kanserine, modern toplumlarda oldukça sik rastlaniliyor. Gelismis toplumlarda, gelisen ve gelismemis toplumlara oranla çok daha fazla. Örnegin ABD’de her 8 kadindan 1’i yasamlari boyunca meme kanserine yakalanma riski içindeyken, Uzakdogu’da ve gelisen toplumlarda bu oran 20 ile 26 kadinda 1'dir. Ancak son zamanlarda Uzakdogu ülkelerinde Batililasmaya yönelik bir yasam degisikligi, bu orani 15 ile 20 arasinda 1 kadina indirgedigi bildiriliyor.

Buna kisaca Batililasma yani modern yasam dersek ülkelerdeki sosyo–ekonomik ve teknolojik gelisim, meme kanseri görülme sikliginda son 10 yilda belirgin bir artis ortaya çikartmistir. Bu etkenler adetin erken yasta baslamasi, menopoz yasinin ileri yaslara uzamasi nedeniyle kadinlarin daha fazla östrojen hormonuna maruz kalmalari, meme kanseri artisini tetikleyen bir etmen olarak düsündürmekte.

Yine modern yasamda kadinlarin genç yasta anne olmalari, daha az süt emdirmeleri veya hiç dogum yapmamalari kanserin ortaya çikisini etkileyici unsurlardir. Ortamdaki kimyasal maddeler, radyasyona maruz kalma, çevre kirliligi, bazi hormonlarin düzensiz kullanimi bu etkenler içerisinde sayilabilir. Dikkatsiz beslenme nedeniyle olusan kilo artimlari, asiri alkol tüketimi, hareketsizlik ve egzersiz yapmama gibi nedenler de meme kanseri için tetikleyici nedenler arasinda sayiliyor.

Özetleyecek olursak, Batililasma diye nitelendirilen sosyal yapinin aslinda medeniyetin ilerlemesi ile yakin ilgisi oldugu, modern teknolojinin insana sayisiz yararlar saglarken diger yandan da bazi problemleri ortaya çikardigi izlenimini yadsiyamayiz. Iste bu sorunlardan biri de hanimlarin korkulu rüyasi meme kanseri...

Kanserden korunmada deitirilebilirveya deitirilemez faktörler neler?

Özellikle meme kanserinde degistirilemez risk faktörlerinin basinda genetik geçis özelligi sayilabilir. Birinci derece yakin kan akrabalarinda meme kanseri saptanmis bir kadinin meme kanseri olabilme riski, ailesinde kanser olmayanlara oranla iki ila üç kat daha fazladir. Bu oran ailesinde iki veya daha fazla kiside meme kanseri olan kadinlarda 4 ila 6 katina kadar çikabiliyor. Erken adet görme degistirilemez faktörler arasinda sayilir.

Memede kanser öncesi olusabilecek hücresel degisiklikler de (atipi, hiperpilazi diye nitelendirilen) degistirilemez faktörler arasindadir. Degistirilebilecek faktörler ise, ilk kez anne olma yasi, anne olmak, süt emdirmek, kilo almamak, düzenli egzersiz yapmak, bir takim ek hormonal ilaçlardan uzak kalmak sayilabilir.

Meme kanserinde erken tanda yardimci etkenler neler?

Bu konuda hastalara ve doktorlara düsen görevler vardir. Hastalara düsen görevlerin basinda meme sagligina önem vermek gelir. Ayrica 20 yasindan itibaren her kadinin kendi kendine meme muayenesine alismasi gerekmektedir. Bunun yani sira kadinlarin yillik doktor muayenesi (özellikle meme konusunda deneyimli genel cerrahi uzmani) ve radyolojik görüntüleme tekniklerinden (ultrasonografi ve mamografi gibi) yararlanmasi gerekir. Bunun iki yarari söylece özetlenebilir;

Olusabilecek bazi degisimlerin erken ortaya çikartilmasi ve yakin takibi olanagi saglanir.

Gelismekte olan veya baslangiçtaki meme kanseri olgularinda erken tedavi sansi dogar.

Bu nedenle daha ele gelmeyen bir meme kanserinde en iyi yardimci tetkik, radyolojik görüntülemedir. Modern yasamin kanseri arttirmasina ragmen, teknoloji sayesinde meme kanseri erken taninabilir bir hastaliktir.

Meme kanseri tedavisinde son 20 yildir gelinen nokta gerçekten çok yüz güldürücüdür. Özellikle meme koruyucu cerrahi ve sonrasi kemoterapi ve radyoterapideki gelismeler bunun en belirgin örnegidir. Ancak kadinlar asla, “nasil olsa bu teshis edilip, tedavi ediliyor” düsüncesi ile ihmalkar davranmamali ve meme sagligina ciddiyetle önem vermeli. Yillik kontrollerin akilda tutulmasi ve buna uyulmasi halinde erken teshisin yararinin tartisilamaz olacagi unutulmamalidir

Amerikan Hastanesi
Genel Cerrahi Bölümü
Meme Sagligi ve Hastaliklari Birimi
Prof. Dr. Sükrü Aktan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası