Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLERE CILT BAKIMI TÜYOLARI

Zamane erkeginin bakimli ve dis görünümüne düskün oldugunu bilmeyen kalmadi artik! Etkileyici ve saglikli bir görüntü için atilacak ilk adimin temiz ve bakimli bir cilt oldugunu söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; modern çagin metroseksüel erkeklerine basit ama etkili bakim tüyolari verdi:

Erkeklerde cilt bakiminin temeli; cilt temizligi, nemlendiriciler ve günes koruyucu kremlerdir. Ayrica akne izi sorunu olanlar peeling ve lazerden, derin çizgileri olusanlar ise botoks ve dolgu gibi nestersiz yöntemlerden yararlanabilir. Yillara meydan okuyan ve yaslanmayi geciktirmek isteyen erkekler ise retinoik asit, vitamin C ve meyve asidi içeren kremler kullanabilir

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; dis görünümüne önem veren, akip giden yillara teslim olmak istemeyen erkekler için bakim reçetesi yazdi:

· ERKEKLERIN CILDI DAHA KALIN: Erkeklerin cilt yapisi kadinlardan farklidir. Testesteron hormonu, cildin daha kalin, daha yagli, gözeneklerin daha genis olmasina neden olur. Yag salgisinin fazla olmasi aknenin erkeklerde daha siddetli ve daha uzun sürmesine yol açar. Kas gelistirmek üzere veya atletik performansi arttirtmak amaciyla anabolik steroid degimiz ilaçlarin kullanilmasi da siddetli akne formlarinin ortaya çikmasina neden olur.

· SIVILCELERINIZI SAKIN SIKMAYIN: Akne tedavisinde distan uygulanan ve agizdan alinan ilaçlardan yararlanilir. Akneden kaynaklanan izlerin engellenmesi açisindan tedavinin mümkün oldugunca erken baslanmasi ve sivilcelerin kesinlikle sikilmamasi gerekir. Akne izleri kisinin ileri yasaminda büyük bir sorun olabilir.

· AKNE IZI OLANA PEELING GEREK: Akne izlerinin tedavisinde peeling (deriyi soyma), deri tiraslama ve lazer islemlerine basvurulur. Akne izinin siddeti kullanilacak yöntemin çesidini belirler. Peeling; hafif, orta ve derin siddette derinin soyularak atilmasi, alttan yeni saglikli daha az izli bir derinin gelmesini hedefler.

· ERKEK DAHA GEÇ YASLANIYOR: Kollajen salgisi erkeklerde daha fazladir. Derinin kalin, kollajenin fazla olmasi erkeklerde cilt yaslanmasinin daha geç baslamasini saglar. Deride incelme, çizgilerde belirginlesme 40-50’li yaslarda kendini belli eder. Ancak disarida geçirilen zamanin daha fazla olmasi ve günes koruyucu kullanimina önem verilmemesi, dissal faktör kökenli yaslanmanin erkeklerde daha belirgin olmasina sebebiyet verir ki; bu yüzden de erkeklerde derin kirisiklar daha belirgindir.

· ÇIZGILER ÇIKTIYSA BOTOKS ZAMANI: Derin çizgilerin ortadan kaldirilmasi için botoks, dolgu enjeksiyonu ve lazer yöntemine basvurulur. Botoks ve dolgu kisinin günlük yasamini etkilememesi ve kisa sürede yapilmasi açisindan tercih edilmektedir.

· GENÇ KALMAK ISTEYENLERE VITAMINLI KREM: Yaslanmayi geciktirmek amaciyla retinoik asit, vitamin C, meyve asidi içeren kremlerden faydalanilir. Sigara ve alkol tüketiminin az olmasi, düzenli beslenme ve spor da yaslanmanin gecikmesinde etkili olmaktadir.

· EN ETKILI PEELING TIRAS: Erkeklerin günlük yaptiklari sakal tirasi; sakallarin ve ölü deri tabakasinin atilmasini saglar. Tiras aslinda bir çesit peeling görevi görür. Ancak cilt tirastan dolayi hassaslasir. Bu yüzden tiras öncesi alkol ve mentol içermeyen tiras kremleri tercih edilmelidir. Tirasin, killarin yönüne göre yapilmasina özen gösterilmelidir.

· TIRAS SONRASI NEMLENDIRICI SART: Özellikle kivircik kil yapisina sahip kisilerde deriden kabarik sekilde kendini belli eden kil batiklari görülebilir. Kil batigi kisiyi kozmetik olarak rahatsiz etmenin yaninda enfeksiyona da yol açabilir. Tirasta hijyene önem verilmelidir. Tiras sonrasi ise cildi tahris etmeyen nemlendirici sürülmelidir. Alkol içeren after-shave losyonlar ciltte yanma, batma ve karincalanma gibi sikayetlere neden olur.

· ERKEKLERE DE EPILASYON YAPILIR: Erkeklerin son yillarda dermatologlara basvurduklari sorunlardan biri de vücut killarindan uzaklasma yöntemleridir. Boyun, sirt ve gögüs killari erkek hastalarda kozmetik olarak sorun yaratmaktadir. Lazer epilasyon; bu bölgelerdeki killarin uzaklastirilmasinda etkili olmaktadir. Lazer epilasyon sadece kozmetik bir tedavi yöntemi olmayip, boyun bölgesinde tirastan kaynaklanan kil batiklarini da tedavi edilmektedir.

· TERLEYEN ERKEKLERE BOTOKS: Ter bezleri sayisi erkeklerde kadinlara göre daha fazladir. Fazla salgilanan ter, hastayi kozmetik olarak rahatsiz etmenin yaninda bakteri ve mantar enfeksiyonu gelisimine zemin hazirlar. Terin azaltilmasi amaciyla hafif vakalarda distan uygulanan ilaçlara basvurulur. Terleme çok ileri durumlardaysa botoks enjeksiyonu bu yönde de etkili olur.

· HER ERKEGIN KABUSU SAÇ DÖKÜLMESI: Testesteron hormonu, genetik olarak yatkinligi olan kisilerde, erkek tipi saç dökülmesi dedigimiz saçin ön kisminda açilmaya neden olur. Dökülme otuzlu yaslarda kendini belli eder. Genetik faktörlerin yaninda yetersiz beslenme, kullanilan ilaçlar ve stresin de dökülmede arttirici rolü vardir. Kimyasal maddelerin saça çok fazla uygulanmasi dökülmeyi arttirici diger sebeplerdir. Erkek tipi dökülme medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Medikal tedavilerin uzun süreli oldugu konusunda hastalar bilgilendirilmelidir.

BAKIMLI ERKEKLER BUNLARI MUTLAKA YAPIN!

Erkeklerde cilt bakiminin temel ögeleri cilt temizligi, nemlendiriciler ve günes koruyuculardan olusur.

Cilt günde iki defa temizlenmelidir. Ciltteki yag ve kir artiklari bu sekilde uzaklastirilir.

Cildinizi her gün nemlendirin. Kullanilacak nemlendiricinin günes koruyucu içermesi, dissal kaynakli yaslanmanin engellemesinde de etkili olur.

Yüzünüzü ilik suyla yikamaniz, cildinizin tirasa uyumunu saglar.

Cildin tahris olmasini önlemek için tiras biçaginizi haftada bir yenileyin.

Tiras sonrasi cildi tahris etmeyen nemlendirici sürülmelidir.

Düzenli uyumaya özen gösterin. Iyi bir gece uykusu yaslanmaya karsi en etkili yöntemlerden biridir!

Cildinizin kurumamasi için günde iki litre su içmeye özen gösterin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası