Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ADET DÜZENSIZLIGI NEREYE KADAR NORMALDIR?

Adet kanamalari, ergenlikle birlikte baslayan ve menopoz yillarina kadar her ay devam eden düzenli kanamalardir. Normali bunun 26-32 günde bir olani ve 3-5 gün sürenidir. Günde 2-4 ped arasi kanama olmasi da dogaldir. Hastalarin en çok sordugu, “Benim adetlerim neden düzensiz?” sorusudur. Bu sorunun altinda, aslinda düzenli adet görseler de psikolojik olarak sartlandiklari için her ay ayni günlerde adet görmeyi beklemekten kaynaklanan bir egilim vardir.

Acibadem Bakirköy Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, ortalama 28 gün olan adet döngüsünün 26-32 günde bir olmasinin da normal kabul edilecegini, bundan farkli sürelerin adet düzensizligi olarak nitelendirilebilecegini söyledi. Prof. Dr. Cihat Ünlü, kadinlarin adet düzensizlikleri hakkinda sik sorduklari sorulari yanitladi:

Kadinlarda Ne Tür Adet Düzensizlikleri Oluyor?

Sik adet görme (15-20 günde bir)
Seyrek adet görme, 35 günden uzun (2-3 ayda bir)
Adet disi dönemlerde kanamalar olur
Fazla miktarda adet görebilir, süresi uzayabilir, miktari çok fazla olabilir, 8-10 gün devam edebilir, günde 6-12 ped kullanilabilir
Adet miktarinin çok az olmasi, bu da her zaman patolojik degildir. Dogum kontrol hapi ve benzeri ilaç kullanan kadinlarin adet miktari azalir, bazi özel hormonlu spirallerde de adet miktari azalabilir. Bunun disindaki dönemlerde adet miktarinin azalmasi nadiren olur.
Adet düzesizliklerinin en ileri boyutu “amenore”de hiç adet görememe söz konusudur. Eger bir genç kiz 15-16 yasina gelmis ve hala adet görememisse, mutlaka sebepleri arastirilmalidir.
“Fizyolojik amenore”ler var. Gebelik döneminde kadin adet görmüyor, ergenlik öncesi ve menopoz, emzirme döneminde görülmüyor.

Bir Kadin Neden Adet Görür?

Adet görmenin temelinde yatan sebep sudur:

Rahim her ay yumurtlama olayini takiben gelecek bir bebege hazirlaniyor, rahim duvarlari kalinlasiyor, gelebilecek bir embriyonun yuvalanmasi için adeta kadife bir yatak hazirliyor. Bu hormonlarin etkisiyle oluyor. Yumurtlama döneminde cinsel iliski olmadiysa ya da korunuyorsa gebelik olusmayinca kalinlasan, bebegin yuvalanmasi için hazirlanan bu rahim içi tabakasi (endometrium) kanamayla dökülüp disari atiliyor. Bunun ardindan tabaka yeniden kalinlasiyor. Yeniden bebek için hazirlaniyor. Bu süreç menopoza kadar her ay tekrarliyor. Düzenli adet görmesi saglanmis oluyor.

Neden Adetleri Düzensiz Olabilir?

Bir kadinda bütün hormonal sistemi isleten mekanizma beyinden basliyor. Yumurtalik hormonlari üretiliyor, rahim duvarlari kalinlasiyor. Beyindeki bu sistemi baslatan mekanizma üzerinde her türlü faktör, stres, ruhsal sorunlar, mevsim degisiklikleri, uzun uçak yolculuklari, sizi etkileyebilecek her türlü olay adet düzenini degistirebilir. Hormonlardaki sorunlar, yumurtlama olayinin olmamasi, yumurtlamadaki sorunlar, polikistik over hastaligi, yumurtaliklarda minik kistler adet düzensizliklerine yol açabiliyor. Bunlarin disinda en önemli sebep bu hormonal faktörleri disladiktan sonra arastiracagimiz organik sorunlardir. Rahimdeki myomlar rahim iç tabakasinda yerlestiyse adet düzensizligine neden oluyor. Diger myomlar da adet düzensizligine yol açiyor. Kistleri de unutmamak gerekiyor.

Tedavide Neler Yapiliyor?

Önce sebebi bulmak amaciyla kadini çok detayli jinekolojik muayeneden geçiriyoruz. Genç kizlarda ultrason yapiyoruz. Rahimdeki myomlari, yumurtalik kistlerini, organik sorunlari disladiktan sonra hormonlarina bakiyoruz, vajinal smear, ultrason yapiyoruz. Tümör degerlerine bakiyoruz, hormonal faktör söz konusu ise düzeltici tedaviler verebiliyoruz. Kistleri eriten tedaviler de uyguluyoruz. Laparoskopi ile bunlari çikartiyoruz, myomlari aliyoruz. Rahim iç boslugunda yerlesen myomlarin mutlaka çikarilmasi gerekiyor. Ilaç tedavisi ile bunlari düzeltmek mümkün degil. Histeroskopi denilen ileri teknoloji ile hiç karni açmadan bu tür myomlari çikarip adet kanamalarini düzenli hale getirebiliyoruz. Her kadina tavsiyem, ergenlik çagindan itibaren adet takvimini düzenli olarak tutmalaridir. Her kadinin yilda bir veya iki kere adet düzensizlikleri olabilir. Bunlardan panige kapilmasinlar. Bu düzensizlikler birkaç ay boyunca tekrarlayip artiyorsa mutlaka hekime basvurmak gerekiyor. Kistler, myomlar daha çok küçük asamadayken basit tedaviler ile önlenmelidir. Çok nadiren kanamalar rahmin alinmasini gerektirecek boyutta olabilir. Daha basit yöntemlerle bunu çözebiliyoruz. 51 yasinda ve rahminin içi myom dolu olan bir kadini sagligina kavusturabilmek için rahmini alabiliriz ancak 28 ki yasinda bir kadina bunu öneremeyiz.

Sancili Adet Günlük Yasami Olumsuz Etkiliyor

Sancili adet görmek kisinin gerek sosyal gerekse is hayatini olumsuz etkileyebiliyor. Kisi agrilari düsünmekten günlük hayatina odaklanmakta zorluklar yasayabiliyor. Prof. Dr. Cihat Ünlü, bu sancilarin aslinda fizyolojik oldugunu ve olusan adet kaninin rahmin açilarak disari atilmasi gerektigini, rahmin kasilmasi sonucunda da az veya çok agri olustugunu söylüyor. Sancili adetin çok ciddi bir saglik sorunu olduguna deginen Prof. Dr. Cihat Ünlü, sunlari söyledi:

“Bu da çok ciddi bir saglik sorunu. Incelemelerle birlikte tüm muayeneleri yapiyoruz. Kistler, myomlar, endometriozis dedigimiz çikolata kistleri buna neden oluyor. Bu kistlerin teshis edilir edilmez çikartilmasi önemli bir faktör. Ilaç tedavisini mutlaka kullaniyoruz. Ilaç tedavileri öncelikle bu kistlere yönelik olarak verilebilir. Ilaçla önlenebilecek kistleri ortadan kaldiriyoruz. Agriya yönelik tedaviler veriyoruz, çok çesitli agri kesiciler kullaniyoruz. Hasta henüz agri baslarken ilaci alirsa daha etkili oluyor. Agri kesici tedavisinde en önemli kriter bu. Dogum kontrol haplari da yumurtlamayi baskilayarak adet dönemi sancilarini ortadan kaldirabiliyor. Etkili olabilmesi için bu haplarin belirli dönemlerde kullanilmasi gerekiyor.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası