Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Fazla Kilolalar, Hem Fiziki Hem de Ruhi Sagligi Olumsuz Etkiliyor

Cerrahpasa Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Kemal Arikan, sismanligin zararlarinin yalnizca kalp, diyabet, felç gibi saglik sorunlariyla sinirli olmadigini belirterek, fazla kilolalarin, hem fiziki hem de ruhi sagligi olumsuz etkiledigini bildirdi.

Prof. Dr. Kemal Arikan yaptigi açiklamada, sismanlikta psikolojik faktörün, kisiden kisiye farkettigini vurgulayarak, "Bir genelleme yapmak dogru degil. Herkesin ideal diye düsündügü bir fiziki yapi var. O ideale yakinlasmak veya ondan uzak olmak, bir basarisizlik algisina yol açabiliyor. Kendini begenme noktasinda bir probleme sebep olabiliyor. Dolayisiyla, kendiyle barisik olmama hali, sismanlikta önemli faktör. Öfkesini disa vuramayan, korkan, hakli gerekçelerle öfkesi olan ama, bunu disa vurmakta güçlük çeken insanlarda yeme aliskanligi normalden farkli. Dolayisiyla, sismanligin herkes için ayri bir sebebi var" dedi.

Sismanlik ortaya çiktiktan sonra da bir takim psikolojik sorunlarin gözlendigini ifade eden Prof. Arikan, "Kisi kendini toplum tarafindan kabul edilmeyen, itilen, çirkin bulunan bir insan halinde algilamaya basliyor. Ve buna bagli olarak depresyonlar ortaya çikabiliyor" diye konustu.

Sismanligin, kronik saglik sorunlarina yol açan tibbi bir hastalik oldugunu kaydeden Prof. Arikan, "Her sisman, bu isten psikiyatrik sebeple yakinan ve psikolojik problemi olan insan degildir. Normal sartlarda toplumsal bir yargilama olmasa, belki de sismanlarin önemli bölümü, içerisinde bulunduklari bedeni halden dolayi mutsuz olmayacaklar. Mesela, benim bir hastam, 'iyi ki sismanim, istedigim yerde istedigim gibi yiyebilirim', diyordu. Ve halinden de memnundu. Bir çok sisman liderlerimiz yok mu? Bunlar halinden pek memnun gözüküyorlar. Yine tanidigimiz bir çok sisman sanatçilar, bilim adamlari, medya mensuplari var" dedi.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Kemal Arikan, kisa sürede kilo vermenin mümkün oldugunu söyleyerek, "Önemli olan, verilen kilonun korunmasidir. Belki de bazi insanlar, sismanliktan kurtulmak adina, belli bir kiloya ulasmak adina zayifliyorlar. Ama daha sonra, bunu korumakta güçlük geçiyorlar. Bu basarisizlik duygusu, bazilari için, bir kez daha basarisizliga yol açacak kaygisina, neden yemek yiyoruz sorusuna sebep olabilir. Bir baska sebep de genellikle sismanlarda belli bir yarismacilik özelliginin olmasi" diye konustu.

Psikiyatrik destekle, kilo verme konusunda yasanan güçlüklerin üstesinden gelme sansinin daha yüksek oldugunu belirten Prof. Dr. Kemal Arikan, bunun bir takim isi oldugunu bildirerek, "Bu takim içerisinde psikiyatristlere her zaman bir yer var ve onun varligiyla birlikte uzun sürede kilo veriliyor, arkasindan da onun korunmasi... Bunun basarilabilmesi için psikiyatrik destegin çok önemli oldugu söyleniyor. Davranis terapisi teknikleri kullanilabiliyor. Birçok baska teknikler de var elimizde. Bir psikiyatrik destek alindigi takdirde sorunla basa çikma sansinin daha rahat olacagina inaniyorum" dedi.

Sismanlikta psikolojik tedavide izlenen yaklasimi açiklayan Prof. Arikan, Cerrahpasa Tip Fakültesi'nde oldukça oturmus obezite poliklinigi oldugunu anlatarak, "Benim uyguladigim yöntem, davranis tedavisi daha çok... Yani, derin analitik yorumlara dayali bir yaklasimimiz pek yok. Iki soruya cevap ariyoruz. Bir tanesi, neden yiyoruz? Digeri, neden psikiyatristteyiz? Iki soruya cevap bulana dek çalisiyoruz. Diyelim ki bir cevap bulduk. Alternatif baska cevaplar üzerinde de çalismaya devam ediyoruz. Belli periyotlarla hastalarimiz gelip gidiyorlar. Ve sonuçta, kisa sürede, yani alti aylik dönemde, baslangiç kilolarinin yüzde 10 kadarini verebiliyorlar, ki hedef bu..." diye konustu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası