Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOMUZ GRIBI ILE MEVSIMSEL GRIBI KARISTIRMAMAK IÇIN HAZIRLIKLI OLUN

Kis mevsimine girerken grip türleri arasindaki farki ayirt etmek giderek güçlesiyor. Özellikle mevsimsel grip ile domuz gribi arasindaki farklari ayirt etmek, hem toplum, hem de saglik çalisanlari açisindan gerekli tedavileri hizla baslatabilmek için kritik bir önem tasiyor. Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari ve Nefroloji Uzmani Prof. Dr. Cem Sungur, “Mevsimsel influenza asisi domuz gribine karsi koruyucu degildir ama belirtilerini anlamak açisindan faydasi dokunabilir” diyor

Alti ay gibi kisa bir sürede dünya genelinde büyük bir panige neden olan “Domuz Gribi” yani influenza A (H1N1) bu kisin en büyük salginlarindan biri olacak gibi görünüyor. Kis mevsiminin gelmesiyle özellikle mevsimsel griple domuz gribini birbirinden ayirt etmenin zor olacagina dikkat çeken Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari ve Nefroloji Uzmani Prof. Dr. Cem Sungur, “Eger mevsimsel Influenza asisini olmasi gereken kisiler simdiden asilanmazsa, toplumda her iki enfeksiyonun bir arada yayginlasmasi birçok sorun yaratacak” dedi.

Domuz gribi vakasi için olagan grip asisinin koruyucu olmayacagini ancak bu hastalikla mevsimsel gribin ayirt edilmesinde yardimci olacagina dikkat çeken Prof. Dr. Cem Sungur, hastalikla ilgili sorulari söyle yanitladi.

Sizce influenza A (H1N1) tanisinda güçlükler yasanacak mi?

Ülkemiz açisindan düsünüldügünde, konusma dilimize yerlesmis olan “grip” teriminden kaynaklanan yanlis anlamalar olabilir. Grip denildigine nezleden zatürreye kadar degisen her türlü solunum yolu enfeksiyonu anlatilmaya çalisiliyor. Influenza A (H1N1) ise belirli bir virüsün neden oldugu, temel olarak solunum sisteminde görünen ama vücudun tümünde sorunlarin basgöstermesiyle kendisini belli eden bir enfeksiyondur. Salgin sirasinda olasi hastalarin belirlenip tedavi ve önlemlerin bir an önce baslatilabilmesi için standart tanimlar kullanilir. Bu nedenle influenza belirtilerinin hem toplum hem de saglik çalisanlari tarafindan çok iyi bilinmesi gerekiyor. Aksi taktirde gereksiz panikler yasanabilir ve saglik sistemi asiri yüklenebilir.

Tedavisinde sorunlarla karsilasilacak mi?

Virüsler ve bakteriler arasindaki farkin çok iyi anlasilmamasi sorunlara neden olabilir. Söz konusu salgina influenza virüsü neden oluyor ve antibiyotikler virüslere hiçbir etki göstermiyor. Bu nedenle gereksiz yere antibiyotik kullanilmasi, hem yalanci bir güven hissi uyandirdigindan, hem de yan etkilere neden olacagindan tedavide aksama ve gecikmelere neden olabilir.

Mevsimsel grip asisinin koruyucu bir etkisi olacak mi?

Mevsimsel influenza her yil oldugu gibi tatil bitip okullar baslayinca toplumda yayginlasacak. Yillardir olageldigimiz grip asisinin bu yeni virüs açisindan koruyuculugu yok. Ama bu sene mevsimsel grip asisinin degeri her zamankinden daha fazla. Mevsimsel influenza ile bütün dünyada yayginlasan influenza A (H1N1) enfeksiyonunu birbirinden ayirt etmek zor olacak. Eger mevsimsel Influenza asisini olmasi gereken kisiler, simdiden asilanmazsa, toplumda her iki enfeksiyonun bir arada yayginlasmasi birçok sorun yaratacak.

Genelde influenzanin, özelde domuz gribinin en korkulan komplikasyonu hangisi?

Influenza virüsleri vücuda girdikleri zaman solunum sistemi hücrelerine yerleserek hasar meydana getirmeye basliyorlar. Ayrica vücudun bagisiklik sistemini uyararak iltihaplanma yapan birçok kimyasal maddenin üretilmesine neden oluyorlar. Bu kimyasal maddeler zaten hasarli solunum sistemine ulasinca solunum yollari tikaniyor, vücuda oksijen alinamaz oluyor ve solunum yetmezligi gelisiyor. Yogun bakim ortaminda ve bir solunum aygiti araciligiyla tedavi gerektiren bu sorun influenza sonucu gelisen ölümlerin asil nedenidir. Su ana kadar Güney Amerika, Avustralya ve ABD’de hastalanan insanlardan elde edilen veriler, solunum yetmezligi açisindan özellikle risk altinda olan bazi insanlarin oldugunu gösteriyor:

1) Gebeler

2) Lohusalik dönemindeki kadinlar

3) Kilosu fazla olan insanlar (obez kisiler)

4) Virüsün dolasim sistemine çok miktarda geçtigi ve baska saglik sorunlari olanlar.

Dolayisiyla Influenza A (H1N1) asisi kullanima girdiginde öncelik taninacak bireyler de bu tanima uyan kisiler olacak.

Yeni influenza virüsü akcigerler disindaki organlarda sorun yaratabiliyor mu?

Influenza A (H1N1) virüsünün salgin yaptigi ülkelerdeki deneyimler, ikinci önemli komplikasyonun çocuklarda görülen merkezi sinir sistemi sorunlari oldugunu gösteriyor. Özellikle beyin dokusunun iltihaplanmasi anlamina gelen “ansefalit” gelistigi zaman, hastalar genellikle kaybediliyor. Bu nedenle Influenza enfeksiyonu sirasinda bilinç durumunda degisiklik, havale veya vücudunun bir bölgesinde güçsüzlük gelisen hastalarin hemen bir saglik merkezine basvurmalari gerekiyor.

Ates, influenzanin en önemli belirtisi. Tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

16 yasindan küçük çocuklarin ve emziren annelerin atesi düsürmek için aspirin veya aspirin içeren ilaçlari almamalari gerekiyor. Çünkü aspirin alindiginda, ender olarak ortaya çikan ama gelistigi zaman da ölümcül olabilen bir baska hastalik, Reye Sendromu, ortaya çikiyor.

Influenza baska enfeksiyonlara yatkinlik yaratiyor mu?

Yine ülkemizde daha yogun yasanmasi beklenen sorunlardan birisi de influenzanin hasar verdigi solunum sisteminde gelisen zatürreler. Hastalarin Influenza’yi atlatmalarinin hemen arkasindan ortaya çikan ikinci bir ateslenme ve balgamla birlikte olan öksürük bu önemli sorunun habercisi. Ülkemizde yüksek orandaki sigara tüketimi sonucu gelisen kronik solunum yolu hastaliklari bu soruna yatkinligi daha da artiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası