Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kas ve eklem agrilari Avrupa ekonomilerine yilda 240 milyar €’ya mal oluyor

Yeni arastirma, kas-iskelet sistemi hastaliklarinin (KISH’ler) diger herhangi bir saglik kosuluna oranla daha fazla hasta olarak geçirilen günden sorumlu oldugunu ortaya koyuyor.

Yapilan yeni bir arastirma, kas-iskelet sistemi hastaliklarinin (KISH’ler), Avrupa Birligi’nde, hastalik nedeniyle isten alinan izinlerin yaklasik yarisindan (%49) ve kalici is göremezligin ise %60’indan sorumlu oldugunu ortaya koydu. Kas ve eklem agrisindan kaynaklanan saglik sorunlarinin bunun gibi sosyo-ekonomik sonuçlari, Avrupa toplumu için 240 milyar €’luk tahmini bir maliyete neden oluyor.1

Ingiltere merkezli bir arastirma kurulusu olan The Work Foundation tarafindan 25 Avrupa ülkesinde, yürütülen bu çigir açan arastirma, - yaklasik 40 milyonu çalisan olan - 100 milyon Avrupali’nin kronik kas-iskelet sistemi agrisi yasadigini ve bu kisilerin %40 kadarinin, durumlari nedeniyle çalismayi birakmak zorunda kaldiklarini gösteriyor.

The Work Foundation’in Idari Müdürü Stephen Bevan, “KISH’ler açikça AB’nin isgücü üzerinde açikça ciddi bir olumsuz etki yaratiyor; bu hastaliklar milyonlarca kayip is gününden sorumlu, sadece Ingiltere’de kayip is günü sayisi 9.5 milyon gün” diyor ve ekliyor: “Avrupa artik küresel ekonomik durgunluktan kurtulma mücadelesi verirken, politikacilarin ele almasi gereken bir konu da, genellikle çok agrili bu tür saglik kosullari nedeniyle isletmelerdeki isgücü verimliliginin, nasil düstügü olmalidir.”

Erken müdahale fark yaratiyor

Avrupa’yi kapsayan bu arastirma, KISH’lerin erken teshisi ve bu hastaliklara erken müdahalenin, devletlerin saglik ve isgöremezlik bütçelerinin yükünü hafiflettigini ve Avrupa vatandaslarinin yasam kalitesini – ve çalisanlarin performansini – ölçülebilir düzeyde iyilestirdigini ortaya koyuyor. Ayrica, Fit for Work raporu, genel olarak hastaliklarin özel olarak ise KISH’lerin tedavi maliyet etkinligini degerlendirmek için, yeni ve daha kapsamli bir yöntem öneriyor.Bu yöntem tibbi giderlerin maliyetine ek olarak is verimliligi gibi daha genis sosyoekonomik etmenleri de KISH’lerin ve diger kronik hastaliklarin tedavisine yönelik maddi ve tibbi degerlendirmeye dahil ediyor. Rapor, bu yaklasimin; tani, koruyucu tedavi ve tedavinin maliyet ve faydalarini daha bütüncül ve daha gerçekçi bir sekilde degerlendirmeyi saglayacagini ileri sürüyor.

The Work Foundation’in kidemli arastirmacisi Tatiana Quadrello, “Fit for Work arastirmasi, erken müdahalenin, KISH’si olan kisilerin is basinda kalabilmesini saglamanin kilit faktörü oldugunu açikça ortaya koyuyor. Bu bize, hükümetlerin ve saglik profesyonellerinin müdahale politikalarini ele alirken bunu göz önünde bulundurmayi tesvik edecek bir “erken müdahale getirisi”ni hesaplamaya yönelik bir baslangiç noktasi sagliyor” diye konusuyor.

Fit for Work arastirmasi, ayrica kas-iskelet sistemi hastaligi olup da çalisabilen kisilerin, gerek saglik açisindan gerek sosyal, psikolojik ve ekonomik açidan faydalar elde edebilecegini de gösterdi. EULAR-PARE¨’nin Eski Baskan Yardimcisi Maarten de Wit’e göre, “Is yerinde destek gören KISH’li çalisanlar, daha verimli çalisiyor ve isletmeler için bir yatirim getirisi teskil ediyor. Ayrica çalismak ve yuva kurmak insanlarin degerlilik algisini artiriyor ve dolayisiyla onlari daha mutlu ve daha verimli hale getirerek hayata daha bagli bireylere dönüstürüyor.“
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası