Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HASTALARA 'PROTEZ KULLANMA KILAVUZU'

Türkiye'de degisen bir sosyal yapi var. Eskiden yaslilar aile birligi içinde yasiyorlardi ve aile bireyleri yaslilara yardimci oluyordu. Simdi ise çekirdek aile yapisi, yaslilarin da içinde bulundugu büyük aileleri ortadan kaldirdi. Bu da yaslilarin daha çok yalniz yasamasini beraberinde getirdi. Kisisel hijyen ve tuvalet ihtiyaci en büyük özgürlük alani olmaya basladi. Yasli insanlarin en büyük sikintisi da yataktan kalkamamak bu nedenle de, büyük ve küçük abdestlerini yaparken çektigi zorluk olmaya basladi.

Sadece yaslilarin degil tibbi gereklilik nedeniyle tüm protez takilan hastalarin bireysel özgürlüklerini istediklerini belirten International Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Prof. Dr. Hakan Gürbüz, “82 yasinda hastanin da genç hastalarin da en büyük beklentisi günlük ihtiyaçlarini rahat karsilayabilmek. Bunun için de protezlerini kullanirken günlük yasamlarinda nelere dikkat edeceklerini bilmeleri gerekiyor” dedi.

KALÇA VE DIZDEKI SORUNLAR YASAMI ZEHIR EDIYOR

Diz ve kalçadaki yipranmalar günlük hayatta büyük sorunlara yol açiyor. Insanlar el bilegi ya da omuzlarindaki sorunlari idare ediyorlar. Ancak diz ve kalçadaki sorunlari, siddetli agrilar ve hareket kisitliliginin ortaya çikmasi nedeniyle uzun süre idare etmek mümkün olamiyor. Normalde kemik agrili bir dokudur. Romatizma, kazalar, yaslanma, iltihabi hastaliklar, genel harabiyetler nedeniyle iki kemik arasindaki kikirdak doku (normal grafideki bosluk) kayboluyor, kemik kemige sürtmeye basliyor. Bu oldukça kemik kirintilari eklem içine dökülüyor, dokular bunu temizlemeye çalisiyor. Eklemde sivi artiyor, agrili sislikler olusuyor. Bu da hastalarin bir süre sonra hareketten kaçinmasina neden oluyor. Hareketten kaçinmaya çalistikça eklem ön ve arkasindaki baglar da zarar görüyor. Hareketi de azaliyor, psikolojik olarak hareketi engelleyen, agrilarla karsilasan insanlar ortaya çikiyor.

HASTANIN BEKLENTISI YARDIMSIZ TUVALETE GIDEBILMEK

Yatarken insanlar kontrol disi hareketler yapabiliyor. Vücutta “artroz” yani kireçlenme (kikirdak kaybi) olunca gece uykusuzluklari bas gösteriyor. Vücutta siddetli agrilar oluyor. Bazi insanlarin agri esikleri yüksek oldugundan bu duruma uzun süre dayanabiliyor. Geceleri bile uyutmayan bu agridan kurtulmak isteyen, yataga bagli kalma psikolojisinin içine giren hastalar, ameliyata razi olurlar. Ancak toplumda bu tür ameliyatlarda tibbi hata yapilacagi, bu nedenle de yataga bagimliligin ortaya çikacagi korkusu var. Hekimin ameliyatla en büyük hedefi ise, hastanin agrisini dindirmek, tuvalete yardimsiz çikabilmesini saglamak.

Prof. Dr. Hakan Gürbüz, protezi dogru kullanmanin arabayi dogru kullanmaya benzedigini belirterek, sunlari söylüyor: “Güzel bir araba aliyorsun, sana arabani uzun süre kullanabilmen için önerilerde bulunuyorlar. Biz de protez taktigimiz hastalara protezin kullanimiyla ilgili incelikleri anlatiyoruz. Atesli hastaliklardan uzak durmalarini, ani, sert, zorlayici hareketler yapmamalarini öneriyoruz. Biz bu cerrahiden önce disleri bile tedavi ettiriyoruz. Çünkü vücuttaki enfeksiyonlar her zaman büyük risktir.”

Protezi olanlar nelere dikkat etmelidir?

Belli hareket açikliklarini belli sartlarda yapmali.
Kendini zorlamamali.
Enfeksiyondan, kazadan uzak durmali.
Düzenli kontrole gelmeli.
Protez sadece eklemi ilgilendirse de genel sonuçlari var, emboli (pihti) olabiliyor.
Hastanin hekimle isbirligi içinde olmasi önem tasiyor.

PROTEZIN SÜRESI HASTANIN KOSULLARINA GÖRE DEGISIYOR

Protez taktiran hastalarin protezi kullanma sürelerinin yasam tarzlariyla iliskili oldugunu belirten Prof. Dr. Hakan Gürbüz, sunlari söyledi:

“Kalça ve diz protezlerinin ömrü 15-20 yildir. Ancak bu süre kullanma sekillerine göre degisir. Ayni yasta iki hasta geliyor. Yasam kosullari farkli, ayni sekilde yipranmamislar, cinsiyet farki bile protezin ömrünü etkileyebiliyor. 'Hastalik yoktur, hasta vardir' yaklasimina uygun olarak yasam bireyseldir. Her hastanin kendine özel kosullari vardir. Yasam kosullarindaki olumsuzluklarin derecesi de protezin ömrüne direkt olarak etki eder.”

Protez takma zamanini da hastalarin yasam kosullarinin belirledigini ifade eden Prof. Gürbüz, “45 yasinda bir hasta kalçasinda korkunç agrilarla geliyor ve oturamiyor, agliyor. Biz bu hastaya protezi geç takalim, uzun yillar dayansin diye 65 yasinda protez taktirmasini isteyemeyiz. Hastamizin agrisiz bir sekilde yasam kalitesinin artirilmasi ve bireysel özgürlügünün kisitlanmamasi bizim birinci önceligimizdir” diye konustu.

PROTEZDE YAS LITIMI KALKTI

Tibbi zorunluluk olmadikça protez ameliyati yapmanin dogru olmadigini ancak günlük yasamdaki agri sorunlarinin da hastanin yasam konforunu olumsuz yönde etkiledigini belirten Prof. Hakan Gürbüz, 18 yasinda ve hemofilisi nedeniyle sorunlar yasayan bir hastaya da protez takilabildigini söyledi. Bu durumda bir hastayi agrilar içinde yasamaya mahkum etmenin en agir iskenceden farksiz olacagini dile getiren Prof. Gürbüz, “Bazen hastalara tam degil yarim protez, hatta boncuk protez takariz. Bu tipki asfalta yama yapmaya benziyor. Kimi zaman eklemlerde küçük sorunlar olabilir, o zaman hastaya idare et diyemiyoruz. Çünkü temas nedeniyle agrilar olusuyor. Eklemin yük tasiyan bölümünde sorun varsa yarim protez de takabiliyoruz. Yarim diz protezi olunca da hasta yürüyebiliyor” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası