Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Prof. Dr. Bingür Sönmez Dünya Yumurta Günü’nde vatandasa yumurta dagitti

Bilimsel Tavukçuluk Dernegi (WPSA) Türkiye Subesi tarafindan organize edilen Dünya Yumurta Günü’nün, ikincisi kutlandi. Cevahir Alisveris Merkezi önünde düzenlenen etkinlige katilan Prof. Dr. Bingür Sönmez ile WPSA Türkiye Subesi Baskani Prof. Dr. Rüveyde Akbay vatandaslara günde bir yumurtanin saglikli kisilerde kalp ve damar hastaliklari açisindan hiçbir risk olusturmadigini anlatti. Etkinlik kapsaminda vatandaslara birer yumurta, “Gün Asiri Bir Yumurta, Doktor Bana Dokunma!” rozetleri ile zengin vitamin ve mineral kaynagi yumurtanin yararlarina iliskin el ilanlari da dagitildi.

Istanbul Memorial Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, etkinlikte yaptigi konusmada, Memorial Hastanesi ve Bilimsel Tavukçuluk Dernegi Türkiye Subesi isbirligi ile yapilan ve sonuçlari ilk kez geçtigimiz hafta Antalya’da düzenlenen 2. Akdeniz Ülkeleri Tavukçuluk Zirvesi’nde açiklanan arastirmaya iliskin bilgiler verdi. Günde bir yumurtanin, saglikli kisilerde kalp ve damar hastaliklari yönünden hiçbir risk olusturmadigini ve kalp hastalarinin da hiç tereddütsüz gün asiri bir yumurta yiyebileceklerini saptadiklarini ifade eden Sönmez, söyle konustu:

“Arastirmayi Silivri’de, yaslari 15 ile 59 arasinda degisen gönüllüler üzerinde gerçeklestirdik. 3 aylik çalismada deneklere, bir ay boyunca hiç yumurta vermedik ve kan degerlerini saptadik. Bunu takip eden bir ay boyunca gün asiri bir yumurta, ikinci ay her gün bir yumurta, son olarak da üçüncü ay sadece eriskin gruba bir ay boyunca günde iki yumurta verdik. Her ayin sonunda kan yaglari ve damar sertligi risk faktörlerini saptamak üzere kan örnekleri aldik. Tahliller sonucunda, gün asiri ve günde bir yumurta yiyen gruplarda kan yaglari ve damar sertligi risk faktörlerinde yükselme olmadigini, kötü huylu kolesterolde (LDL) ise düsme meydana geldigini saptadik. Günde iki yumurta yiyen grupta ise kolesterol ve kötü huylu kolesterolde hafif bir yükselme saptanmasina ragmen, damar sertligi riskini tanimlayan faktör seviyelerinde herhangi bir degisiklik olmadigini gözlemledik.”

“Gün asiri bir yumurtanin hiçbir sakincasi yok”

Arastirmanin sonuçlarina göre, gün asiri bir yumurta yemenin saglik açisindan hiçbir sakinca tasimadigini dile getiren Bingür Sönmez, “Saglikli kisiler tarafindan gün asiri veya her gün yenen bir yumurtanin, kalp ve damar hastaliklari yönünden hiçbir zarari olmadigini saptamis olduk. Herkes hatta kalp hastalari bile tereddütsüz gün asiri bir yumurta yiyebilir” dedi.

Etkinlikte konusan Prof. Dr. Rüveyde Akbay, Dünya Yumurta Günü’nün ülkemizde ilk kez geçen yil kutlandigini ve amaçlarinin, insanlarin dikkatlerini yumurtaya çekerek, tüketimi artirmak oldugunu ifade etti. Akbay, “Yumurta, anne sütünden sonra insanin ihtiyaci olan tüm besin ögelerini bulunduran tek besin kaynagidir. Protein açisindan son derece zengin olan yumurta, ucuz bir protein kaynagidir. Yumurta ayni zamanda dogal ambalaji yani kabugu içinde, hiçbir sekilde hile karistirilmayan tek gidadir. Saglikli vatandaslarimizi hiç çekinmeden her gün bir yumurta yemeye davet ediyoruz” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası