Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA 6 YAS DISINI SÜT DISI SANMAYIN!

Agiz sagligi genel sagligimizi etkileyen çok önemli bir konu. Bu yüzden saglikli dis ve dis etlerinin ilk adimi bebeklik döneminde basliyor. Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu dis temizleme aliskanligi kazandirilan çocuklarin ileri yaslarda saglikli dislere ve dis etlerine sahip olduklarini vurguladi ve süt dislerinin önemi konusunda ebeveynleri uyardi.

Ilk disler ne zaman görülür?

“Süt disleri degisken olabilmekle beraber ortalama 6 aydan sonra genel olarak alt ön bölgeden baslayarak çikar ve yine degisebilmekle beraber yaklasik olarak 3 yasinda tamamlanir. Bu dönemde çocugunuzun agzinda toplam 20 adet süt disi alt ve üst çenede simetrik olarak yerlesir.”

Süt disleri çok önemli

Çocuklarda agiz ve dis hastaliklari tedavisinin koruyucu dis hekimliginin temelini olusturdugunu belirten Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, toplumumuzda yer edinen 'süt disleri zaten degisecek o yüzden çürümesi ve çekilmesi önemli degildir' inancinin aslinda tamamen yanlis oldugunu vurguladi.

“Süt disleri dogumu takiben süren ve bulug çagina kadar uzanan süreçte görev gören dislerdir. Yapilari kalici dislere göre biraz daha farklidir. Çünkü vücudumuzda olan her seyin bir görevi ve sistematigi oldugu gibi süt dislerinin de vardir. Eger süt disleri zamanindan erken çürür ve çekilirse yan disler kayacak ve alttan gelen kalici dislere yer olmayacagi için kalici disler çaprasiklik olusturarak ortodontik tedaviye neden olacaktir. Eger çekilmeyip kronik bir iltihap olustururlarsa da hem alttan gelen kalici disin kalsifikasyonu hem de çocugun genel sagligi etkilenecektir. Ayrica süt dislerinin alttan gelen kalici dislere rehberligi söz konusudur. O yüzden çocuklara agiz bakimi aliskanliginin kazandirilmasi ve süt dislerinin sagligi çok önem kazanmaktadir.”

6 Yas disi süt disi degil!

“Bebeklerde süt dislerinin düsüp yerlerini genç süreklilerin almasi, asagi yukari süt dislerindeki sürme sirasini takip eden bir süreçte olusmaktadir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, birçok kisi tarafindan süt disi sanilan 6 yas disinin varligidir. Süt dizisi tamamlandiktan sonra yaklasik 3 yas civarindan 6 yasina kadar dis kavislerinde herhangi bir hareket yoktur. Çocuk 6 yasina geldiginde ilk sürekli disi olan 6 yas disi süt azi dislerinin arkasinda kavisdeki yerini alir.”

Ilk süren disler kesiciler

6 yas dislerini takiben ilk süren disler kesiciler grubudur. Onu izleyerek birinci süt azilari, ikinci süt azilari ve süt köpek disleri dökülürler. Üst sürekli köpek disleri en son süren dislerdir. 11-13 yas arasi sürme tamamlanir. Bunlarin disinda 6 yas dislerinin arkasindan 12 yasinda ikinci sürekli azilar ve 20 yasinda (16-24 yas) 20 yas disleri yani üçüncü büyük azi disleri sürer.

Çocuklarin disleri niye çürüyor?

• Süt disleri daimi dislere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürüge daha yatkinlardir, daha kolay ve hizli çürürler.
• Çocuklar, çürügün erken döneminde görülebilen soguk sicak hassasiyeti ve hafif agri gibi sinyalleri zamaninda yorumlayamazlar. Olayi ancak dayanilamayacak kadar agri oldugunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalinmis olabilir.
• Çocuklar agiz bakimina yetiskinler kadar dikkat edemezler. Çocugun el becerisi, meraki ve ebeveynlerinin tutumu dis firçalama aliskanligini belirler.
• Beslenme düzensizliginden dolayi disler çürümeye yatkin hale gelir.

Çürük olusumu engellenebilir mi?

Çürügü tamamen engelleyebilecek bir asi ya da ilaç henüz gelistirilemedi, ancak çürük sayisini azaltmaya yönelik malzemeler günümüzde kullanilmaktadir.

Fissür örtücüler: Azi dislerinin çignemeye yüzeyinde fissür denilen küçük çukurcuklar vardir. Fissür örtücü malzemeyle çukurcuklarin üzeri kapatilip; o bölgeye mikrop, yemek artigi vs. nin sizmasi engellenerek çürügün baslamasi önlenir. Bu islem 6 yasindan itibaren kalici azi ve küçük azi dislerine uygulanabilir.

Fluor uygulamasi: Çürügü engellemenin baska bir yolu da çürüge karsi direnci arttirmaktir. Dislere yüzeysel fluor uygulanmasi suretiyle bu direnç kazandirilir.

Dis firçalama: Anne ve babalardan en siklikla duydugumuz yakinma çocuklarinin dis firçalamadigidir. Çocuklarin ileriki yaslarda bu aliskanligi sürdürmesinin en kolay ve etkili yöntemi erken yaslarda dis firçalamaya baslanmasidir.

Çocuklar için nasil bir dis firçasi ve dis macunu seçilmeli?

Çocugun agiz büyüklügüne uygun, yumusak ve naylon killardan üretilmis dis firçalari kullanilmalidir. Su an piyasada çocuklar için özel hazirlanmis firça ve macunlar bulunmaktadir. Çocuklar dis macununun tadini çok severler ve firçalama esnasinda yutarlar. Bu nedenle 3 yasindan küçük çocuklarda dis macunu kullanilmamasi daha dogru bir yaklasim olacaktir. Miktarini ise bir nohut büyüklügü kadar diyerek tarif edebiliriz.

Çocuklara dis firçalama aliskanligini nasil kazandirabiliriz?

• Dislerini firçalarken ayri bir dis firçasi ile siz de kendi dislerinizi firçalayin. Ona birkaç tane dis firçasi ve dis macunu alin. Bu firça ve macunlar farkli renkte ve degisik çizgi roman kahramanlarinin oldugu firça ve macun olsun. Her seferinde baska bir ikili seçmesini saglayin. Bu seçim onun dis firçalama istegini ve motivasyonunu artiracaktir.

• Önce kendisinin dislerini firçalamasini bekleyin, sonra siz onun oda sizin dislerinizi firçalasin.

• Evde mutlaka dis firçalama panosu olusturun ve her firçalamadan sonra pano üzerinde isaretleme yapin.

• Banyoya bir kum saati yerlestirin ve her firçalamada kum saatini ters çevirerek zaman tutun yaklasik 2 dakikalik dis firçalama yeterli olacaktir.

Unutmayin ki çocugunuzun dis çürügü hakkinda hiçbir bilgisi yoktur. Ona yapiskan özelligi olan seker, çikolata, bisküvi yedirin ve aynada dislerinin üzerine nasil yapistigini gösterin. Daha sonra dislerini firçalatin ve dislerinin ne kadar güzel, temiz ve beyaz oldugunu ona aynada gösterin.

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası