Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAHiM AGZI KANSERiNDE PAP SMEAR TESTI ILE ERKEN TANI

Rahim agzi kanseri gelismeden yillar önce, kanser öncüsü bazi hücresel degisiklikler ortaya çikmaktadir. Smear testi ile bu degisikliklerin fark edilmesi sayesinde hastaliga kanser gelismeden önce müdahale etme imkani dogmaktadir. Amerikan Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü’nden Doç. Dr. Kayhan Yakin, smear testinin yaygin olarak uygulandigi ülkelerde rahim agzi kanserinin görülme sikliginin son derece az oldugunu belirtiyor.

Pap smear testi nedir?

Pap smear testi rahim agzindan basit bir sürüntü ile alinan hücrelerin mikroskop altinda incelenmesi ile rahim agzi kanseri gelismeden önce gözlenen hücresel degisikliklerin arastirilmasidir.

Kimler smear testi yaptirmalidir?

21 yasinin üzerindeki tüm kadinlar smear testi yaptirmalidir. 21 yasindan genç hanimlarda eger üç yildan daha uzun süredir devam eden bir cinsel hayat varsa yine smear testine baslanmasi gereklidir. Testlere menopozda da devam edilmelidir. 65 yasindan sonra eger o zamana kadar en az üç tane normal smear sonucuna sahip olundu ise doktorun da onayi alinarak smear testlerine son verilebilir.

Ne siklikta yapilmalidir?

Tüm kadinlarin yilda bir kez smear testi yaptirmasi gerekir. Süpheli veya anormal test sonuçlari varliginda doktorunuz daha sik araliklarla smear tekrari isteyebilir.

Smear testi için özel bir hazirlik gerekli midir?

Bazi faktörler rahim agzina dökülen hücrelerin yeterli bir sekilde örneklenmesini engelleyebilirler. Bu nedenle smear testinden iki gün öncesinden itibaren vajinal dus, tampon kullanimi, vajinal ilaç kullanimi ve cinsel iliskiden kaçinilmaldir.

Adet kanamasi sirasinda test yapilabilir mi?

Hayir, kanama oldugu dönemde test dogru bir sonuç vermeyecektir. Test için ideal dönem adet bitiminden sonraki 7-10 günlük dönemdir.

Gebelikte smear testi yapilabilir mi?

Ideal olan hamile kalmaya karar verildiginde genel bir muayeneden geçmek ve bu asamada smear testini yaptirmaktir ancak bunun mümkün olmadigi durumlarda ilk hamilelik kontrolünde smear testin yapilabilir, herhangi bir sakincasi yoktur.

Smear testi nasil yapilir?

Smear testi normal jiekolojik muayene sirasinda yapilan çok hizli ve kolay bir testtir. Vajen içerisine yerlestirilen bir spekulum ile rahim agzi gözlendikten sonra, bogaz muayenesi için kullanilan dil basacagina benzer bir alet rahim agzina hafifçe sürtülerek rahim agzina dökülen hücreler toplanir. Örnek özel bir sivi ile dolu bir kaba yerlestirilerek sitoloji laboratuarina gönderilir. Islem tamamen agrisizdir. Muayene için kullanilan spekulum aleti pek çok kadin için bir miktar rahatsiz edici olabilir ancak kibar bir muayene ile bu rahatsizlik çok rahat tolere edilebilecek düzeydedir.

Anormal test sonucu ne anlama gelir?

Smear sonucunun normal çikmadigi bilgisi hemen yanlis bir kanser korkusu ile karsilanmakta ve gereksiz endiselere yol açmaktadir. Oysa bu testte kanser teshisi çok çok nadir saptanir. Bu testte aranan sey daha kanser gelismeden önce ortaya çikan hücresel degisikliklerdir. Bu degisikliklerin saptanmasi ve tedavisi ile kanser gelisimi önlenebilmektedir.

Anormal smear sonucu çiktiginda neler yapilir?

Saptanan hücresel degisikligin siddetine göre doktorunuz kolposkopi adi verilen bir ileri incelemeyi önerebilir. Kolposkopide normal muayeneden çok farkli olmayacak sekilde, rahim agzi teleskop benzeri bir cihaz ile incelenerek hastalik odaginin arastirilmasi ve örneklemesi yapilir.

Test ne oranda dogru bir teshis saglar?

Smear testi her zaman yüzde yüz dogru bir teshis saglamaz. Ne yazik bir bazen mevcut bir hastaligi yakalayamaz. Bazen de tam tersine hastalik yokken varmis gibi doktoru yaniltabilir. Bu nedenle yanlis negatif sonuçlardan korunmak için düzenli smear testlerini ihmal etmemek gerekir. Bu sekilde ilk smear hastaligi yakalayamadiginda bir sonraki smearde yakalanmasi mümkün olacaktir. Yanlis pozitif sonuçlardan korunmak için ise teshis kolposkopi ile teyid edilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Kadin Hastaliklari ve Dogum Bölümü
Doç.Dr. Kayhan Yakin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası