Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diabette Gözlere Dikkat!

Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi Göz Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakki Birinci, "Diyabet hastalarinin kör olma riski, zamaninda müdahale ile ortadan kalkar" dedi.
En sik görme kaybi diabetten

Dr. Birinci, "Öyle ki günümüzde 20-65 yas arasinda en sik görme kaybi sebebi diyabet olmustur. Diyabetli hastalarda görme azalmasinin en önemli sebebi, retina denilen görme tabakasindaki bozukluklardir" dedi.

Dr. Birinci, diyabetli hastalarda en sik etkilenen organlarin basinda göz oldugunu belirterek, "Öyle ki günümüzde 20-65 yas arasinda en sik görme kaybi sebebi diyabet olmustur. Diyabetli hastalarda görme azalmasinin en önemli sebebi, retina denilen görme tabakasindaki bozukluklardir. Erken dönemlerde retinadaki damar geçirgenliginin bozulmasi ile kan ve sivi sizmasi, ileri dönemde de zayif damarlarin ortaya çikmasi ve bunlarin kanamasi ile görme azalmasi ortaya çikar" diye konustu.

Diyabette göz bozukluklarinin ortaya çikmasindaki en önemli faktörlerden birisinin de diyabetin süresi oldugunu ifade eden Birinci, "Yapilan çalismalarda 20 yillik diyabeti olanlarin yüzde 90'inda göz retinalarinda bozukluklar tespit edilmistir. Diyabet ne kadar uzun süredir varsa, o kadar göz tutulumu ihtimali yüksektir" dedi.

Diyabetin yani sira kan sekerinin düzensiz ve yüksek olmasinin, hastanin genel sagliginin bozuk olmasinin ve hipertansiyonun gözdeki bozuklugu artirabilecegine de deginen Hakki Birinci, sunlari söyledi:

"KONTROL YAPTIRILMALI"

"Diyabet hastaligindan kör olma riski, kan sekerinin iyi kontrolü, düzenli göz muayenesi ve zamaninda tedavi ile azaltilabilmektedir. Göz tutulumu olan hastalar dahi herhangi bir bulgu göstermeyebilir ve görme bozuklugu ileri dönemlerde ortaya çikabilir. Bu nedenle özellikle 5 yildan fazla diyabeti olan hastalar hiçbir sikayeti olmasa da en az yilda bir defa göz kontrolü yaptirmalidir."

Diyabet hastaliginda körlügün tedavi edilebilecegini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hakki Birinci, "Kan sekerinin iyi kontrolü, genel sagligin iyi korunmasi, düzenli göz kontrolü, uygun merkezlerde zamaninda ve dogru tedavi sarti ile diyabette körlük tedavi edilebilir. Diyabette görme tabakasi üzerine uygulanan lazer tedavisi de en etkili yöntemdir. Ancak lazer tedavisinin basarisinin artirilmasi, hastaligin erken tanisi ve tedavisi ile mümkündür. Geç dönemde gelip hastaligi ileri seviyelere ulasanlarda ise lazer tedavisinin etkinligi de azalmaktadir" dedi.

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası