Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMLERI

Yasamin ilk yillarinda uyku problemleri çok sik görülür. Uykuya dalmakta güçlük, gece yarisi uyanma, kabuslar ve uyurgezerlik sik rastlanan sorunlardir . Daha büyük çocuklarda yatagini islatma da sorun olabilir. Çocuklar ihtiyaç duyduklari uyku süresi ve uykuya dalma süresi açisindan farklilik gösterebilir. Ne kadar çabuk uyanip ne kadar çabuk uykuya dalacagi her çocuk için farklilik gösterebilir. Ebeveynlerin en önemli görevi çocuklarina erken yasta iyi bir uyku aliskanligi kazandirmak olmalidir. Uyku problemlerinin çözülebilir oldugu unutulmamalidir.

Süt çocuklugu dönemi

Yenidogan çocuklar düzensiz bir uyku düzenine sahiptir ve bunun olgunlasmasi yaklasik alti ay sürer. Yenidogan bebekler günde ortalama 16-17 saat uyumalarina ragmen bir kerede ancak 1-2 saat kadar uyurlar. Çocuklar büyüdükçe günlük uyku süresi gittikçe kisalir. Farkli çocuklarin farkli ihtiyaçlari vardir. Alti aylik bir çocugun bile geceleri kisa bir süre için uyanmasi normaldir ancak uyaniklik döneminin sadece birkaç dakika sürmesi gerekir.

Bebeginizin ve dolayisiyla sizin geceleri daha iyi uyumaniz için öneriler:

Bebeginizi mümkün oldugu kadar sakin ve sessiz tutmaya çalisin. Geceyarisi çocugunuzu beslemek veya altini degistirmek gerektiginde onu çok fazla uyarmayin çok fazla uyandirmayin

Çocugunuzun gündüz çok uzun süre uyumasina izin vermeyin, gün içinde çok uyuyacak olursa gece uyanik olma ihtimali daha fazla olacaktir.

Bebeginizin uykusunun geldigine dair ilk belirtide yatagina yatirin . Bebeginizin kendi basina uykuya dalmayi ögrenmesi gereklidir. Bebeginiz uyuyana kadar onu kucaklamak veya sallamak geceyarisi uyandiginda da ayni seyleri yapmanizi gerektirir. Bu da çocugunuzun uyumayi kendi basina yapabilmesini engeller.

Bebeginizi emzikle yataga koymaktan kaçinin. Emzikle uyumaya alisan bebekler de kendi baslarina emziksiz uyumayi ögrenemezler. Emzikler bebegin emme ihtiyacini gidermek içindir. Uyku için degil. Bebeginiz emzikle uykuya daliyorsa yataga koymadan önce emzigi yavasça çikarin.

Dört ila alti aylik bebeginiz uyandiginda müdahalenizi geciktirin. Bebeginizi kontrol etmeye gitmek için birkaç dakika bekleyin çünkü bebeginiz belki de birkaç dakika içinde uykuya yeniden dalabilir. Aglamaya devam ederse gidip kontrol edin ancak isigi yakmayin, oynamayin, kucaklamayin veya sallamayin. Eger aglama devam ederse biraz daha bekleyip tekrar kontrol edin. Kendisini neyin rahatsiz edebilecegini kontrol edin. (Aç olabilir, altini islatmis olabilir, atesli olabilir vb.)

Çocuklarin uyku pozisyonu ve SIDS (ani besik ölümü sendromu). Amerikan Pediatri Akademisi saglikli çocuklarin sirtüstü pozisyonda yatirilmasini tavsiye etmektedir. Çünkü son zamanda yapilan çalismalara göre saglikli bir çocugun uykuda sirtüstü yatmasindan dogacak herhangi bir zarar yoktur.

Çocugunuzun uyumasina yardimci olan ilaçlardan kaçinin. Zamanla ilaçlar etkisiz hale gelirler ve bebeginizin gündüz tam uyanik olmasini engelleyebilirler. Etkileri gece ortasinda bitebilir ve gece uyanmalarina neden olurlar. Bazi ilaçlar gece korkularina veya diger uyku bozukluklarina yol açabilir.

Eger bebek hasta ise bu öneriler ertelenir. Iyilestikten sonra uyku düzeninin tekrar olusturulmasina çalisilir.

Oyun çocuklugu ve okul öncesi dönem

Birçok aile oyun çocuklarinin yataga gitme zamaninin günün en zor kismi oldugunu düsünürler. Bu yastaki bir çocuk özellikle de kendisinden daha büyük bir kardesi hala uyaniksa yataga gitmeye direnç gösterebilir. Oyun ve okul öncesi çocuklarinin her gece 10-12 saat uykuya ihtiyaçlari vardir.

Öneriler:

Çocugunuz uykuya dalmadan önce sessiz bir dönem geçirmesini saglayin. Uykudan önce sakin bir rutin gelistirin: masal okuma, sarki- ninni söyleme, banyo gibi. Bu düzenli rutin bebeginize uyku zamaninin geldigini hatirlatacaktir. Çalisan anne ve babalar geç saatlerde çocuklari ile oynamak isterler. Uykudan önce oynanan aktif oyunlar bebekleri uyarir uykuya dalmalarini güçlestirir.

Degismeyen bir uyku plani yapin. Sabit bir uyanma saatinin olmasini saglayin. Uyuma ve uyanma zamani haftanin yedi günü sabit-ayni olmalidir. Düzenli uyku ritmini saglamak açisindan uyanma saati uyuma saatinden daha önemlidir. Ayni zamanda çocugunuzu uyandirmak da onu uyumaya zorlamaktan daha kolaydir.

Çocugunuzun en sevdigi oyuncagi veya battaniyesini yanina almasina izin verin (güvenli olduguna emin olmalisiniz). Çocugunuzun rahat oldugundan emin olun. Odanin isisini kontrol edin elbiseler hareketini engellememeli, uyumadan önce çocugunuz su içmek isteyebilir, gece lambasi açik birakilabilir, kapi aralik birakilabilir.

Çocugunuzun sizle beraber uyumasina izin vermemeye çalisin. Bu onun yalniz basina uykuya dalmasini ögrenmesini zorlastirir

Her sikayetinde veya sizi çagirmasinda çocugun odasina gitmeyin. Odanin disinda veya kapisinda durarak onunla konusmaya çalisin.

Sik görülen uyku problemleri:

Kabus görme

Kabuslar genellikle rüyalarin yogun oldugu gecenin ikinci yarisinda ortaya çikan korkunç rüyalardir. Gecede birden fazla olabilir. Kabus sona erdikten sonra çocugunuz uyanir ve kabusu size anlatabilir. Çocugunuz aglayabilir korkulu olabilir fakat sizin yaninda oldugunuzun farkindadir. Kabusun ayrintilariyla hatirladigi için yeniden uykuya dalmasi güç olacaktir.

Kabuslarla nasil basa çikabilirsiniz?

Çocugunuzun yanina olabildigince çabuk gidin. Ona yaninda oldugunuz ve ona hiçbirseyin zarar vermesine izin vermeyeceginiz konusunda güven verin. Kendini güvende hissetmesi için küçük bir isik yakmasina izin verin

Çocugunuz eger çok korkmussa onu rahatlatin ve sakinlestirin.

Kabuslarin çocuk tarafindan gerçek sanildigini aklinizdan çikarmayin. Rüyasinda neler gördügünü anlatmasini isteyin.

Çocugunuz sakinlestikten sonra tekrar uyumasi için onu cesaretlendirin.

Gece korkulari

Gece korkulari kabuslardan daha siddetli ve korkutucudur. Ancak çok sik görülmez. Genellikle oyun ve okul öncesi çocuklarda görülür. Uykunun en derin dönemlerinde olusur ve genellikle çocuk uyandirilamaz. Gece korkulari kontrol edilemeyen aglamalara terlemeye titremeye, hizli nefes almaya çiglik atmaya tekmelemeye de yol açabilir. Çocuk hiçbir kimsenin kendi yaninda oldugunu fark edemeyebilir. Sizi fark edemez ve itebilir. Gece korkulari 45 dakikaya kadar uzayabilir ancak genellikle daha kisa sürer. Çocuk tekrar uykuya dalmis gibi görülür ancak zaten hiç uyanmamistir. Genellikle stresli ve korkulu dönemlerde daha çok görülür ve çocuk yasadigi durumu hatirlamaz.

Öneriler

Böyle bir durumda sakin olmaya çalisin.
Çocugunuzu uyandirmaya çalismayin.
Kendisine zarar vermemesi için gerekli tedbirleri alin. Yataktan disari çikacak gibi olursa etrafini destekleyin.
Kisa bir süre sonra tekrar sakin bir sekilde uykuya dalacagini unutmayin.
Gece korkularinin her zaman önemli bir sorunu göstermedigini unutmayin.
Gece korkulari genellikle okul çaginda son bulur, devam ederse doktorunuza danisin.

Uyurgezerlik ve uykuda konusma

Gece korkularinda oldugu gibi uyurgezerlik ve uykuda konusma da çocuk derin uykuda iken olusur. Çocuk etrafindakilere cevapsizdir ve genellikle uyandirilamaz. Uyansa bile olayi hatirlamaz genellikle kendi kendilerine yataklarina geri dönerler. Uyurgezerlik ailesel özellik gösterebilir. Büyük çocuklarda ayni gecede birkaç kez tekrarlayabilir. Eger bu konuda endiseleriniz varsa veya uzun süre devam ederse doktora danismalisiniz.

Öneriler

Çocugunuzun kendini yaralamayacagi bir ortam hazirlayin.
Çocugun evi terk etmemesi için dis kapilari kilitleyin.
Merdivenlere engel koyun.
Uyandirmaya çalismayin yavasça yatagina yönlendirin o yatagini bulacaktir.
Uyurgezerlik ve uykuda konusma da genellikle çocugunuz fazla yoruldugunda veya stres altindaysa olusur. Çocugunuzun düzenli uyumasini saglayarak uyurgezerlik ve uykuda konusmayi engelleyebilirsiniz.

Dis gicirdatma

Çocuklarda sik görülür, genellikle dislere için zarar vermez. Sikinti ve gerginlik ile iliskili olabilir. kisa bir süre içinde kaybolur. Bununla birlikte yeni bir stresli durumda tekrar ortaya çikabilir.

Çocugunuzun uyku problemleri ile basa çikmak zorlayici olabilir. Çocugunuz sizi bütün gece uyanik tuttugu zaman altüst olmaniz kaçinilmazdir. Anlayisli olmaya çalisin. Bazen özellikle de bosanma, yeni kardes, okul problemleri gibi stresli bir dönemde ebeveynlerin verdigi olumsuz tepkiler problemleri daha da kötülestirebilir.

Eger problem devam ediyorsa çocugunuzun uyumasina engel olan fiziksel veya duygusal bir neden olabilir. Yardima ihtiyaciniz oldugunu düsünüyorsaniz bir uyku günlügü tutun ve doktorunuzla sorunlari tartisin. Çogu uyku problemlerinin sik görüldügünü zamanin ve doktorunuzun yardimi ile üstesinden gelebileceginizi unutmayin.

Amerikan Hastanesi
Dr. Arzu Özgeneci
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası